W środę 12 września w ramach WOTWednesday Rafe Judkins zorganizował na Twitterze akcję Pytanie-Odpowiedź. Projekt rozpoczął się o 18.00 polskiego czasu i trwał nieprzerwanie przez niemalże dwie godziny. Padło mnóstwo pytań i dużo odpowiedzi, a Rafe często wracał i komentował dyskusje. Debata okazała się ciekawa, muszę również zaznaczyć że wszyscy użytkownicy zachowywali się naprawdę poprawnie, nikt nie trollował i naprawdę fajnie się to czytało. Na Twitterze pojawiło się mnóstwo fanów Koła z całego świata, w tym oczywiście najwięksi gracze, jak Tar Valon Net czy Dragonmount.

Do tłumaczenia wybrałam najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne wątki, a także te rzucające trochę światła na postać samego Rafa. Osobiście muszę przyznać że miałam trochę obaw co do jego postaci. To jakim jest człowiekiem, jaki ma światopogląd i podejście do wielu trudnych tematów, będzie decydujące czy będzie w stanie udźwignąć produkcję tak ogromnego przedsięwzięcia i jednocześnie nie zniszczyć tego specyficznego ducha Koła Czasu. Po tym spotkaniu muszę przyznać, że udało mu się mnie kupić. Facet jest naprawdę fajny, otwarty i bezpretensjonalny. Ma też właściwe podejście do wielu spraw, mówiąc ‘właściwe’ mam na myśli te najbardziej kontrowersyjne tematy. Udało mu się rozwiać większość obaw, którymi żyli od jakiegoś czasu fani serii.

Uczestnicy dyskusji pytali o mnóstwo spraw, jednak wiele pytań notorycznie się powtarzało. Dotyczyły głównie castingów, ulubionych scen i ulubionych postaci. Co do samego tłumaczenia, przekład na język polski z twittera, gdzie rozmowa prowadzona jest bardzo dynamicznie i nieformalnie, a wszyscy posługują się skrótami myślowymi, idiomami i ogólnie niepodręcznikowym angielskim jest dość trudne. Nie dziwcie się więc czytając odpowiedzi które brzmią jak nie po polsku.

  1. Na kiedy planowany lub przewidywany jest termin wypuszczenia serialu? Podejrzewam, że około 2020-21?
   – Rafe: Nie mogę powiedzieć, chociaż chciałbym.
  2. Biorąc pod uwagę, że Koło Czasu jest już ukończone i produkcja 14 sezonów na pewno nie byłaby opłacalna, czy możesz powiedzieć które książki zostaną połączone w które sezony? Jak realnie widzisz ilość sezonów w serii?
   – Rafe: To znaczy, bądźmy szczerzy, będę je zagęszczać w środkowej części serii
  3. Twoim zdaniem, co jest sercem i duszą tego telewizyjnego show? Dlaczego ludzie (nie tylko fani) będą chcieli to oglądać?
   – Rafe: Dla mnie, odkąd pierwszy raz zaangażowałem się w serię, uważam że mimo iż świat jest niesamowity, system magiczny jeden z najlepszych w fantastyce, a podejście do dynamiki płci jest tak świeże, sercem są bohaterowie.
  4. Twój ulubiony moment w tomie I i dlaczego. Dziękuję!
   – Rafe: Mój ulubiony rozdział to Rand i Tam w lesie Westwood. Jest to dla mnie kultowy moment i daje mi uczucie ‘to się dzieje’.
  5. Czy Amazon zamówił już pilot lub cały sezon?
   – Rafe: Nie mogę odpowiedzieć.
  6. Witaj #rafejudkins jakie są Twoje plany dotyczące przedstawicieli LGBQ w serialu? W książkach jest kilka przykładów (Przyjaciółki od poduszki i inne) & wiemy, jak bardzo ważne jest, aby były one reprezentowane w mediach.
