Niektóre święta obchodzone są w całym Westland, inne są charakterystyczne tylko dla niektórych narodów, a czasami nawet pomniejszych regionów. Prawdziwym rekordzistą pod względem ilości świąt jest Ebou Dar. Specyfiki niektórych świąt nie znamy, nie wiemy co się celebruje i w jaki sposób. Jeśli chodzi o dokładne daty, również często ich nie znamy lub zmieniają się w zależności od królestwa.
Święta chronologicznie
Święto Świateł – Dwudniowe obchody na przełomie starego i nowego roku. Świętuje się ostatniego dnia Danu i pierwszego dnia Taisham. Pierwszy dzień nowego roku jest kojarzony z działalnością charytatywną.
Wysokie Chasaline – „Dzień Refleksji” przypada na 12 dzień Taisham. Na przekór swojej nazwie jest to dzień bardzo świąteczny, z całonocnymi tańcami. Czas rozmyślań nad swoim losem i życiem. Zabronione jest narzekanie.
Noc Swovan – to święto przypadające na 14 dzień Taisham. Podczas tego święta ozdabia się okna i włosy sosnowymi gałęziami. Jest to święto tańca i muzyki. Celebruje się je w Ebou Dar.
Festiwal Ptaków – przypada na osiemnasty dzień Taisham, najintensywniej celebrowany jest w Ebou Dar. Jest to radosne i kolorowe święto. Wszyscy stroją się w kostiumy ozdobione piórami i noszą ptasie maski – sów, orłów i jastrzębi lub innych ptaków, również tych zupełnie zmyślonych. Im bardziej zamożny jest świętujący, tym bogatszy i bardziej wystawny strój. Ubodzy często ograniczają się do ozdobienia włosów kilkoma piórami, często gołębimi, podniesionych prosto z chodnika. Arystokraci ozdabiają się wyszukanymi, drogocennymi maskami, a także wyszukanymi kostiumami, często skandalicznymi. Uroczystości przebiegają zazwyczaj w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ w połowie Taisham, pogoda zwykle nie sprzyja spacerom w roznegliżowanych strojach.
Świętujący w pałacowych salach oraz prywatnych domach, ekstrawagancko ubrani ludzie chełpią się bogatymi maskami, wspaniałymi pióropuszami i długimi kolorowymi skrzydłami. Jednak gdy tylko pogoda na to pozwoli, uroczystości radośnie wylewają się na ulice. Parada przechodzi ulicami Ebou Dar, na platformach eksponowane są najbardziej ozdobne i wystawne stroje. Żonglerzy i muzycy w ubraniach z piór zabawiają świętujących cały dzień.
Inną tradycją tego święta jest rozdawanie pieniędzy, rzucanie monet wśród krzyków i śmiechu. Pieniądze mogą być oznaką docenienia pięknego kostiumu lub jako pomoc dla potrzebujących. Gdy nadchodzi wieczór świętujący często tracą wszelkie hamulce, a hulanki i deprawacja trwają do rana.
Inspiracja dla tego święta był najprawdopodobniej Karnawał w Wenecji, podczas którego mieszkańcy miasta zakładają maski i stroje.
Święto Żaru – odbywa się 20 dnia Taisham. Obchodzone jest tylko w Ebou Dar.
Dzień Maddina – przypada na 22 dzień Taisham i ma na celu uczczenie pierwszego założyciela Altary. Obchodzone jest wyłącznie w Ebou Dar.
Święto Półksiężyca – obchodzone tylko w Ebou Dar, przypada na 23 dzień Taisham.
Chansein – Obchodzone w Arad Doman i na Ziemiach Granicznych w trzeci dzień Jumary. Dzień obżarstwa, podczas którego trzeba zjeść tyle ile się zdoła. Po miastach i wsiach chodzą ludzie z przysmakami i nie wolno odmawiać zjedzenia wszystkiego aż do ostatniego kawałka.
Święto Abrama – przypada na dziewiąty dzień Jumary. Podczas Święta honoruje się podróżników i gości. Wypieka się tradycyjne miodowe ciastka, z ukrytą w środku niespodzianką. Święto obchodzone jest w Tarabon, Amadici, Ghealdan, Andorze, Altarze, Murandy, Illian, Łzie i Cairhien. W Illian i Łzie, a także południowej części Altary okres pomiędzy Świętem Abrama i Świętem Głupców jest uważany za najbardziej sprzyjający weselom. Święto inspirowane jest prawdopodobnie Księgą Rodzaju i historii Abrahama który był znany ze swojej gościnności dla podróżujących.
Zimowa Noc – Przypada na wigilię święta Bel Tine. Noc spędza się na odwiedzinach, podjadaniu smakołyków i wymianie podarków.
