Czarne Ajah

Grupa Aes Sedai, które zaprzysięgły lojalność Władcy Ciemności. Stowarzyszenie, które ukrywa swoje istnienie przed całym światem i pozostałymi Aes Sedai. Ukrywają się wśród prawowitych Sióstr, noszą szale swoich Ajah i pierścień z Wielkim Wężem. Biała Wieża stanowczo dementuje i reaguje gniewem na wszelkie insynuacje, że Czarne Ajah istnieją. Są to kobiety które nadzwyczaj skrzętnie ukrywają swoje złe występki, ponieważ każde ewentualne ujawnienie groziłoby natychmiastowym procesem, ujarzmieniem i egzekucją.

Czarna Ajah

Czarna Ajah by Endave

Mimo swojej zdolności przenoszenia, Czarne siostry nie stoją w hierarchii wyżej od pozostałych Sprzymierzeńców Ciemności. Wieki temu wiele z nich nie mogło się pogodzić z takim stanem rzeczy i próbowało wywyższać się ponad innych. Spowodowało to wiele skrytobójczych ataków na Czarne Ajah i wiele z nich, mimo swoich zdolności przenoszenia, zostało zamordowanych. Po tych atakach zmuszone zostały do publicznego przyznania, że są równe innym Sprzymierzeńcom Ciemności.

Wiele Sióstr zostaje zwerbowanych do Czarnych Ajah dopiero wiele lat po osiągnięciu Szala. Już nowicjuszki i Przyjęte są uważnie obserwowane przez ‘nauczycielki’ i skrzętnie oceniane pod względem ich ewentualnych predyspozycji. Największym skarbem dla Czarnych Ajah byłoby umieszczenie swojej Siostry na pozycji Mistrzyni Nowicjuszek. Mistrzyni ma możliwość najlepszego poznania wszystkich uczennic i ewentualnego pokierowania kandydatką.

Często dopiero wiele lat po zaprzysiężeniu na Aes Sedai dostają propozycję przyłączenia do Czarnych Ajah. Oczywiście są również kobiety, które jeszcze przed przybyciem do Wieży są Sprzymierzeńcami Ciemności i już od początku same poszukują takich sióstr. Nie mniej, jeśli taka kobieta sama wpadnie na trop Czarnej Siostry, jest zabierana do Najwyższej Rady i tam przepytywana. Jeśli ostatecznie postanowi odmówić złożenia przysiąg Czarnemu, jest torturowana, a następnie zabita. Jeśli zdecyduje się złożyć przysięgi, następuję to natychmiastowo, choć długi czas jest jeszcze obserwowana.

Przysięga

Siostry wstępując w poczet Czarnych Ajah muszą złamać Trzy Przysięgi, które Aes Sedai składają podczas wyniesienia do Szala. Jest to proces bardzo bolesny, ale konieczny. W miejsce starych przysięg, muszą złożyć nowe:

  • Będę wypełniać wszelkie polecania pochodzące od osób postawionych wyżej od mnie w służbie Wielkiego Pana.
  • Będę przygotowywać się na Dzień Powrotu Wielkiego Pana.
  • Będę utrzymywać w tajemnicy, wszystkie tajemnice Czarnych Ajah, aż do godziny mojej śmierci.

Organizacja

Wśród Czarnych Ajah najważniejszym organem władzy jest Najwyższa Rada, zwana też Radą Trzynastu. Stanowi ją, jak sugeruje nazwa, trzynaście najbardziej wpływowych sióstr.

Doktryna Czarnych Ajah

Doktryna Czarnych Ajah

Podczas spotkań członkinie rady zawsze mają naciągnięte kaptury. Tak więc większość sióstr, nawet w Najwyższej Radzie, nie zna prawdziwej tożsamości pozostałych kobiet. Jeśli jedna członkini rady umiera, na jej miejsce zostaje wyznaczona następna, trzynastka jest liczbą obowiązkową w radzie. Na czele rady stoi Przywódczyni Rady, która jest bardzo potężną kobietą i odpowiada tylko bezpośrednio przed Przeklętymi.

Drugim systemem obowiązującym wśród Czarnych Ajah są formacje Serc. Są to małe grupki, składające się z trzech kobiet znających swoją prawdziwą tożsamość. Każda z tych sióstr zna dodatkowo jedną Czarną Siostrę z innego Serca. Ma to oczywiście na celu zabezpieczenie, w razie gdyby któraś Siostra została złapana i musiała wyjawić tożsamość innych Czarnych Sióstr. Tylko przywódczyni Wielkiej Rady zna całą strukturę Serc i powiązania między nimi.

Mimo że założycielem formacji Czarnych Ajah był Ishamael, wydawać rozkazy może każdy Przeklęty. Siostry świetnie zdają sobie sprawę, że są skazane na kaprysy i rozgrywki pomiędzy dużo potężniejszymi Wybranymi.

Spoiler z Bastionów Mroku - Znane członkinie Wielkiej Rady
Jarna Malari Przywódczyni Czarnych Ajah zamordowana przez Ishamaela; Tesien Jorhald, również zamordowana przez Ishamaela; Alviarin Freidhen, aktualna Przywódczyni Rady; Galina Casban; Sheriam Bayanar; Velina Behar; Sedore Dajenna

Zadania Czarnych Ajah

Poza najwyższymi celami, do których Czarne Ajah zobowiązują się w przysiędze, mają wyznaczone też inne zadania. Jednym z najważniejszych jest podważanie autorytetu Białej Wieży i, najlepiej, doprowadzenie do jej upadku. Za zadanie mają również podsycanie konfliktów na świecie, aby doprowadzić do jak największego chaosu. Kolejnym celem jest jak największe osłabienie sił Światłości, zarówno w szeregach Aes Sedai, jak i ogólnie na świecie. Bardzo na rękę Czarnym Siostrom był wprowadzony zakaz przyjmowania na nowicjuszki kobiet starszych niż dwadzieścia parę lat. Znacznie osłabiało to siły Tar Valon i ograniczało ilość kobiet, które miały szanse zostać pełnoprawnymi Aes Sedai. Podejrzewa się również, że Czarne Ajah były zaangażowane z ciche pozbywanie się kobiet, które wykazywały niespotykaną siłę lub talenty w przenoszeniu mocy. Ataki takie przeprowadzane były na zasadzie ‘nieszczęśliwych’ wypadków. Miało to również inne konsekwencje, z biegiem czasu powodowało zmniejszanie zdolności u wszystkich przenoszących kobiet.

Czarne Siostry z podziałem na Ajah - Nie czytać przed Bastionami Mroku
Czerwone Ajah: Duhara Basaheen, Galina Casban, Katerine Alruddin, Liandrin Guirale, Nestia – Zielone Ajah: Asne Zeramane, Careane Fransi, Elza Penfell, Jeaine Caide, Nacelle Kayama, Talene Minly – Szare Ajah: Delana Mosalaine, Evanellein Lorn, Jarna Malari, Joiya Byir, Karale Sanghir, Temaile Kinderode – Brązowe Ajah: Chai Rugan, Eldrith Jhondar, Marillin Gemalphin, Marris Thornhill, Verin Mathvin – Żółte Ajah: Amico Nagoyin, Atuan Larisett, Chesmal Emry, Dagdara Finchey, Larissa Lyndel, Nalaene Forrell, Sedore Dajenna, Talva – Błękine Ajah: Berylla Naron, Ispan Shefar, Marean Redhill, Moria Karentanis, Sheriam Bayanar – Białe Ajah: Alviarin Freidhen, Falion Bhoda, Fera Sormen, Miyasi, Rianna Andomeran, Velina Behar

Zapisz