Wśród Aielów wykształciło się dwanaście odrębnych społeczności Wojowników. Stanowią one ogromną część kultury Aielów. Każda społeczność ma specyficzne zwyczaje, a ich wojownicy są różnie wykorzystywani podczas bitew. Każda ma odrębną historię, tradycje i rytuały.

Aiel

Aiel skryty za shoufą Art: Stephen Daniele

Wojownicy należący do jednej Społeczności nigdy nie walczą pomiędzy sobą, mimo iż wywodzą się ze skłóconych między sobą klanów. Dzięki temu między Klanami i Społecznościami utrzymuje się stały kontakt. Społeczności Wojowników zrzeszają wyłącznie mężczyzn, jedyną społecznością przyjmującą wyłącznie kobiety są Panny Włóczni.

 • Aethan DorCzerwone Tarcze, działają jako policja wśród Aielów i często służą jako Łowcy Złodziei
 • Cor DareiWłócznie Nocy
 • Duadhe Mahdi’inPoszukiwacze Wody
 • Far Aldazar DinBracia Orła
 • Far Dareis MaiPanny Włóczni, najczęściej straż przednia i forpoczta, wysłana w celach zwiadowczych
 • Hama N’doreGórscy Tancerze
 • Rahien SoreiBiegacze Świtu
 • Seia DoonCzarne Oczy
 • Sha’mad CondeWędrowcy Grzmotu
 • Shae’en M’taalKamienne Psy, wykorzystywani jako tylna straż podczas odwrotu
 • Sovin Nai Ręce Noża
 • Tain Shari Prawdziwa Krew
 • Mera’dinPozbawieni Braci – trzynasta, nieoficjalna społeczność wojowników. Powstała po ogłoszeniu przez Randa al’Thora prawdy o pochodzeniu Aielów. Wielu wojowników nie mogąc pogodzić się z prawdą dołączyło do klanu Shaido. Zostali wyrzuceni ze swoich szczepów i klanów przyjęli miano Pozbawieni Braci.

Panny Włóczni

‘Urodzi się na zboczach Góry Smoka, powity przez pannę nie poślubioną żadnemu mężczyźnie.’ – Cykl Karatheoński
‘Urodzi się z Far Dareis Mai. Krew z naszej krwi, wymieszana ze Starą Krwią. Wychowana przez Starożytną Krew, a nie naszą.’– Proroctwo Rhuidean

Pierwszą w historii Panną Włóczni została jedna z kobiet Jenn Aiel o imieniu Morin. Jej córka została porwana przez obcych. Ponieważ jej mąż nie chciał ratować dziecka, sama zdecydowała się to zrobić. Zażądała możliwości osobistego odbicia córki, nawet jeśli to oznaczało, że nigdy już nie powróci do Jenn Aiel. Do walki otrzymała skróconą włócznie, od tamtego momentu podobnych krótkich włóczni używali wszyscy Aielowie. Morin stwierdziła że włóczna jest jej nowym mężem. Obecnie Panny Włóczni nie mogą poślubiać mężczyzn, a jeśli tak się staje, zostają wykluczone ze społeczności wojowników. Pannom nie wolno również walczyć, gdy są brzemienne. Po urodzeniu, jeśli kobieta nie chce rezygnować z bycia wojowniczką, oddaje dziecko Mądrym. Przekazują je one innym Mądrym, aby na końcu trafiło do innej kobiety pragnącej dziecka. Nikt nie może odkryć jego prawdziwego pochodzenia. Proces ten jest najprawdopodobniej związany z Proroctwem Rhuidean.

Wojownicy Aiel Komiks Nowa Wiosna

Czasami zdarzają się mężczyźni, którzy zakochają się w jednej z Panien i pragną aby dla nich zrezygnowała ona z włóczni. Mężczyzna aranżuje wszystko tak aby stać się jej gai’shain, licząc że skłoni to ją do takiego kroku. Niestety nie jest znany ani jeden taki przypadek, aby Far Dareis Mai w ten sposób spojrzała na mężczyznę odzianego w biel. Dlatego pierwszą rzeczą jaką robi w takim przypadku jest nauczenie go śpiewu, dla uciechy pozostałych Panien.

Jeśli u Panny zostanie odkryty talent Przenoszenia, nie ma ona wyjścia i musi zrezygnować ze swojego poprzedniego trybu życia. Kobieta musi zrezygnować z broni, zniszczyć ją, a metal przetopić na inne użyteczne przedmioty, np. narzędzia lub zabawki dla dzieci. Wiele kobiet buntuje się przeciwko takiemu losowi, chcąc pozostać ze swoimi siostrami. Mądre mają jednak swoje sposoby na zmuszenie takiej kobiety do zmiany trybu życia.

Panny Włóczni wypracowały swój tajny język migowy, zwany Mową Dłoni. Jest to rozbudowany, bogaty język, składający się z całych zwrotów. Poza naprawdę nielicznymi wyjątkami, Panny nikogo spoza swojej społeczności nie uczą tego języka.

Autor: Amyrlin