Thom Merrilin

Thom Merrilin

Thom Merrilin

Narodowość: Andorańska

Kolor włosów: białe

Kolor oczu: niebieskie

Budowa: szczupły, wysoki

Zawód: Bard

Broń: Noże

 

Artykuł zawiera drobne spoilery

Thom, a właściwie Thomdrill Merrilin, jest postacią która pojawia się w książce od początku. Mimo iż można odnieść wrażenie, że jest osobą postronną i nie związaną z fabułą, ostatecznie okazuje się postacią ważną i odgrywającą zasadniczą rolę. Zawsze nosi przy sobie swój wielokolorowy płaszcz barda i złoconą harfę, o którą dba bardziej niż o siebie.

Jako pieśniarz i minstrel podróżuje po całym świecie, zabawiając gości w przydrożnych gospodach. Zna setki, o ile nie tysiące pieśni i utworów, potrafi recytować z pamięci Wielkie Polowanie na Róg i inne legendy. Żongluje, fika kozły – jak mężczyzna o parędziesiąt lat młodszy i wyciąga z płaszcza kwiaty i cukierki.

Nie jest też bezbronny, w trakcie swoich podróży nie raz musiał bronić się przed napaściami, zarówno na trakcie, jak i w gospodach nieuczciwych karczmarzy. Bronią Thoma są noże, choć raczej używa ich do rzucania, niż do walki wręcz. Jest również szybki i zręczny, co czyni z niego, mimo jego wieku, niebezpiecznego przeciwnika. W Polu Emonda pojawia się w kluczowym dla tego miejsca momencie i pomaga mieszkańcom w walce z Trollokami. Potem wyrusza w podróż razem z pozostałymi członkami wyprawy z Dwóch Rzek. Szybko staje się osobą która zaczyna dawać wskazówki i udzielać rad młodym, nieznającym świata, chłopakom. Mimo że w pewnym momencie znika na jakiś czas z serii, potem pojawia się już na dobre.

Thom jest doskonałym i wytrawnym graczem Daes Dae’mar – Gry Domów, co powoduje że, staje się nieformalnym doradcą Randa, udziela mu wielu cennych rad. Tym niemniej najwięcej czasu spędza z Matem, z którym nawiązuje głęboką przyjaźń.

Historia Thoma nie należy do najszczęśliwszych. Niegdyś służył na dworze w Caemlyn gdzie był nadwornym minstrelem i ważnym doradcą królowej Morgase. Na tyle cieszył się zaufaniem królowej, że pomagał w wychowaniu maleńkiej Elayne, zabawiał ją radosnymi historiami i żonglowaniem.

Potem okazuje się, że jego bratanek Owyn zostaje przyłapany na przenoszeniu Jedynej Mocy, Czerwone Ajah poskramiają go i pozostawiają na łasce sąsiadów. Thom bez ostrzeżenia opuszcza dwór, aby pomóc Owynowi, ale niestety nie udaje mu się, Owyn umiera w samotności. Thom targany rozpaczą i wściekłością wraca do Caemlyn i kłuci się z królową i Elaidą, jej doradczynią z Czerwonych Ajah. Zostaje skazany, ale udaje mu się uciec przed egzekucją. Od tamtej pory musi radzić sobie w świecie jako ‘zwykły’ bard.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz