Padan Fain

Padan Fain

Padan Fain by Paul Bielaczyc

Narodowość: Murandy

Kolor włosów: brunet

Kolor oczu: ciemne

Budowa: szczupły, niewysoki

Zawód: handlarz

Broń: Sztylet

Artykuł zawiera spoilery

Padan Fain jest handlarzem, który każdego roku na wiosnę przyjeżdża do Dwóch Rzek. Na jego wozie zawsze znajdują się wszystkie niezbędne do handlu przedmioty, szpilki, nici, książki, garnki, a czasem i fajerwerki. Fain zawsze lubił znajdować się w centrum uwagi i często wykorzystywał swoje aktorskie talenty aby przykuć uwagę słuchaczy.

Gdy miał dwadzieścia lat zaprzysiągł swoją duszę Czarnemu i jako Sprzymierzeniec Ciemności popełnił wiele okrucieństw i podłości. W roku 996 dostał za zadanie odnalezienie Smoka Odrodzonego. Został wybrany ze względu na teren który ‘patrolował’ jako handlarz. Okolice Dwóch Rzek szczególnie interesowały Cień, mimo iż nikt jeszcze nie orientował się gdzie Smok może się znajdować. Został zabrany do Shayol Ghul, gdzie spotkał Ba’alzamona, który dał mu unikalne zdolności odnalezienia Smoka. To doświadczenie było traumatyczne i bolesne. Rok później jeszcze raz musiał przejść ten rytuał. Mimo wszystkich okrutnych metod które były wobec niego zastosowane, wciąż pozostawał wiernym sługą Cienia. Dzięki swoim nowym umiejętnościom potrafił już odkryć, że osoba która znajduje się w kręgu jego zainteresowań to jeden z trzech młodzieńców zamieszkujących Pole Emonda. W roku 998 ponownie udaje się do Pola Emonda, a wtedy plany Cienia były już mocno sprecyzowane.

Padan Fain

Padan Fain Art Seamas Gallagher

Najistotniejszym czynnikiem w przemianie Padana Faina, jest jednak jego wizyta w Shadar Logoth. Osoba tak zdemoralizowana i zniszczona jak Fain, spotyka drugą równie zdegenerowaną istotę, Mordetha. Połączenie tych dwóch osobowości, tworzy mieszankę wybuchową. Fain zaczyna powoli uwalniać się spod tyranii Cienia, ale tylko po to aby stać się jeszcze bardziej przerażającym monstrum. Jego dramatem jednak jest to, że ciągle musi szukać Smoka, nie może uwolnić się od tego przymusu. Pożąda również sztyletu z Shadar Logoth, który, w jego mniemaniu, jest jego własnością.

Padan Fain jest dość istotną postacią dla fabuły. Pomimo tego, że pojawia się tylko od czasu do czasu, jego rola jest nie do przecenienia. Zmienia osobowości w zależności od tego co chce osiągnąć. Czasem zachowuje się jak możnowładca, czasami jak zniszczony żebrak, a jeszcze kiedy indziej jak handlarz. Manipulując Synami Światłości i Zasiadającą na Tronie Amyrlin występuje jako Ordeith, co w bezpośrednim przekładzie ze Starej Mocy oznacza Robaczywe Drzewo. W Cairhien mąci w głowie Toramowi Riatinowi jako Jeraal Mordeth. Na samym końcu zaczyna przedstawiać się jako Shaisam. Jednak przy każdej tej przemianie, jego cel jest tylko jeden, zniszczyć i jak najbardziej zaszkodzić Smokowi Odrodzonemu.

Jest to istota skrajnie niebezpieczna, nawet pomijając śmiertelnie groźny sztylet który cały czas przy sobie nosi. Jest totalnie zdegenerowany i zły, do tego stopnia że nawet Machin Shin nie może zrobić mu krzywdy. Nikt nie wie, czy jest w ogóle możliwe zabicie Faina, tak aby nie wyzwolić jakiś nieposkromionych złych mocy. W każdym razie, nawet najbardziej niewinne spotkanie z nim może zakończyć się tragicznie.

Ciekawostka

Manuskrypt Oko Świata

Fragment manuskryptu Oko Świata

W pierwszej wersji manuskryptu pisanego przez Roberta Jordana, Padan Fain miał się nazywać Nikel Fain.

Osoba Faina jest często przyrównywana do Mordreda z Legend Arturiańskich, który był największym wrogiem Króla Artura. Podczas ostatniej bitwy śmiertelnie go zranił, co doprowadziło króla Artura do śmierci. Tak samo Fain rani Randa w bok swoim sztyletem. Jest on również porównywany do Golluma z Władcy Pierścieni, czyli istoty która została zdeprawowana przez zło, potężniejsze od niego samego.