Uczestnictwo w Międzynarodowych Targach Książki jest chyba najbardziej interesującym wydarzeniem w którym może wziąć udział miłośnik książek. W Polsce największe Targi odbywają się w Warszawie i w Krakowie, i to właśnie w tym drugim mieście, w czwartek 26 października rozpoczęły się 21 Międzynarodowe Targi Książki. Impreza odbywała się w Centrum Targowo-Kongresowym EXPO na ulicy Galicyjskiej w Krakowie i trwała cztery dni – do 29 października. Można uznać, że dzień pierwszy – czwartek – był dopiero rozgrzewką, po której nastąpiła prawdziwa inwazja czytelniczej mocy. W czwartkowy poranek niektórzy wystawcy wciąż przygotowywali swoje stoiska, a organizatorzy dopinali wszystko na ostatni guzik. Plan na sobotę i niedzielę były zapełniony wykładami, warsztatami i spotkaniami autorskimi.

Kolejka do Wejścia na Targi Photo: Amyrlin
Pierwszą rzeczą którą zwiastowała że zbliżamy się do Targów, był ogromny korek ciągnący się już od ronda Dywizjonu 308. W miarę upływu czasu kolejka do zjazdu na Targi wydłużała się coraz bardziej. Na szczęście na miejsce można było dotrzeć również komunikacją miejską, w tym także bezpłatnym busem kursującym pomiędzy parkingiem pod CH M1, a Halą EXPO. Odstać swoje trzeba było również w kolejce do Wejścia. Na szczęście, mimo iż wyglądało to przerażająco, dzięki sprawnej organizacji wszystko przebiegało szybko. Na niekorzyść działała niestety pogoda. W kolejce trzeba było zmarznąć i zmoknąć, walcząc jednocześnie z porywistym wiatrem, jednak wszyscy cierpliwie czekali. Jednak czego innego można się spodziewać po prawdziwym miłośniku książek?

Francja – Gość Honorowy Photo: Amyrlin
Hasłem przewodnim tegorocznych Targów w Krakowie było motto Fernando Pessoiego – „Czytam i staję się wolny”. Natomiast miano Honorowego Gościa na tej edycji Targów, piastowała Francja. Tradycja zapraszania przedstawicielstw różnych krajów na Międzynarodowe Targi sięga roku 2013. Na takie właśnie okazje organizowane są spotkania i warsztaty podczas których zagraniczne Wydawnictwa mają niepowtarzalną okazję do nawiązywania między sobą współpracy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Pierre Assouline, pisarz i krytyk literacki, Serge Bloch – ilustrator czy Arlette Cousture, pisarka z Quebecu.

Zatłoczona restauracja na Tragach Photo: Amyrlin
W 21 Targach Książki udział wzięło niemalże 650 wystawców z różnych krajów. Każdego można było spotkać na wyznaczonym dla niego stoisku. Stoiska rozstawione były na dwóch ogromnych halach, Dunaj i Wisła. Duże udogodnienie stanowiły gazetki z planami stoisk i programem towarzyszącym. Bez tego grafiku odnalezienie wszystkich interesujących nas atrakcji graniczyłoby z cudem (Plan-Hali-Targi-Ksiazki-w-krakowie-2017). Minusem takiego nagromadzenia Wystawców, oprócz trudności w znajdowaniu poszczególnych stoisk, był brak miejsca na odpoczynek. W dwóch restauracjach umiejscowionych na terenie Targów trudno było znaleźć choć kawałek wolnego miejsca.

Photo: Amyrlin
Bardzo fajnym pomysłem było wydawanie akredytacji blogerom książkowym, którzy, po otrzymaniu wejściówki, mogli wchodzić i wychodzić z Targów, za darmo i niemalże bez kolejek. Każda osoba z normalnym biletem nie mogła opuścić terenów EXPO. W każdym takim wypadku, gdy chcieliśmy na przykład zrobić sobie spacer lub iść na obiad, trzeba było kupować bilet jeszcze raz. Podczas tych Targów miało miejsce ciekawe przedsięwzięcie czyli akcja Książka za Książkę. Można było przynieść swój, już przeczytany, egzemplarz książki i wymienić ją na inną. Akcja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Photo: Amyrlin

Wojciech Cejrowski podpisuje książki – Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie 2017 Photo: Amyrlin
Na Targach można było spotkać ponad 900 autorów. Niektórzy sławni, inni mniej znani, każdy jednak miał wyznaczony czas i miejsce, kiedy mógł spotkać się ze swoimi fanami. Poszczególni wystawcy często umieszczali na stoiskach agendę z ustalonymi planami spotkań z pisarzami. Największe takie spotkania zaplanowane zostały na dwa dni weekendu. W piątek mogliśmy cieszyć się spotkaniem z Nicholasem Sparksem, który pojawił się aby podpisywać swoje książki, w tym z wydaną 27 września przez Wydawnictwo Albatros nowość – We dwoje. Niestety mimo moich szczerych chęci nie udało mi się na nie dostać. Wielki tłum fanów, głównie przedstawicielek płci pięknej, zablokowało cały hol i przejście do Sali.
W sobotę z wielką niecierpliwością oczekiwano na Camillę Lackberg, która o godzinie 14.00 podpisywała swoją najnowszą książkę ‘Czarownica’. W tym samym czasie zorganizowano również spotkanie z Brittainy C. Cherry, trzeba więc było zadecydować na które spotkanie bardziej chcemy się dostać. Targi odwiedziło również wielu rodzimych autorów, w sobotę o 15.00 swoje książki podpisywała Elżbieta Cherezińska. Również Remigiusz Mróz czy Łukasz Orbitowski nie mogli narzekać na brak zainteresowania. Zobaczyć i zamienić parę słów można było z Andrzejem Pilipiukiem czy Marcinem Podlewskim.
Wielki tłum, jak zwykle zresztą, panował na stoisku gdzie swoje podróżnicze książki podpisywał Wojciech Cejrowski. Natomiast w niedzielę przed południem na malutkim stoisku Wydawnictwa Wysoki Zamek, na swoich książkach kucharskich autografy podpisywał Robert Makłowicz.
Najbardziej wyczekiwanymi premierami były wydany przez Uroboros ‘Dwór Skrzydeł i Zguby’. Na stoisku Media Rodzina można było zakupić najnowsze wydanie Harrego Pottera i Więźnia Azkabanu w wersji ilustrowanej, a także całą serię HP z nowymi okładkami. Swoją premierę miała książka Córka Króla Moczarów. Na wielu stoiskach można było dostać wydaną przez Wydawnictwo Sonia Draga najnowszą książkę Dana Browna Początek. Premierę miała również książka Anny Brzezińskiej Córki Wawelu, wydanej przez Wydawnictwo Literackie.
Również na stoisku Papierowego Księżyca panował przyjemny rozgardiasz. Swoją premierę miała książka Ciężko być najmłodszym, można było dostać dwa pierwsze tomy Pieśni Krwi Ryana czy Trylogię Griszy w nowej szacie graficznej. Absolutnym rarytasem było sześciotomowe wydanie Kronik Belorskich Olgi Gromyko. Innym stoiskiem, choć nie do końca książkowym, które nie mogło narzekać na brak ruchu, był kącik w którym umościł się Epik Page. Przy tym malutkim stoisku bezustannie ktoś się kręcił, zainteresowanych zapewne zwabiał roznoszący się wokół aromat świeczek zapachowych. Pozostaje mi tylko cieszyć się, że w tym gwarze udało się zamienić chociaż parę słów z pomagającą w obsłudze Meg Sheti (Blog Bookeater Reality).
Dużo czasu spędziłam na poszukiwaniach książek Brandona Sandersona. W swojej naiwności rozglądałam się nawet za Dawcą Przysięgi, niestety Mag postanowił nie robić tej niespodzianki. Na Targach udało mi się znaleźć zaledwie kilka książek Sandersona, parę egzemplarzy Ostatniego Imperium i Drogę Królów upchniętą na jakiejś półce. Na szczęście Wydawnictwo IUVI stanęło na wysokości zadania i można było zaopatrzyć się w pięknie wydane i wyeksponowane książki z serii Alcatraz.
Drugi dzień Targów zwiedzałam z redakcyjnym kolegą Logainem. Za punkt honoru postawiliśmy sobie odnaleźć Jordana na Targach. Oboje zamieniliśmy się w prawdziwych Węszycieli i wreszcie po 2 godzinach udało nam się odnaleźć jeden, jedyny tom. Tutaj zadanie dla Was, komu uda się odnaleźć Jordana na załączonym zdjęciu.

Znajdź Jordana na załączonym zdjęciu
Staraliśmy się jednak nie załamywać tą przygnębiającą popularnością Koła Czasu w Polsce – jego czas jeszcze nadejdzie. Udaliśmy się podziwiać pięknie wydany egzemplarz Silmarilionu i wygrzebaliśmy z pudeł prehistoryczne komiksy Kajka i Kokosza.
Mimo pewnych niedociągnięć Targi w Krakowie uznaję za bardzo udaną ekspedycję. Udało poznać się kilku ciekawych ludzi, kupić książki w promocyjnych cenach, a nawet zobaczyć ulubionego pisarza. Nie, nie Sandersona niestety. Ale kto wie, Targi zdobywają coraz większą popularność, może kiedyś Pan Sanderson zdecyduje się ponownie przyjechać do Krakowa. Ale nawet mimo to, ilość zaproszonych pisarzy gwarantowała brak nudy, co najwyżej godziny spędzone w długich kolejkach. Było głośno, kolorowo i ciekawie. Kolejne Targi w Krakowie na wiosnę. Mam nadzieję, że organizatorzy ponownie sprostają niełatwemu zadaniu zorganizowania tak ogromnego, prestiżowego wydarzenia, abyśmy mogli ponownie cieszyć się tym niepowtarzalnym klimatem targów książek.