Logain Ablar

Artykuł ze spoilerami z całości serii

Logain Ablar jest jedną z ważniejszych i niestety dość niedocenionych postaci w serii. Potencjał tego bohatera nie został właściwie wykorzystany. Jest to bohater dramatyczny, dla którego każda obrana droga prowadzi do innej zguby. Logain niesie przemoc i jednocześnie doświadcza jej na niemalże każdym etapie serii.

Logain przed obliczem królowej Morgase Art by KaligoDark ©PZ

Logain urodził się 972 roku NE. Z pochodzenia jest Ghealdaninem, pomniejszym szlachcicem tego kraju, zarządzającym niewielkim spłachetkiem ziemi w górach Mgły. Jego herbem są trzy złote korony na niebieskim polu. Po ogłoszeniu się Smokiem Odrodzonym zarówno ziemie, jak i herb i tytuł szlachecki zostają mu odebrane przez króla Ghealden – Johanina i Najwyższą Radę.

Historię Logaina zaczynamy poznawać już na samym początku serii. Dowiadujemy się, że mianował się on Smokiem Odrodzonym, zebrał armie, wywołał wojnę i wyruszył na podbój Kamienia Łzy.

Jest to mężczyzna nieprzeciętny, odważny i silny duchem. Opisywany jest jako wysoki, potężny, z sięgającymi do ramion czarnymi włosami. Jest przystojny, ale ma mroczną urodę. Jest charyzmatyczny i przyciąga do siebie oddanych popleczników gotowych iść za nim w ogień. Logain potrafi walczyć mieczem, a także świetnie odnajduje się w lesie, potrafi tropić i polować. W pierwszym tomie serii ma około 26 lat. Jego poziom siły w przenoszeniu Mocy plasuje się na poziomie ++2, co czyni z niego jednego z najpotężniejszych żyjących Przenoszących, choć siłą wciąż ustępuje Randowi.

Poskromienie i ucieczka

Po obwołaniu się Smokiem Odrodzonym z Białej Wieży została wysłana przeciwko niemu grupa Aes Sedai, miały go schwytać i zabrać do Tar Valon na proces. Logain nie poddał się jednak bez walki, wojna która wybuchła po jego proklamacji rozerwała Ghealdan i zjednoczyła przeciwko niemu narody na Westland. Zanim Logain został schwytany, a jego armie rozgromione, stoczono wiele bitew z ogromnymi stratami po obu stronach.

Logain Ablar

Logain by EJDM Źródło: DevianArt

Po pojmaniu został obwołany Fałszywym Smokiem i przetransportowany do Białej Wieży. Nie odbyło się to jednak po cichu. Logain został zamknięty w otwartej, żelaznej klatce ciągniętej przez kilka par koni. W obstawie wielu Czerwonych Ajah i Strażników Wieży był wieziony przez całe niemalże Westland. Logain przez całą drogę był wystawiany na widok gawiedzi, co miało pokazać ludowi, że został pokonany, a Aes Sedai, wraz z towarzyszącymi im armiami ponownie pokonały Cień. Po drodze Logain został przywieziony do Caemlyn, gdzie mogła go zobaczyć Królowa Morgase. W Tar Valon przeprowadzono proces, a Logain został Poskromiony. Po tej operacji nie zwrócono mu jednak wolności. Został uwięziony w Białej Wieży, gdzie cały czas był czujnie obserwowany. Miało to zapobiec jego ucieczce, próbie odebrania sobie życia, a także ewentualnym próbom wzniecenia buntu, jeśli zostałby on uznany za męczennika. Poskromiony i złamany mógł tylko włóczyć się bez celu po korytarzach i ogrodach Białej Wieży.

Logain spędził w Wieży kilka miesięcy, powoli popadając w depresję, która niewątpliwie zakończyłaby się jego śmiercią. Po rozłamie w Wieży, przy pomocy Siuan Sanche udało mu się uciec z Tar Valon i postanowił dołączyć do jej ekspedycji. W Salidarze został namówiony przez byłą Amyrlin do rozpowszechniania kłamstw jakoby to Czerwone Ajah stały za jego proklamacją na Smoka. Logain bardzo chętnie skorzystał z tej propozycji, jego nienawiść do Czerwonych Ajah przewyższała wszystko inne. Podczas badań nad Poskromieniem przeprowadzanych przez Nynaeve, udało się jej przypadkowo Uzdrowić Logaina. Aes Sedai nie odważyły się ponownie go poskromić, choć cały czas utrzymywały tarczę aby nie mógł przenosić Mocy. Przy pomocy Egwene udaje mu się uciec i dołączyć do Czarnej Wieży.