   – Rafe: Myślę, że płeć jest takim kluczowym tematem w książkach i rozmowa o płci bez przedstawicieli LGBTQ+ będzie niedźwiedzią przysługą dla takiej dyskusji. Bądźcie jednak pewni, że będą Przyjaciółki od Poduszki bez wazoo (ordynarnie o dolnej części pleców; adn. tłumacza)
  7. Czy kwestie SFX (efekty specjalne) mają wpływ na to, jak piszesz serię? Czy zastanawiasz się nad pewnymi pomysłami na ujęcia/sceny mając świadomość, że będą naprawdę skomplikowane/drogie do zrealizowania? Jako, dosłownie makabrycznego potwora, dotyczy to mnie osobiście (Trollock Talk).
   – Rafe: Tak, musisz brać takie rzeczy pod uwagę na wszystkich etapach. Tworzenie show polega na dokonywaniu właściwych wyborów, tak aby zapewnić najlepszy efekt na ekranie, a więc już teraz rozważam rekwizyty kontra efekty specjalne kontra make up kontra vfx (efekty wizualne).
  8. Kto jest Twoim ulubionym żeńskim charakterem w Kole i wytłumacz dlaczego. Z zespołem tak wielu tak silnych żeńskich charakterów, dlaczego właśnie ona jest dla Ciebie szczególnie ważna?
   – Rafe: Myślę, że Moiraine na nowo zdefiniowała postać “przewodnika” w fantastyce i prawdopodobnie na zawsze pozostanie jedną z najważniejszych postaci w tym gatunku, niezależnie od płci.
  9. Czy wątek Logaina zostanie zachowany w serialu telewizyjnym? A jeśli tak, to jak sobie wyobrażasz tą postać?
   – Rafe: Bardzo lubię postać Logaina i planuję ją nie tylko zachować, ale również rozszerzyć jego rolę w serii. (za tą jedną odpowiedź już go uwielbiam)
  10. Czy wątek uczuciowy Randa pozostanie zachowany tak jak w książkach? Mam na myśli, lubi jedną dziewczynę na początku, a kończy w wszystkimi trzema.
   – Rafe: Nie (Na tą odpowiedź podniosło się wiele głosów sprzeciwu – których nie można już znaleźć na Twitterze, autorzy widocznie pousuwali je gdy Rafe sprostował swoją odpowiedź)
   – Rafe: Powiedzmy że bardziej interesuje mnie poliamoria* niż poligamia**. I może dajcie mi trochę większy kredyt zaufania, nie zakładając od razu że pozbędę się tego wątku całkowicie i zrujnuje wszystko jednym słowem.
   * Poliamoria (gr. poly – wiele, łac. amor – miłość) – wielomiłość rozumiana jako praktyka lub pragnienie posiadania wielu romantycznych związków w tym samym czasie z pełną wiedzą zaangażowanych osób (Źródło: Wikipedia)
   ** Poligamia (stgr. πολυγαμία polygamia, od πολύς polys “liczny” i γαμέω gameo “zawieram małżeństwo; wielomałżeństwo) – małżeństwo z więcej niż jedną osobą (w tym samym czasie), najczęściej jednego mężczyzny z dwiema lub więcej kobietami (Źródło: Wikipedia)
  11. Co sądzisz o istnieniu oficjalnie licencjonowanych gadżetów Wheel of Time?
   – Rafe: Moja mama ma naklejkę “Kto zabił Asmodeana?” na swoim aucie!
  12. Jak myślisz, jak dużo “badass” można się spodziewać po walce pomiędzy Matem, a Gawynem i Galadem?
   – Rafe: To pytanie jest jednocześnie odpowiedzią, nieprawdaż? Imponujące, to oczywiste.
  13. Egwene jest postacią dzielącą w fandomach (chociaż to moja ulubienica), jak myślisz, które jej cechy chciałbyś wydobyć w serialu?
   – Rafe: Mam obsesję na punkcie Egwene. Myślę, że z wszystkich bohaterów to właśnie ona stanęła w obliczu najbardziej dramatycznych/niemożliwych wyborów. Dla mnie, postacie w których się zakochujesz, to Ci którzy muszą stawiać czoła ciężkim wyborom i wychodzić z nich silniejsi. She will be rock.
