Ter’angreale

Ter’angreale są przedmiotami Mocy tworzonymi z myślą o wykonywaniu konkretnych zadań. Istnieją zarówno ter’angreale które nie wymagają użycia Jedynej Mocy, jak i takie do których jest ona niezbędna. Są bardziej powszechne niż angreale, chociaż tajemnica ich wytwarzania już dawno zaginęła. W Białej Wieży znajdują się magazyny z największą ilością tych przedmiotów, bardzo dużo można ich znaleźć również w podziemiach Kamienia Łzy i na głównym placu w Rhuidaen. Niewielka ich ilość została też znaleziona w zapomnianych magazynach w Rahad w Ebou Dar.

W obecnych czasach jedyną nacją która pamięta tajemnice wyrobu niektórych ter’angreali są Seanchanie. Od wieków ich damane potrafią wyrabiać a’dam, a także pierścienie dla Krwawych Noży. U Dziedziczki Tronu Andoru odkryto natomiast pierwszy od tysiącleci talent do badania i wytwarzania ter’angreali.

Klucz dostępu

Rand przenoszący przez Klucz Dostępu Okładka ebook Dech Zimy Art: Scott M. Fischer

Prawdziwe przeznaczenie większości ter’angreali zostało już dawno zatracone. Te które są używane na co dzień w Białej Wieży, oryginalnie miały inne zastosowanie, dzisiaj już zapomniane. Dobrym przykładem mogą być srebrne łuki przez które przechodzi każda Nowicjuszka, która chce zostać Przyjętą. Ukazują one trzy największe strachy kandydatki, jeden z przeszłości, z teraźniejszości i z przyszłości. Do czego tak naprawdę mógł być wykorzystywany ten przedmiot w Wieku Legend, nikt nie wie.

Większość ter’angreali wymaga przenoszenia Jedynej Mocy. Badania nad tymi przedmiotami często prowadzą do strasznych wypadków u badających je Aes Sedai. Zdarzają się wypalenia, a nawet wypadki śmiertelne. Te ter’angreale które nie wymagają użycia Mocy do aktywowania, muszą być przechowywane w bezpiecznym miejscu, aby uniknąć nieszczęśliwym wypadków wśród nieświadomej zagrożenia ludności. Ter’angreale takie mogą zostać uruchomione przez każdego, nie tylko kogoś ze zdolnością do przenoszenia Mocy.

Lista poznanych ter’angreali

Alabastrowa figurka – ter’angreal używany do wchodzenia do tel’aran’rhiod

Bursztynowa płytka – ter’angreal używany do wchodzenia do tel’aran’rhiod

Lśniący czerwony pręt – służy do komunikacji pomiędzy dwoma osobami

Krzesło żalu – zmusza siedzącą na nim osobę do doświadczania konsekwencji swoich zbrodni. Używany może być do karania i do tortur.

Kryształowy pręt – ter’angreal używany do wchodzenia do tel’aran’rhiod

Żłobiony czarny pręt – ter’angreal wytwarzający Ogień Stosu, potężny i niemalże niemożliwy do kontrolowania

Szklana układanka kowala – przeznaczenie nieznane. Po dotknięciu jej splotami ducha, przenosząca osoba czuje się oszołomiona i wpada w głęboki sen na kilka godzin.

Szklana bransoleta – ter’angreal używany do wchodzenia do tel’aran’rhiod

Drewniany jeż – przenoszenie przy jego pomocy wywołuje sen. Może również przenosić osobę do tel’aran’rhiod i ją tam więzić.

Stalowy dysk – ter’angreal używany do wchodzenia do tel’aran’rhiod

Metalowe rękawice – przeznaczenie nieznane

Owalny pierścień

Owalny pierścień Art: Komiks Nowa Wiosna

Różdżka Przysiąg – przysięga składana za jej pomocą, sprawia że nie można jej złamać. Prawdopodobnie jest to jedna z Dziewięciu Różdżek Dominium.

Owalny pierścień – owalny portal wielkości drzwi, wykorzystywany podczas ostatnich prób na Aes Sedai. Kobieta musi przejść w nim 100 prób splatając poprawie 100 różnych splotów.

Ter’angreal kamuflażu – służy do wytwarzania specjalnego materiału z którego szyje się płaszcze dla Strażników

Srebrne łuki – trzy srebrne łuki przez które musi przejść każda kandydatka na Przyjętą. Pokazuje największy strachy – z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Srebrny pierścień – ter’angreal używany do wchodzenia do tel’aran’rhiod

Kostka o sześciu kropkach – wykorzystanie nieznane, jednak wydaje się on oddziaływać na przypadkowość. Każdy rzut daje ten sam wynik.

Skręcony kamienny pierścień – ter’angreal używany do wchodzenia do tel’aran’rhiod, nie wymaga użycia Mocy.