Czarna Wieża

Logain po wcieleniu w szeregi Czarnej Wieży szybko awansuje na Asha’mana, zawdzięcza to jednak raczej swojej sile perswazji niż faktycznemu poparciu Mazrima Taima. Możemy sobie tylko wyobrażać jak musiała wyglądać konfrontacja dwóch Fałszywych Smoków, gdzie żaden nie uznaje się za gorszego od drugiego. Jednak z nich dwóch to właśnie Logain osiągnął więcej, zaszedł wyżej i stał się bardziej rozpoznawalny. To przed jego imieniem drżało całe Westland, Taim nigdy nie opuścił nawet Saldaei i został pokonany zanim udało mu się rozpętać większą wojnę. Ten konflikt zamknął się w kilku bitwach na terenie Ziem Granicznych stoczonych z Lordem Bashere. Szczęśliwie dla Taima ominęło go również Poskromienie, więc tak naprawdę nigdy nie mógłby zrozumieć Logaina i jego determinacji, która wynikała z zupełnie innych pobudek.

Logain Ablar

Logain by KaligoDark ©PZ

Jednak ponieważ Rand powierzył dowództwo nad Czarną Wieżą Taimowi, Logain chcąc nie chcąc, musiał dostosować się do panującej hierarchii. Niemniej wokół niego szybko zebrał się krąg oddanych mu ludzi i utworzyła się nieoficjalna opozycja wobec Mazrima Taima. Podczas akcji przeprowadzanych przeciwko Aes Sedai wysyłanych z Tar Valon do unicestwienia Czarnej Wieży Logain nałożył sploty przymusu na dwie Siostry – Gabrelle Brawley z Brązowych Ajah i Toveine Gazal z Czerwonych. Do oddanych popleczników Logaina należeli między innymi Androl Genhald, Donalo Sandomere, Welyn Kajima, Mezar Kurin, Arel Malevin, Naeff, Fedwin Morr, Evin Vinchova, a także Jonneth Dowtry wraz z niemalże wszystkimi mężczyznami z Dwóch Rzek wcielonymi w szeregi  Czarnej Wieży.

Logain od samego początku ma wiele podejrzeń względem M’haela, które z biegiem czasu tylko się umacniają. Odnajduje Smoka Odrodzonego i próbuje namówić go do interwencji, niestety Rand pozostaje ślepy na insynuacje jakoby Taim był Sprzymierzeńcem Ciemności. Rand wykorzystuje Logaina jako swojego emisariusza i ambasadora, zarówno do Ludu Morza jak i Seanchan. Logain działa jako porucznik Randa i wykonuje jego rozkazy, jednak wykazuje się dużą niezależnością i hartem ducha.

Pojmanie i Ostatnia Bitwa

Niedługo przed Ostatnią Bitwą Logain znika i nikt z jego popleczników z Czarnej Wieży nie wie gdzie można go znaleźć. Zwolennicy M’haela utrzymują, że Logain został wysłany na misję przez Smoka Odrodzonego, a po powrocie dołączy do Taima, kończąc tym samym nieoficjalny rozłam w Czarnej Wieży. Stwierdzenia te budzą lęk w sojusznikach Logaina, coraz więcej wskazuje na to że został on pojmany i zostanie siłą nawrócony na Cień. Po akcji ratunkowej przeprowadzonej przez jego popleczników zostaje uwolniony. Potrzebuje jednak dużo czasu na regeneracje po ranach zadanych mu w lochach Czarnej Wieży, bynajmniej nie są to rany fizyczne. Jedynie dzięki swojej sile woli udaje mu się tak długo nie ugiąć przed Cieniem.

Logain Ablar

Logain – KaligoDark ©PZ

Logain dołącza do Ostatniej Bitwy akurat na czas, aby ocalić rozbite wojska Elayne niemalże pokonane przez armie Trollków. Logain chce odzyskać potężny sa’angreal z rąk Demandreda, jednak ledwo uchodzi z tego starcia z życiem. Otrzymuje na swoje ręce Pieczęcie zdobyte przez Androla, a Gabrelle mówi że będzie musiał je zniszczyć gdy nadejdzie czas. Logain staje ostatecznie przed wyborem, czy chronić bezbronnych uchodźców, czy walczyć o Sakarnena. Wybiera to pierwsze, a ocaleni dostrzegają w nim wybawcę, niemalże mesjasza. Obiecują posłać swoich synów na testy do Czarnej Wieży gdy dorosną.

Gdy Ostatnia Bitwa dobiega końca na niebie pojawia się światło wypływające z Shayol Ghul, a Logain łamie pieczęcie, co pozwala Smokowi na ponowne uwięzienie Czarnego.  Za ten czyn przechodzi do historii jako Łamiący Pieczęcie.

Autor: Amyrlin