  14. Czy @BillyZane powtórzy swoją rolę jako Ishmael?
   – Rafe: NIE
  15. Więc, która scena w serii jest twoją ulubioną, której nie możesz się doczekać, aby ją zobaczyć na ekranie … lub obawiasz się, że będziesz musiał ją usunąć.
   – Rafe: Jestem najbardziej podekscytowany, uczuciem grozy które rośnie podczas podróży Randa przez Rhuidean. Mam nadzieję, że uda mi się to zrobić właściwie.
  16. Jeśli żyłbyś w świecie Koła Czasu, co chciałbyś robić? Możesz być kimkolwiek, od rolnika po przedstawiciela rodziny królewskiej. Ja byłabym Zieloną Aes Sedai z Ziem Granicznych, interesująca się wytwarzaniem broni wykutej Mocą. Mój strażnik byłby kowalem.
   – Rafe: Byłbym aktywistą działającym na rzecz włączenia mężczyzn do Aes Sedai 😉
  17. Które postacie najbardziej chciałbyś sprowadzić na ekran? Nie chodzi mi o casting. Po prostu, które postacie w serii najbardziej Cię ekscytują.
   – Rafe: Wiele! Moiraine głównie z tego powodu co może ona oznaczać dla młodych kobiet.
  18. Dziękujemy za to miłe współdziałanie z fandomem. Jak podejdziesz do sprawy przedstawienia Wieku Legend w retrospekcjach (Sho-wings, Lance Udarowe, Pieśń Siewu, itp.)?
   – Rafe: Dziękuję, ale czuję, że jestem okropny w interakcjach z fandomem. Jestem taki kiepski w mediach społecznościowych, że czuję się jak smutny, stary człowiek. Chcę posługiwać się retrospekcją tylko w przypadkach gdy ma ona wyjaśnić historię niektórych bohaterów, więc niech będzie to WAFO 🙂
  19. Czy pokażesz nam, kto zabił Asmodeana tak jak to było naprawdę, czy zostawisz go jako WAFO, aby torturować tych, którzy nie czytali książek?
   – Rafe: Uwielbiam torturować ludzi poprzez WAFO, … więc WAFO 😉
  20. Która postać była dla ciebie najtrudniejsza do napisania? I po Elayne, dlaczego Mat jest taki niesamowity?
   – Rafe: Jak na razie najtrudniejsza jest Nynaeve.
  21. Jak planujesz poradzić sobie ze wszystkimi aspektami snów? (Mam nadzieję, że nie planujesz obciąć większości z nich)
   – Rafe: Nie! Uwielbiam tel’aran’rhiod i chcę, żeby aby znalazł się na ekranie w wielkim stylu.
  22. Cześć, czy kiedykolwiek zobaczymy coś z Nowej Wiosny? Proponuję świąteczny dodatek.
   – Rafe: Mam taką nadzieję! Świąteczne dodatki są wspaniałą rzeczą, która zanika na tym świecie.
  23. Jak bardzo będziesz starał się aby serial był zgodny z “rzeczywistym kanonem” książek, czy też planujesz stworzyć równoległy kanon? Zastanawiasz się nad tym, czy ktokolwiek z Team Jordan pomógłby w czymś takim jako konsultant?
   – Rafe: Opowiadam historię z książek, ale jak w przypadku każdej adaptacji, będą różnice. W przeciwnym razie, o czym ludzie będą grzmieć po każdym odcinku?
  24. Jaki jest centralny / kluczowy / najważniejszy konflikt serii?
   – Rafe: Myślę, że większość ludzi powiedziałaby, że światłość kontra cień, ale ja powiedziałbym, że równowaga przeciw zaburzeniu równowagi.
   – Rob: Dowód że gość zna serię i czytał ją do samego końca.
  25. Na którą scenę / rozdział najbardziej nie możesz się doczekać na ekranie i dlaczego?
   – Rafe: Nie mogę się doczekać aby napisać Studnie Dumai.
