Callandor

Callandor legendarny kryształowy miecz i jeden z najsławniejszych przedmiotów Mocy w Kole Czasu. Jest nieprawdopodobnie potężnym sa’angrealem, który może być używany tylko przez mężczyznę. Legendy wiążą go ze Smokiem Odrodzonym i Ostatnią Bitwą. W czasie Wojny o Moc, został umieszczony w fortecy zwanej później Kamieniem Łzy, gdzie zgodnie z Proroctwami, ma spoczywać aż sięgnie po niego dłoń Smoka Odrodzonego. Ma się to stać niedługo przed wybuchem Ostatniej Bitwy.

Callandor

Callandor w Sercu Kamienia

Callandor nazywany jest również Mieczem, którego nie można dotknąć lub Mieczem, który nie jest mieczem. Jest to jeden z ostatnich sa’angreali wykutych w Wieku Legend i posiada pewną wadę z której zdaje sobie sprawę niewiele osób. Pozbawiony jest on tłumika, który zapobiega zaczerpnięciu zbyt dużej ilości Mocy. Z tego powodu przenoszenie poprzez ten sa’anegreal jest niebezpieczne i ryzykowne. Brak tłumika powoduje również kondensowanie się skazy u przenoszącego i powoduje nieprzewidywalne zachowania. Jedynym bezpiecznym sposobem na używanie Callandora, jest przenoszenie poprzez krąg dwóch kobiet i jednego mężczyzny.

Callandor

Callandor

Inną unikalną cechą Callandora jest jego zdolność wzmacniania osoby przenoszącej Prawdziwą Moc. Jest to tym bardziej niezwykłe, że dostęp do tej mocy jest kontrolowany przez Wielkiego Władcę. Nie istnieje na świecie inny przedmiot który byłby do tego zdolny.

Callandor od trzech tysięcy lat znajduje się w Sercu Kamienia. Jest to ogromna komnata wypełniona wysokimi, czerwonymi kolumnami, Callandor unosi się dokładnie pośrodku sali. Wysocy Lordowie Łzy chronią to miejsce, tak aby nikt nie miał do niego dostępu. W swojej fortecy zgromadzili wielką ilość artefaktów Mocy, tak jakby chcieli umniejszyć fakt posiadania Callandora. Taireanie nie lubią mówić o tym przedmiocie, a w samym Sercu cztery razy do roku odbywa się ceremonia w której Straż zaprzysięga że będzie chronić świat przed Smokiem Odrodzonym.

Zapisz

Zapisz

Zapisz