Klucze dostępu – dwie niewielkie figurki kobiety i mężczyzny trzymający niewielkie szklane kule. Pozwalają one na dostęp do dwóch największych i najpotężniejszych sa’angreali – Choedan Kal – z dowolnego miejsca na świecie.

Szklane kolumny – duży las, wysokich szklanych kolumn znajdujący się na głównym placy w Rhuidean. Używany przez kandydatów na Wodzów Klanów i uczennice Mądrych. Pokazuje przeszłość Aielów aż do Pęknięcia Świata. Nie wiadomo co zobaczyła by tam osoba nie wywodząca się z Aielów.

Trzy pierścienie – trzy metalowe pierścienie znajdujące się w Rhuidean, wykorzystywane przez Mądre do szkolenia uczennic. Ukazują przyszłość, taką która się spełni i taką która nigdy się nie wydarzy, mimo iż jest najbardziej wyczekiwana.

Czerwone kryształowe krzesło – krzesło wykonane w całości z czerwonego kryształu. Jego zastosowanie jest nieznane. Być może ma ono jakieś powiązanie z kryształowym krzesłem znajdującym się z Seanchan.

a’dam – metalowa smycz wykorzystywana do niewolenia kobiet przenoszących Moc. Używany w Seanchan.

Pierścień Krwawych Noży – pierścień wykonany z czarnego kamienia. Daje użytkownikowi niewiarygodną siłę i szybkość, a także niezwykłą zdolność ukrywania z cieniu. Jego stosowanie drastycznie skraca życie noszącej ją osoby, dlatego misje z jego wykorzystaniem uważane są za samobójcze. Nosząca ją osoba dożyje co najwyżej miesiąca. Jego usunięcie może spowolnić ten proces. Ter’angreal używany w Seanchan.

Kryształowy Tron – krzesło wykonane w całości z białego kryształu. Nie wymaga użycia Jedynej Mocy, sprawia że osoba na nim zasiadająca uzyskuje niepodważalny respekt i szacunek, jest otaczana niepodważalną czcią. Na tronie zasiada jedynie Cesarzowa Imperium Seanchan.

Brodaty mężczyzna – wysoka na dwie stopy, wykonana z metalu przypominającego brąz, figurka uśmiechniętego, trzymającego książkę mężczyzny. W ter’angrealu przechowywane są tysiące książek, pochodzących prawdopodobnie jeszcze z Wieku Legend. Po przeniesieniu Ognia i Ziemi ukazują się słowa Ansoen and Imsoen, czyli fikcja i fakt. Ter’angreal został znaleziony w magazynach w Ebou Dar i Aes Sedai szybko się nim ‘zaopiekowały’.

Zakrzywiony pręt – znaleziony w Ebou Dar, czarny pręt grubości nadgarstka z poręczną rękojeścią. Jego zastosowanie jest nieznane, jednak wydaje się że był używany do przecinania grubych i twardych przedmiotów, które są odporne na ogień.

Czarno-biały ptak – czarno-biały ptak o długich rozpostartych skrzydłach, jakby w locie. Wykorzystywany jest o komunikacji między osobami na duże odległości.

Niebieska kobieta – niewielka, mieszcząca się w dłoni figurka kobiety w dziwnie skrojonym ubraniu. Wykorzystywana w komunikacji między osobami na duże odległości.

Czara Wiatrów

Okładka ebook Czara Wiatrów Art: Julie Bell

Czara Wiatrów – potężny ter’angreal odnaleziony w magazynach w Ebou Dar, wykorzystywany do kontrolowania pogody. Ma postać dużej kryształowej misy i tka sploty zarówno saidina jak i saidara, nawet bez obecności przedstawicieli obu płci. Lud Morza uważa go za swoja własność.

Kryształowi fiolka – niewielka buteleczka wypełniona ciemnoczerwoną cieczą. Jej zastosowanie jest nieznane, jednak przypuszcza się, że może mieć zastosowanie podobne do cour’souvrwy.

Stępiony sztylet – sztylet nieco dłuższy niż dłoń, pozornie wykonany z żelaza, jednak nienaostrzony. Rękojeść wykonana z rogu jelenia, owiniętego złotym drucikiem. Osoba trzymająca sztylet staje się niewidzialna dla pomiotu cienia, a nawet dla samego Czarnego.
Spoiler z Pamięci Światłości – sztylet został podarowany Randowi przez Elayne, przed Ostatnią Bitwą, aby ukrył go przed Władcą Ciemności aż do ostatniej konfrontacji. Rand mówił że w Wieku Legend podjęto wiele prób wykonania takiego przedmiotu, wszystkie zakończone porażką. Rand zastanawiał się komu udała się w końcu ta sztuka.