  26. Jaki program telewizyjny lub film, wpłynął na ciebie pod względem estetyki wizualnej lub rozwoju fabuły?
   – Rafe: Uwielbiam wizualizacje ‘Hero’ i ‘Przyczajony tygrys ukryty smok’.
  27. Koło Czasu budzi kontrowersje w odniesieniu do tego, w jaki sposób traktuje płeć / seksualność / zdrowie psychiczne. Moja publiczność w WoTTalk wyraziła zaniepokojenie tym, jak te tematy zostaną przedstawione. Czy mógłbyś rozwiać te obawy / jak planujesz podejść do tych tematów?
   – Rafe: Myślę, że rozpoznanie tych tematów jest bardzo ważne i będę wspomagał się wieloma doradcami i pisarzami, aby upewnić się, że zajmuje się tym tematem z odpowiednim namysłem.
  28. Jak zamierzasz podejść do sprawy tkania Mocy, które jest tak trudne do pokazania na ekranie?
   – Rafe: Mam nadzieję, że będzie można dobrze to pokazać na ekranie!
  29. Jak będziesz chciał poradzić sobie z ukazaniem Pomiotu Cienia na ekranie?
   – Rafe: Myślę, że próbowanie jak zrobić to w praktyce, zawsze będzie najlepszym wyborem.
  30. Czy jest jakiś sposób, aby fani mogli zostać zaangażowani w to przedsięwzięcie?
   – Rafe: Myślę, że zaangażowanie w sieci to świetny sposób, by pomóc w produkcji. Byłbyś zdziwiony tym, jak wielu showrunnerów / scenarzystów / menedżerów czyta posty o swoich produkcjach na reddicie / twitterze / w klubie AV i innych. Podczas poprzednich realizacji większość tych ludzi dyskutowała nad reakcjami fanów, rano po każdym odcinku.
  31. Czy kiedykolwiek twittowałeś nieustająco, przez dwie godziny?
   – Rafe: Myślę że właśnie podwoiłem ilość swoich tweetów w całej HISTORII.
  32. Którą trudną do pokazania częścią serii jesteś najbardziej podekscytowany i dlaczego?
   – Rafe: Relacjami pomiędzy bohaterami.
  33. Biorąc pod uwagę wszystkie pytania fanów do Jordana, @BrandSanderson i #TeamJordan na które udzielono odpowiedzi, czy studiowałeś tą górę wiadomości nigdy nie umieszczonych bezpośrednio w książkach? Jeśli nie, jaka jest twoja strategia aby mieć pewność że właściwie oddajesz wszelkie detale?
   – Rafe: Jestem w stałym kontakcie ze wszystkimi w #TeamJordan, i będziemy jeszcze mocniej związani, gdy zagłębimy się głębiej w temat. Oni już to przeżyli i będą dla mnie nieocenioną pomocą. Jestem też osobą, która ceni sobie wszystkie wiadomości które uda się uzyskać.
  34. Którą postać chciałbyś najbardziej zobaczyć na ekranie?
   – Rafe: Moiraine. Oczywiście.
  35. W jakich miejscach w świecie rzeczywistym chciałbyś aby kręcono zdjęcia do pierwszego tomu?
   – Rafe: To naprawdę zależy od bazy. Jednak mamy nadzieję, że będą to lokalizacje z całego świata. Dla mnie ważne są rzeczy odmienne i świeże.
  36. W książkach pojawiają się od czasu do czasu odniesienia do przedmiotów / wydarzeń z naszego świata (Mosk i Merk, logo Mercedesa w Tanchico itp.). Czy zamierzasz pokazać niektóre z nich jako dowód, że Trzecia Era jest przyszłością Ziemi?
   – Rafe: Preferuje bardzo subtelne odniesienia.
  37. Wydaje mi się że muzyka jest ogromnie istotnym elementem dla show, uwielbiam muzykę z elder scrolls,  obliviona, ale …. utwory  / teksty Metalliki …. myślę, że to również pasuje. Masz jakieś pomysły jaki rodzaj muzyki wykorzystać?
