Państwa Pogranicza

Saldaea

Sztandar Saldaei

Położona jest pomiędzy Oceanem Aryth, a Kandorem. Największymi miastami Saldaei są Irinjavar, Mehar i Kayacun, a stolica to Maradon. Sztandar przedstawia trzy srebrne ryby na błękitnym tle. Panuje ustrój monarchiczny, pierwszym królem był Rylen t’Boriden Rashad, monarchą może być zarówno mężczyzna jak i kobieta. Głównodowodzącym armii jest Marszałek-Generał, nosi buławę w kształcie wilczego łba. Gospodarka jest oparta na handlu futrami, drewnem i lodowymi papryczkami, osiągają one bardzo wysokie ceny w każdym zakątku Westland.

Tradycyjne stroje z Saldaei

Cechą charakterystyczną wyglądu mieszkańców Saldaei są duże, orle nosy i oczy w kształcie migdałów. Mężczyźni noszą sumiaste wąsy. Kobiety są targane wielkimi namiętnościami, wybuchowe i nieprzewidywalne. Cechują się silną wolą i potrafią bić się o mężczyznę z inna kobietą, choć w stosunku do męża potrafią być niezwykle uległe i lojalne. Innym ważnym aspektem życia wszystkich Saldaean jest niezwykle zmysłowy taniec zwany sa’sarą. Każda kobieta mieszkająca w tym kraju potrafi to zatańczyć, od królowej do wieśniaczki. Plotki mówią, że mężczyźni rzucają serca i majątki pod stopy kobiet tańczących sa’sarę.

Wojna jest w Salaei sprawą niejako ‘rodzinną’. Żony oficerów i szlachty biorącej udział w wojnie, wyruszają na nią razem z mężczyznami i mimo że nie biorą udziału bezpośrednio w walkach, zajmują się wszystkimi innymi sprawami związanymi z wojną. Jest również wiadome, że często po śmierci swoich mężów, kobiety łapią za miecze i ruszają do boju, pomścić rodzinę. Mimo że nie trenują walki mieczem, umieją posługiwać się nożami. Umiejętności jeździeckie są szeroko rozpowszechnione w Westland, ale Saldeanie cechują się nadzwyczajnymi talentami w tym zakresie. Lekka kawaleria jest doskonale wyszkolona i ma duże znaczenie w Saldeańskiej armii.

Kandor

Sztandar Kandoru

Położony między Saldaeą, a Arafel Kandor cechuje się charakterystycznym dla całych Ziem Granicznych poczuciem honoru i odwagą. Stolica znajduje w Chachin, a sztandar przedstawia czerwonego konia na blado zielonym tle. W Kandorze panuje król lub królowa, zasiadają na Tronie Chmur, który znajduje się w Pałacu Aesdaishar w stolicy. Pierwszym królem Kandoru był Jarel Soukovni, obecnie panuje królowa Ethenielle Cosaru Noramaga.

Tradycyjne stroje z Kandoru

Inną charakterystyczną cechą monarchii jest znajdujący się w ich posiadaniu miecz Kirukan, zawsze zabierany na wojnę z królową. Jest to miecz królowej Aramaelle – legendarnej wojowniczki Kirukan, która zgodnie z przekazami, ścięła przy jego pomocy głowę Fałszywemu Smokowi, a następnie urodziła dwójkę dzieci innemu przenoszącemu moc mężczyźnie.

Podstawą ekonomii tego kraju są lisie futra, niezwykle piękne i drogie. Kandor jest domem niezwykle potężnej i wpływowej gildii kupieckiej. Członkowie tej organizacji są bardzo poważani na całym Westland, chronią i zabezpieczają interesy handlowe  Kandoru. Ich znakiem rozpoznawczym są trzy srebrne łańcuchy noszone na piersi. Jest to jedyny kraj który może się pochwalić tak niezwykłym cechem kupieckim. Należy do niego każdy kupiec i przedsiębiorca w Kandorze. Ta niezwykła struktura handlowa jest niewątpliwie spowodowana bezpośrednią bliskością Ugoru, co wpływa na mentalność całego narodu i każe stawiać interes kraju i ogółu ponad własnymi ambicjami. Siedziba gildii znajduje się w Chachin, choć oddziały rozsiane są po całym kraju. Mężczyźni z Kandoru, a szczególnie kupcy lubią nosić długie rozwidlone brody.

Arafel

Sztandar Arafel

Znajduje się pomiędzy Kandorem, na zachodzie i Shienar na wschodzie. Stolica znajduje się w Shol Arbela, pozostałe większe miasta to Tifan’s Well i Jakanda.

Tradycyjne stroje Arafel

Na sztandarze widnieją trzy białe róże na czerwonym tle i trzy czerwone róże na białym tle. Jak w pozostałych krajach pogranicza, w Arafel panuje ustrój monarchiczny, pierwszą królową była Mahira Svetanya, obecnie na tronie zasiada król King Paitar Nachiman. Jego siostra Kiruna Nachiman jest potężną i szanowaną Aes Sedai z Zielonych Ajah.

Charakterystycznym szczegółem wyróżniającym mężczyzn z tej nacji, są długie włosy zaplecione w warkoczyki, przyozdobione srebrnymi dzwoneczkami. Są bardzo honorowymi ludźmi, lubiącymi spłacać swoje długi.

Shienar

“Niech pokój ma łasce Twój miecz”- powiedzenie wojowników z Shienar

Sztandar Shienar

Shienar graniczy z Arafel od zachodu i górskim masywem, zwanym Grzbietem Świata, od wschodu. Stolica leży w Fal Moran, inne większe miasta to Fal Dara, Ankor Dail, Camron Caan, Fal Eisen, Fal Sion i Mos Shirare. Na sztandarze Shienaru znajduje się pikujący czarny jastrząb, na tle białych i błękitnych pasów. Podobnie jak w pozostałych krajach granicznych władzę w ręce trzyma król lub królowa, pod tym względem na całych ziemiach granicznych panuje równouprawnienie. Królowa może być równie dobrym i kochanym przez lud władcą, co król. Pierwszą władczynią Shienar była królowa Merean Tihomar, a obecnie na tronie zasiada król Easar Togita.

Tradycyjne stroje z Shienar

Shienarańscy mężczyźni, szczególnie wojownicy, golą gładko włosy, zostawiając tylko jeden pukiel na czubku głowy. Ich kultura jest mocno ukierunkowana na obronność, bliskość Ugoru powoduje potrzebę ciągłej czujności, więc wszelkie wewnętrzne spory są szybko rozwiązywane.

Zarówno Shienarańscy mężczyźni jak i kobiety są szczerzy i bezpruderyjni. W łaźniach nie obowiązuje etykieta, zarówno szlachcianka jak i chłopak usługujący w stajniach mogą się kąpać razem w jednej łaźni i nikt nie widzi w tym nic niestosownego.

Shienar posiada niezwykłą tradycję obrzędów pogrzebowych. Zmarły chowany jest bez ubrania, bez jakiegokolwiek całunu, bezpośrednio do ziemi. Shienaranie uznają że ziemia musi objąć ciało. „Ostatni uścisk matki, wita Cię w domu”

Shienarański wojownik

Bardzo ciekawym miastem Shienaru jest Fal Dara. Jest to forteca wybudowana na gruzach stolicy Aramaelle – Mafal Dadaranell, zniszczonej doszczętnie podczas wojen z Trollokami. Było to miasto wybudowane przez Ogirów, znajdował się tutaj Gaj, a samo miasto zapierało dech w piersiach. Po zniszczeniu miasta, ludzie odbudowali Fal Dara w bardzo prostej formie, bez jakichkolwiek upiększeń, aby uniknąć wszelkich porównań do niedoścignionej urody poprzedniego miasta.

Zapisz

0 0 głos
Oceń artykuł
Ads
Archiwum wpisów
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Skomentuj, chcemy wiedzieć co myślisz...x