Aes Sedai

Aes Sedai to największy i najbardziej poważany zakon stowarzyszający kobiety przenoszące Moc. Ich siedziba znajduje się w mieście Tar Valon, wybudowanym na wyspie którą z dwóch stron opływa rzeka Erinin. Mieszkańcy tego miasta mają powiedzenie, że świat obraca się wokół Tar Valon, a Tar Valon wokół Białej Wieży. Sama Biała Wieża, jak i otaczające ją miasto wybudowane zostały niemalże trzy tysiące lat temu. Do budowy zatrudniono budowniczych Ogirów, dzięki czemu miasto stało się najpiękniejszym dziełem sztuki któremu nigdy nie dorównało żadne inne miasto.

Aes Sedai nigdy nie kłamią, ale ich prawda nie zawsze jest tym czym się wydaje.
Aes Sedai ze Starej Mowy oznacza Sługę Wszystkich i rzeczywiście w Wieku Legend ten tytuł był zgodny z prawdą. Zarówno mężczyźni jak i kobiety Aes Sedai służyli ludzkości, jako uzdrowiciele i naukowcy. W obecnych czasach, z powodu zanieczyszczeniem Saidina, tytuł ten nadawany jest tylko kobietom. A nawet one już dawno odseparowały się od reszty świata i pomagają tylko tym którzy bezpośrednio udadzą się do Białej Wieży po pomoc. A niewielu zdobywa się na taki krok, ponieważ zbyt wiele osób obawia się Aes Sedai i im nie ufa.

Tar Valon

Tar Valon Art: Komiks Nowa Wiosna

Biała Wieża została wybudowana z myślą, że zamieszkiwać ją będzie około trzech tysięcy sióstr Aes Sedai. Jednak podczas Wojen z Aielami na świecie żyło zaledwie 1250 Sióstr, po dwudziestu latach ta liczba zmniejszyła się do tysiąca. Wiele Aes Sedai przyczyny tego stanu dopatruje się w systematycznym usuwaniu i poskramianiu wszystkich napotkanych mężczyzn przenoszących Moc. Innym bezspornym powodem tak wielkiego ograniczenia Sióstr są radykalne ograniczenia jakie nakładają na potencjalne kandydatki na Nowicjuszki. Czarne Ajah również przyczyniły się do ograniczenia ilości Aes Sedai zabijając niemalże 50 Sióstr podczas czasu który nastąpił bezpośrednio po Wojnie z Aiel.

Szkolenie Aes Sedai

Szkolenie na Aes Sedai – Komiks Nowa Wiosna

Obecnie Czerwone Ajah stanowią niemalże 1/5 wszystkich Aes Sedai, liczba Zielonych jest niemalże równa Czeronym, ilość pozostałych Ajah jest wyrównana.

  • Czerwone – 195
  • Zielone – 190
  • Szare – 135-130
  • Brązowe – 130-125
  • Żółte – 125-120
  • Niebieskie – 120-115
  • Białe – 115-110

Podczas minionych trzech tysięcy lat Biała Wieża wypracowała specyficzny system szkolenia swoich protegowanych. Kładzie się wielki nacisk na bezpieczeństwo, szkolenie z jak największym ograniczeniem strat w skutek śmierci lub wypalenia. Drugie to uczenie najbardziej efektywnych splotów do danego zadania, nawet jeśli narzucało to pewne ograniczenia. Dużym utrudnieniem jest uczenie Aes Sedai tworzenia splotów z pomocą gestów. Siostra nie byłaby w stanie stworzyć kuli ognia i rzucić jej we wroga jeśli nie mogłaby zrobić gestu rzucenia ręką, na przykład gdyby była związana. Z tego samego powodu wiele Sióstr które nauczyły się wykonywania splotu do konkretnego zadania nie jest w stanie nauczyć się innego splotu wykorzystywanego do tego samego zadania.

Aes Sedai są bardzo konserwatywne jeśli chodzi o wykorzystywanie splotów. Często są skłonne do używania tylko sprawdzonych tradycyjnych splotów i unikają innowacyjności. Odrzucają nowe i oryginalne pomysły uważając je ze niebezpieczne.

Autor: Amyrlin