Bel Tine – Święto pierwszego dnia wiosny. Świętuje się koniec zimy, urządza zawody, tańce i uczty. Święto obchodzone w całym Westland, ale daty ustalane są lokalnie. Święto to jest wzorowane na celtyckim święcie Beltane, choć to obchodzone było pierwszego dnia lata. Tradycją święta Bel Tine jest ustawienia wysokiego słupa, najczęściej na środku placu, przyozdobionego kolorowymi wstążkami. Niezamężne dziewczyny i chłopcy tańczą wokół słupa, oplatając go szarfami.
Tirish Adar – święto rozpoczyna się przy pierwszej pełni księżyca miesiąca Adar, a kończy podczas wschodu kolejnego księżyca w pełni. W większości krajów północny w tym okresie nikt nie śpi dłużej niż godzinę lub dwie.
Święto Neman – obchodzone Andorze, Cairhien, we Łzie i na Ziemiach Granicznych, dziewiątego dnia Adar.
Święto Freii – przypada na dwudziesty pierwszy dzień Adar. Obchodzone jest w Illian, Arad Doman, Ghealdan, Tarabon, oraz w Altarze i Murandy.
Lamma Sor – Obchodzone na Ziemiach Granicznych. W przeciwieństwie do Święta Chansein można spożywać tylko chleb z solą i pić tylko wodę i oliwę. Jest to dzień modlitw za wszystkich tych którzy zginęli na Ugorze. Święto to obchodzi się w miesiącu Saven.
Dahan – obchodzi się je dziewiątego dnia Saven. Jest to najprawdopodobniej rocznica ostatecznego zwycięstwa podczas Wojen z Trollokami i uwolnienia się od Cienia. Najprawdopodobniej data ta została wybrana arbitralnie.
Święto Maia – obchodzone jest w Andorze, Ghealdan, Altarze, Murandy i Illian. Według Wheel of Time Companions przypada na dziewiąty dzień Amadaine, w Przewodniku po Kole jest natomiast wspomniana data szóstego.
Bailene – obchodzone dziewiątego dnia Amadaine. Celebrowane jest w Arad Doman, Tarabon, Amadicia i Łzie.
Genshai – Obchodzone w południowych krajach Westland, w trzeci dzień Tammaz. Kobiety i mężczyźni chodzą ozdobieni jaskrawymi wstążeczkami. Nie wiadomo skąd się wziął ten zwyczaj.
Dzień Mabriam – obchodzony w miesiącu Tammaz. Dzień w którym nie można pracować, nie można gotować ani wykonywać innej fizycznej pracy. Tradycją jest że młode dziewczęta płatają wtedy figle mężczyznom, którymi się interesują.
Tandar – obchodzony dziewiątego dnia Maigdhal, w którym trzeba zażegnać wszystkie kłótnie i waśnie.
Niskie Chasaline – Przypada na osiemnasty dzień Maighdal, jest dniem postu.
Amaetheon – Święto przypominające o zmarłych, ale w wesoły sposób. Obchodzi się go w miesiącu Shaldine.
Shaoman – odpowiednik dnia dziecka, obchodzony dwunastego dnia Shaldine. Dzieci dostają prezenty, chodzą po domach, śpiewają i otrzymują słodycze.
Danshu – obchodzi się go dwudziestego ósmego dnia Nesan.
Święta, których dat nie znamy
Święto Dziękczynienia – celebrowane co cztery lata, podczas wiosennej równonocy. Obchodzone jest na całym Westland i wszędzie przebiega tak samo.
Święto Głupców – Dziwne święto w czasie którego role społeczne zostają odwrócone. Arystokracja musi usługiwać swoim poddanym, a biedota wydaje rozkazy i polecenia swoim zwierzchnikom. Święto obchodzi się na całym Westland. W zależności od miejsca zwie się różnie – Dniem lub Świętem Głupca lub Festiwalem Głupoty.
Asadine – Obchodzone na Ziemiach Granicznych i w Cairhien. Dzień w którym obowiązuje całkowity post pomiędzy porankiem i wieczorem.
Shanna’har – to święto które odbywa się corocznie wczesnym latem w Saldaei. Jest to święto dziękczynne, celebrowane pomiędzy mężem i żoną. Świętuje się kolejny rok, w którym małżonkowie nie zginęli z łap Trolloków. Młodym małżeństwo zaleca się szczególnie weselić się pierwszym shanna’har.
Niedziela – święto które nie należy do żadnego miesiąca. Obchodzone w najdłuższy dzień lata.
Święto Latarni – obchodzone na południu Westland. We wszystkich widocznych miejscach wywiesza się jaskrawe, papierowe latarnie.
Bel Arvina – Święto pierwszego dnia jesieni, tak jak w przypadku Bel Tine data święta ustalana jest lokalnie.
Dzień pokuty – Dzień pokuty jest świętem odbywającym się w półksiężycu. Jest obchodzony w Cairhien.
Święto Zbawienia Wszystkich Dusz – zwane także Dniem Wszystkich Dusz, obchodzone jest co dziesięć lat, podczas równonocy jesiennej.
Obrazek wyróżniający: Piotr Siedlecki ◎CC0 Public Domain