Pustkowie Aiel

Pustkowie Aiel

Pustkowie Aiel

Pustkowie Aiel to rozległy, suchy region rozciągający się pomiędzy Grzbietem Świata, a Sharą. Nie jest to jednak piaszczysta pustynia, tylko wypalone słońcem stepy i popękana sucha ziemia. Nie występują tam drzewa, ani nie rośnie trawa, można natomiast napotkać kolczaste krzewy i rachityczne kaktusy. Wznoszą się tam poszczerbione formacje skalne, wszystko w kolorach beżu i żółci. Zieleń nie występuje na Pustkowiu Aiel prawie w ogóle, chyba że w miejscach gdzie udaje się hodować rośliny. Woda jest tam wielką rzadkością i jest ceniona nad życie. Aielowie potrafią toczyć zażarte boje o sadzawkę, którą mogą pokonać jednym krokiem. Na południu Pustkowia Aiel, sąsiadując z morzem Sztormów znajduje się pustynia Termool. Są to piaszczyste, pustynne tereny, pokryte wydmami na które nie zapuszczają się nawet Aielowie.

Aielowie Pustkowie nazywają Ziemią Trzech Sfer – Ziemia kamiennego budulca, który ma ukształtować Aielów, opornej gleby aby udowodnili co są warci i kary za grzech. Trolloki natomiast zwą to miejsce Djevik K’Shar, co w ich języku oznacza Umierającą Ziemie.

„Ziemia Trzech Sfer nie jest miękka, Aes Sedai. Miękkie rzeczy tu umierają” – Bair

Podróżowanie po Pustkowiu Aiel to niebezpieczne zajęcie i to nie tylko ze względu na wrodzoną wrogość Aielów. Konie i muły często łamią nogi w pęknięciach ziemi, a koła wozów grzęzną w koleinach. Jeśli karawanie skończy się woda, wszyscy jej uczestnicy szybko umrą z pragnienia. W dzień panuje tam niemiłosierny skwar i gorąc, a w nocy temperatura spada zaledwie do paru stopni powyżej zera. Życie w takich warunkach jest skrajnie nieprzyjazne. Zwierzętami hodowlanymi które najlepiej radzą sobie w takich warunkach są kozy. Koźlina jest również głównym składnikiem jadłospisu Aielów. Poza tym Pustkowie Aiel zamieszkane jest przez niesamowitą ilość gatunków węży, jaszczurek i pająków. Większość z nich jadowitych i często agresywnych. Tym nie mniej, często lądują w garnkach jako przysmak i pożywny pokarm. Aielowie potrafią znajdować wodę na tych terenach, wiedzą w których miejscach szukać i obecność których roślin zwiastuje obecność wody. Wiedzą również z których roślin można uzyskać pewną jej ilość.

Aielowie najczęściej budują swoje siedziby wewnątrz formacji skalnych, w których można znaleźć cień, a często również zbiorniki wodne. Wkuwają swoje domy głęboko w skały, gdzie w dzień jest chłodno, a w nocy utrzymuje się ciepło. Na dachach przybudówek swoich domów uprawiają warzywa i hodują pewien rodzaj dropiatego drobiu. Uprawiają również pewien rodzaj bawełny, który nazywają algode. Jednak nie wiadomo dlaczego nie handlują tym towarem. Swoje osady nazywają Siedzibami.

Rhuidean

Rhuidean

Na Pustkowiu Aiel nie ma żadnych miast oprócz jednego, zwanego Rhuidean. Nie znajduje się ono na żadnych mapach, a jego lokalizację znają jedynie Mądre i Wodzowie Klanów. Wokół miasta rozciąga się sucha dolina zwana Chaendaer. Jest to miasto opuszczone i niezamieszkane, ukryte w chmurze mgły, wytworzonej przy pomocy Jedynej Mocy. Udają się do niego jedynie kandydatki na Mądre i mężczyźni którzy chcą zostać Wodzami Klanów. Do ciekawych miejsc na Pustkowiu Aiel można również zaliczyć Dolinę Alcair Dal, co ze starej Mowy oznacza Złotą Misę. Jest to obszerny kanion, bynajmniej nie wypełniony złotem, gdzie po jednej strony znajduje się spiętrzenie skał, a osoba która tam stoi i przemawia jest słyszana w każdym zakątku doliny.

 

Zapisz

Zapisz

Pustkowie Aiel
Oceń artykuł