Elastyczny czarny pręt – cienki i czarny, giętki na tyle, aby można go było skręcić w okrąg, zanim wróci do poprzedniej formy. Jego wykorzystanie jest nieznane, tym nie mniej jego użycie powoduje ból, którego natężeniem można sterować. Ból można zwiększyć stukrotnie.

Mężczyzna ze szkła – figurka mężczyzny wielkości stopy z wyciągniętą ręką, jakby chciał coś powstrzymać. Odstrasza wszystkie szkodniki w swoim otoczeniu, takie jak myszy czy szczury. Prawdopodobnie działa bez użycia Jedynej Mocy.

Hełm z metalowych piór – przedmiot wydaje się zrobiony z puszystych, metalowych piór. Jego wykorzystanie jest nieznane. Po przetestowaniu przy pomocy splotów Ognia, wszystkie osoby, poza osobą przenoszącą, w promieniu dwudziestu kroków nabawiły się przejmującego bólu głowy.

Pudełko z kości słoniowej – niewielka szkatułka wykonana z kości słoniowej, ozdobiona falistymi czerwonymi i zielonymi pasami. W pudełku przechowywane są tysiące piosenek, ich odtworzenie pozostaje nieznane.

Metalowe kule – metalowe, plecione kule znajdujące się jedna w drugiej. Zastosowanie ter’angreala jest nieznane.

Metalowy hełm – wykonany z cienkiego metalu, ważący dwa razy więcej niż powinien, w dotyku wydaje się naoliwiony. Nie był wykorzystywany podczas bitew, ale był częścią większego ter’angreala i przeznaczony do sterowania nim. Pozostała część została najprawdopodobniej zniszczona podczas Pęknięcia.

Czerwony pręt – grubości nadgarstka, czerwony, gładki i zaokrąglony. Wydaje się być zrobiony z kamienia. Jego wykorzystanie jest nieznane, jednak po użyciu splotu Ognia osoba przenosząca straciła przytomność, a potem nikt nie chciał powiedzieć poszkodowanej co się właściwie stało. Uważa się że przedmiot ten ma zastosowanie erotyczne.

Rzeźba w kształcie korzenia – wykonana z niebieskiego kamienia, wygląda jakby wyrosła, a nie została wyrzeźbiona. Chociaż jej zastosowanie nie jest znane, uważa się że jest to Talizman Wzrostu wykorzystany do tworzenia Dróg. Po zaśpiewaniu odpowiedniej pieśni przedmioty rosną.

Wodny wazon – wysoki, ozdobiony niebieskimi i zielonymi winoroślami. Wazon wykorzystywany do zbierania wody z powietrza, bardzo pożyteczny w suchych miejscach. Prawdopodobnie nie wymaga użycia Mocy. Byłby niezastąpiony na Pustkowiu Aiel.

Ter’angreal ©CC0

Biała misa – płaska, biała miska. Jest to ter’angreal wykorzystywany do poszukiwania przedmiotów znajdujących się daleko, służący do szpiegowania lub do komunikacji.

Złota bransoleta – złota bransoleta zdobiona drobnymi czerwonymi kamykami, zbyt jasnymi aby to były rubiny. Własność Nynaeve, twierdzi ona że chroni ją ona lepiej niż najlepsza zbroja. Po uruchomieniu ter’angreal tworzy cienką, ale bardzo ochronną warstwę na skórze użytkownika. Ta ochrona jest niewidoczna dla nikogo z wyjątkiem tego, kto ją używa.

Zdobny pas – własność Nynaeve, złoty pas zdobiony rubinami. Ter’angreal który jest studnią, pozwalający na zgromadzenie i przechowywanie dodatkowej ilości Mocy. Może zostać wykorzystany w miejscu gdzie nie ma dostępu do Jedynej Mocy.

Pierścień z zielonym kamieniem – własność Nynaeve, jego oczko stanowi okrągły, jasnozielony kamień. Pierścień wibruje gdy w pobliżu znajduje się osoba która przenosi saidina lub saidara.

Pierścień z szafirem – własność Nynaeve, średniej wielkości pierścień ozdobiony pięknym szafirem bez skazy. Pierścień robi się zimny gdy niedaleko znajduje się rozgniewana lub wrogo nastawiona osoba.

siatka paralis

Cadsuane w siatce paralis Okładka ebook Korona Mieczy Art: Tyler Jacobson

Siatka-paralis – własność Cadsuane, noszona na włosach, zawiera kilka odrębnych ter’angreali o różnym przeznaczeniu:

