Trolloki

Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem Pomiotu Cienia są oczywiście trolloki. Są to hybrydy zwierzęco-ludzkie, o ogromnym zniekształconym ciele człowieka, a głowie i stopach zwierzęcia. Trolloki są ogromne, zwykle dorastają do 2,5 metra. Ich głowy to zmutowane zwierzęce pyski, wilków, niedźwiedzi, ptaków lub kozłów. Bardzo dobrze widzą w ciemności, mają świetny węch i słuch. Jednak są leniwe i często rezygnują z pościgu jeśli ofiara długo się im wymyka.

trollok

Trollok

Nie umieją pływać, nawet pokonanie brodu sprawia im ogromne trudności. Wygląd zewnętrzny trolloków wyznacza niektóre cechy ich charakteru. Na przykład trolloki o wilczych głowach są inteligentniejsze od pozostałych i potrafią porozumiewać się z ludźmi. Trolloki o głowach niedźwiedzi są najmniej zdyscyplinowane i najtrudniejsze w kontroli. Walczą przy pomocy mieczy, toporów czy buzdyganów. Noszą zbroje, a niektóre okute buty. Te które mają kopyta lub ptasie nogi chodzą bez obuwia. Nie dbają o czystość i higienę, więc łatwo wyczuć bijący od nich odór chlewu.

Na samym początku Trolloki uznawane były za nieudany eksperyment. Do  doświadczeń na ludziach wybierano najagresywniejsze gatunki zwierząt, takie jak niedźwiedzie czy wilki. I armie trolloków były niezdyscyplinowane, agresywne i tchórzliwe. Nie będąc nadzorowane, często zawodziły w bitwie, uciekając gdy rozumiały że poniosą porażkę, często atakując własnych sprzymierzeńców. Wszystko zmieniło się gdy odkryto, że wśród trolloków rodzi się także odrębna rasa Pomiotu Cienia – Myrddraale.

To właśnie je zaczęto wykorzystywać do kontroli nad hordami trolloków i to one zmieniły armie trolloków w skuteczne jednostki wojskowe. Wielkość trolloków, ich siła i łatwość w rozmnażaniu sprawiła że stały się prostą i tanią w pozyskaniu siłą Cienia. Najczęściej wykorzystywane były jako tępa siła do zabijania, ponieważ ich sztuka walki nie była zbyt wyrafinowana. Utrzymywała się wśród poszczególnych osobników na mniej więcej jednakowym poziomie. Nie jest finezyjna, zwykle opiera się na bezmyślnej sile. Mistrz Miecza z łatwością może sobie poradzić nawet z wieloma trollokami. Tym bardziej że nawet najinteligentniejszy trollok jest głupszy od człowieka.

Trolloki są mięsożerne i sadystyczne. Mordują dla samej przyjemności zabijania. Swoją zdobycz, najchętniej ludzką, zwykle spożywają po wcześniejszym ugotowaniu w wielkich kotłach. Jednak w przeciwieństwie do innych tworów Cienia są istotami społecznymi, grupującymi się w odrębnych plemionach, zwanych bandami. Istnieje ich dwanaście, każda posiada swoje godło:

 • Ahf’frait – srebrna trąba powietrzna
 • Al’ghol – zakrzywiony topór
 • Bhan’sheen – czaszka
 • Dha’vol – czaszka z rogami
 • Dhai’mon – żelazna pięść
 • Dhjin’nen – czaszka przebita mieczem
 • Ghar’gheal – ułożone na stosie ludzkie czaszki
 • Ghob’hlin – czaszka kozła w płomieniach
 • Gho’hlem – nie znamy ich godła
 • Ghraem’lan – rozwidlony piorun
 • Ko’bal – krwistoczerwony trójząb
 • Kno’mon – poplamiona krwią pięść

Poszczególne bandy zwykle ze sobą nie współpracują, chyba że zostaną zmuszone przez Myrddraale. Grupy od stu do dwustu Trolloków nazywane są ‘pięściami’ lub ‘taranami’. Do walk i bitew wykorzystywane są tylko samce, kobiety nie opuszczają obozów, rodząc nowe trolloki lub Myrddraale. Trolloki, szczególnie te inteligentniejsze, są zdolne do ludzkiej mowy. Język trolloków jest gardłowy i trudny do zrozumienia, potrafią go jednak nawet spisać. Kursywa trolloków ma postać ostrych, łamanych kresek.

Mimo iż trolloki wywodzą się od ludzi nie znaleziono ani jednego dowodu na to aby potrafiły Przenosić Moc, jest również wątpliwe czy posiadają one ludzkie dusze.