   – Rafe: Wciąż jesteśmy bardzo daleko od decyzji o muzyce! Dużo będzie zależeć od dyrektora / kompozytora / opiekuna muzycznego. Lubię zatrudniać ludzi, którzy są naprawdę dobrzy w swojej pracy i przyjmuję ich rady, tak więc ostatecznie może się to różnić od tego, co myślę teraz 🙂
  38. Ta seria jest tak ważna dla wielu ludzi i stanowi dużą część ich życia. Na przykład mi pomogła przejść ogromną stratę, a nawet dała radość. Jak ty zacząłeś z #wheeloftime i która (o ile taka jest) walka bohatera pomogła ci w życiu?
   – Rafe: Hej, to jest świetne pytanie. Ta książka naprawdę pomogła mi poradzić sobie w trudnym okresie mojego życia i mam nadzieję, że program telewizyjny pomoże stworzyć świat, który da ludziom taką samą możliwość ucieczki / wsparcia, jaką te książki dały mnie.
  39. Drogi Rafe. Lista gości dla #JordanCon 2019 zapełnia się szybko! Czy powinniśmy wpisać Cię na rok 2019 lub 2020?
   – Rafe: Wpiszcie mnie na oba.
  40. Czy są jakieś ważne postacie, które zostaną wycięte podczas adaptacji książek do TV? Jeśli tak, czy potrafisz powiedzieć które?
   – Rafe: Nie mam dużych planów redukowania postaci. Wyobrażam sobie, że może się to stać tylko wtedy gdy pojawi się aktor, który nie poradzi sobie z tym co otrzymał
  41. Choć do tych decyzji daleko, kto jest twoim wymarzonym aktorem do roli al’Lana Mandragorana?
   – Rafe: Odpowiedź na to pytanie sprawiłaby że przyszły Lan mógłby być smutny
  42. Którą postać będzie najtrudniej przenieść do ekranizacji?
   – Rafe: Bela! Ciężko jest namówić jednego konia do zagrania każdej sceny. Prawdopodobnie wykonamy trochę makijażu w zespole Beli.
  43. Czy rozważałeś kiedykolwiek opcję WoT jako serialu animowanego?
   – Rafe: Nie, dla mnie tylko żywi aktorzy. (o, uwielbiam go 🙂 )
  44. Czy możesz przybliżyć to w jaki sposób planujesz poradzić sobie ze stylem Jordana dotyczącym ważnych szczegółów w ramach wewnętrznego dialogu postaci
   – Rafe: To zawsze jest sedno adaptacji. To sprawia, że jest zabawa
  45. Czy jest coś co możemy zrobić, aby sprawić by Amazon podjął decyzję i dał zielone światło dla serialu.
   – Rafe: Mówcie im jak bardzo to kochacie, każdego jednego dnia.
  46. Dzień dobry, @rafejudkins. Czy @AmazonStudios planuje nadać temu serialowi ten sam zasięg i wartość produkcji, jakie HBO dało #GameofThrones, czy #Westworld, czy też będzie to całkowicie unikalny przypadek? Czy Amazon zdaje sobie sprawę z potencjału tej serii?
   – Rafe: Bez względu na budżet, dopilnuję, abyśmy na ekran przenieśli tylko te rzeczy, które będą wyglądały tak dobrze jak w tamtych produkcjach. Im mniejszy budżet, tym mniej takich rzeczy, ale uważam, że najważniejsze jest aby cały show był realistyczny, ugruntowany i premium
  47. Wiele kobiet czarnych charakterów zostaje zhańbionych lub trzymanych w niewoli, podczas gdy mężczyźni pozostają sprawiedliwi, sztywny podział płciowy Mars-Venus itd. to są niepokojące aspekty tych książek. Masz plany ich aktualizacji / poprawy?
   – Rafe: Jestem feministą i bardzo ważne dla mnie będzie aby show było feministyczne w dzisiejszym kontekście. Wiele z tych rzeczy się zmieni
  48. Jaka byłaby twoja wymarzona lokalizacja do kręcenia pierwszego sezonu serialu?
   – Rafe: Lofloty, archipelag na morzu norweskim! Ale tylko dlatego, że po prostu chciałbym tam mieszkać. Jestem pewien, że znajdziemy miejsca o bardziej zróżnicowanym krajobrazie, które najlepiej pokażą wielkość świata WoT
  49. 5 scen z pierwszych dwóch książek, którymi jesteś najbardziej podekscytowany przeniesieniem ich do serialu? Dziękuję za to co robisz!
   – Rafe: Tam i Rand w Westwood, Zimowa Noc, Przełęcz Tarwina, Głowa Tomana, założenie smyczy Egwane
  50. W porównaniu z samymi książkami, jakie inne programy telewizyjne lub filmy przychodzą Ci na myśl, kiedy myślisz jak chciałbyś aby serial został odebrany?
   – Rafe: LoTR i oczywiście GoT, ale również nie Shanarra.
  51. Czy masz jasną wizję jak chciałbyś aby wyglądała Avendesora? Jeśli tak, czy możesz przybliżyć kilka szczegółów?
   – Rafe: WaFO
  52. Jak planujesz pokazać wizje Min? Czy będziemy mogli zobaczyć aurę, jakby jej oczami, czy może będzie to co ona widzi, a my będziemy słuchać?
   – Rafe: Hej! Odpowiem tylko dlatego, że jest to WaFO. Dobre pytanie i coś nad czym się zastanawiam 🙂
  53. Jak wiele różnych par spodni będzie miała Min, podczas całej serii?
   – Rafe: 2
  54. Nic w książkach nie przeczy temu żeby Athan Miere nie mieli jakieś specjalnych powiązań z morskimi ssakami. Czy będą jakieś delfiny podczas scen na morzu?
   – Rafe: Bardzo ważne pytanie. WaFO.
  55. Cześć Panie Judkins, dziękuję za odpowiedzi na pytania. Czy będziesz trzymał się blisko fabuły książek, czy raczej pójdziesz w swoim kierunku?
   – Rafe: Blisko książek. Kocham je z jakiegoś powodu.
  56. Czy są już jakieś plany dotyczące tego, jak długie będą odcinki? A może to jeszcze za szybko na takie decyzje?
   – Rafe: Godzina.
  57. Czy jest coś co zostało powiedziane tobie jako scenarzyście, a o czym nie wie fandom Jordana?
   – Rafe: Myślę że fandom wie więcej niż wiedział sam Jordan. (haha)
  58. Czy przedstawiony świat będzie fantastyczny, w znaczeniu przenoszenia Jednej Mocy, Proroctw Smoka, Świata Snów, Węży i Lisów, rekwizytów, efektów specjalnych itp.? Czy będzie to świat fantasy, ale z realistycznymi postaciami? Mam taką nadzieję, Dziękuję!
   – Rafe: Chcę, aby to był realistyczny świat fantasy
  59. Czy masz dostęp do notatek RJ / BS, czy też pracujesz głównie z opublikowanymi powieściami / opowiadaniami
   – Rafe: Pracuję na wszystkim do czego mam dostęp
  60. Cześć Rafe, jeśli chodzi o efekty specjalne, jak wyobrażasz sobie tkanie Jedynej Mocy na ekranie.
   – Rafe: Ponownie, zależy to od reżysera, ale myślę, że będzie wyglądało świetnie. Mi bardzo podobało się, jak zostało to rozwiązane w Doktorze Strange.

  Jak już zaznaczałam, nie są to wszystkie pytania i nie wszystkie odpowiedzi. Było naprawdę dużo WaFO, a także wiele pytań się powtarzało. Może dorobię jeszcze kolejną część, ale na razie można się cieszyć z tego co jest.

  I na samym dole niespodzianka, dla tych którzy doczytali do końca 😀