  • ośmioramienna gwiazda – gwiazda wibruje gdy w pobliżu znajduje się mężczyzna przenoszący moc
  • złoty karp – przeznaczenie nieznane
  • złote półksiężyce – po przeniesieniu saidara ter’angreal robi się on zimny i wykrywa splot
  • złoty koliber – ter’angreal studnia, pozwalająca na zgromadzenie i przechowywanie dodatkowej ilości Mocy
  • złota, lśniąca rybka – pozwala na wprowadzenie kogoś mimowolnie do kręgu Mocy i przejęcie przepływu. Działa jednak tylko wtedy gdy osoba już przenosi saidina lub saidara.
  • złota jaskółka – wymaga użycia Mocy, wskazuje kierunek w którym znajduje się osoba przenosząca Moc, zarówno saidina jak i saidara. W pierwszej kolejności odwróci się w kierunku utworzonego Kręgu mocy.
  • złoty pstrąg – przeznaczenie nieznane
  • sześcioramienna gwiazda  – po uruchomieniu wytwarza na skórze niewidzialną zbroję widoczną tylko dla właściciela. Chroni przed uderzeniem miecza, noża, strzały a nawet buzdygana, ponieważ rozprasza siłę uderzenia na całe ciało.
  • zacieniony księżyc – przeznaczenie nieznane

Mały wygięty pręt – broń wykorzystywana do zabicia lub oszołomienia przeciwnika, nawet na odległość stu kroków.

Zakładka do książki – cienki skórzany pasek z niewielkimi ciężarkami na obu końcach. Po zaznaczeniu strony i połączeniu obu ciężarków książka robi się niewidoczna. Działa tylko na książkach.

Pudełko głupca – nazwa używana przez Sammaela. Niewielka, szara kostka wyrzeźbiona w skomplikowane wzory. Przeniesienie Ognia powoduje że przenoszący mężczyzna może wyczuć kostkę na odległość i porozumiewać się za jej pośrednictwem. Także słyszeć co się mówi w jej obecności.

Rzeźbiona bransoleta z kości słoniowej – ciężka, wykonana z rzeźbionej kości słoniowej. Wspomaga w przenoszeniu Mocy.

Obroża dominacji – wykonana z czarnego cuendillara obroża i dwie bransolety. Męski odpowiednik a’dam, służy do niewolenia mężczyzn przenoszących Moc. Jego dotykanie wywołuje uczucie bólu. Pojmanego mężczyznę można przy jego pomocy zmusić do każdego zachowania, nawet fizycznego samookaleczenia.

Szpila snów – ter’angreal wytwarzający w tel’aran’rhiod kopułę, niezmiernie trudną do pokonania. W świecie rzeczywistym w miejscu jej użycia zablokowana zostaje możliwość Podróżowania.

Medalion z głową lisa – własność Mata Cauthona. Osoba nosząca medalion jest chroniona przed saidarem, każdy splot skierowany na tą osobą rozpływa się i nie czyniąc mu żadnych szkód.

Dysk z zielonego kamienia – płytka która pomaga niewystarczająco silnym kobietom na splot niewidzialności.

Strażnik – trzy duże dyski znajdujące się w Far Madding. Wytwarzają wokół miasta strefę ochronną w obrębie której nie można przenosić Jedynej Mocy. Jego działanie jest bardzo podobne do stedding. Na saidina działa już w odległości mili od miasta, na saidara w obrębie murów. Dyski mogą również wskazywać miejsce w którym znajduje się osoba przenosząca Moc, na wielkiej mapie pośrodku komnaty.

Mah’alleinir

Mah’alleinir Okładka ebook Bastiony Mroku Art: Raymond Swanland

Mah’alleinir – młot wytworzony przez Perrina Aybarę tuż przed Ostatnią Bitwą. W jego tworzeniu wzięli też udział asha’man Fager Neald i krąg złożony z Mądrych. Młot w całości wykonany jest z metalu, a na głowicy znajduje się rzeźba wilka w biegu – Skoczka. Młot niszczy Pomiot Cienia, a w szczególności pali Psy Czarnego.

Ziarno – ter’angreal wykorzystywany do wytwarzania angreali. Proces ten osłabia przenoszącą osobę na parę miesięcy.

Srebrna róża – medaliony wykonane przez Elayne w próbie odtworzenia medalionu z głową lisa. Nie działają one jednak prawidłowo, sprawiają jednak że po dotknięciu ich traci się kontakt z Jedyną Mocą.

Mały wygięty pręt – różdżka o grubości cala, lekko wygięta. Używająca tego ter’angreala kobieta może obejmować saidara i pozostać niewykryta przez inne przenoszące kobiety.

Rzeźbiony kamień – ter’angreal wielkości dłoni z głębokimi, niebieskimi rzeźbieniami. Wykorzystywany jest do hodowli roślin, nie uruchamia się na Moc, a jedynie na Pieśń.

Wykrzywione drzwi – bramy prowadzące do światów Finn. Ta znajdująca się we Łzie prowadzi do Aelfinn, a ta w Rhuidean do dominium Eelfinn.

Do góry ^

Autor: Amyrlin

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz