Deain

Deaine była potrafiącą przenosić Moc kobietą w czasach inwazji Luthaira Paendraga na kontynent Seanchan. W roku 992 WL (Wolne Lata) na terenach tych żyło wiele kobiet mieniących się Aes Sedai i potrafiących przenosić Jedyną Moc. Kontrolowały one cały kontynent, a poszczególne frakcje toczyły między sobą nieustające wojny. Lud Morza nazywał te tereny “Ziemiami, gdzie rządzą Armie Ciemności”.

Mimo iż kobiety te nosiły miano Aes Sedai były zupełnie niezależne od Białej Wieży, a najprawdopodobniej nawet nie miały pojęcia o tej instytucji. Nie ograniczały ich przysięgi które składają Siostry na Westland, więc mogły do woli używać Mocy jako broni i wykorzystywać ją przeciwko sobie nawzajem, a także przeciwko osobom które nie potrafiły przenosić.

Legendy mówią że to sama Deain udała się do Luthaira i zaproponowała mu wykorzystanie w wojnie o przywództwo ter’angreala nazwanego potem a’dam. Dzięki temu przedmiotowi jedna przenosząca Moc kobieta może całkowicie kontrolować drugą. A’dam to długa, srebrna smycz – obrożę zakładano kontrolowanej kobiecie, a na nadgarstku kobiety kontrolującej znajdowała się bransoleta. Bransoletę można dowolnie zakładać i ściągać, natomiast kobieta nosząca obrożę nie jest w stanie samodzielnie się z niej uwolnić. Ter’angreal tworzy połączenie, w którym kobieta nosząca bransoletę całkowicie i wbrew woli tej drugiej, kontroluje podległą jej kobietę.

Nie wiadomo jakie były dokładnie ustalenia pomiędzy Luthairem, a Deain odnośnie użycia a’dam, jednak stała się ona pierwszą Sul’dam (Dzierżącą Smycz). Deain zostaje jednak wkrótce zdradzona, pojmana i uwięziona na smyczy, stając się tym samym Damane. Nie znamy jej dalszych losów, jednak najprawdopodobniej dokonała żywota w niewoli, służąc swoim nowym panom. Dzięki a’dam i systematycznemu wyłapywaniu i niewoleniu przenoszących z Seanchan, najeźdźcom udaje się w ciągu trzystu lat przejąć kontrolę nad całym kontynentem.