Robert Jordan zawsze przykładał wielką wagę do szczegółów. Nie inaczej jest z końmi w Kole Czasu. Poświęcił sporo miejsca tym pięknym stworzeniom. Możemy ich tam znaleźć około sześćdziesięciu, jednak ten artykuł z założenia nie ma być tak długi. Wybrałam więc kilka takich które zdają się najbardziej charakterystyczne, bądź najbardziej zapadają w pamięć.

Niekwestionowaną końską królową jest oczywiście Bela. Mała i niepozorna, a jednak niezapomniana. Do tego stopnia, że otrzymała swój własny Ogród.

„Miałeś rację co do Beli, Rand. Ma silne serce i jest tak samo uparta jak reszta z Was, mieszkańców Dwóch Rzek. Dziwne, ale wydaje się najmniej zmęczona ze wszystkich koni”.- Moiraine Damodred
Bela

Bela

 

Bela – Brązowa, kudłata klacz należąca do Tama al’Thora, potem do Egwane al’Vere. Jej krępa postać przewija się przez całą serię, od pierwszego rozdziału, do ostatniego.

 

Spoiler z Pamięci Światłości
Mimo smutnego epizodu podczas Ostatniej Bitwy, Encyklopedia WoT Companion wyjawia, że w trudny do wyjaśnienia sposób Bela jednak przeżyła. Urodziła pięknego ogiera i klaczkę, a resztę swojego życia spędziła na zielonych pastwiskach Dwóch Rzek.
Koń Bojowy

Mandrab – Źródło

 

Mandrab – Kolejny bardzo charakterystyczny koń w Kole Czasu. Jego imię w Starej Mowie oznacza Ostrze. Czarny, potężny ogier bojowy, należący do Lana Mandragorana. Wykorzystywany do walk, atakuje napastników kopytami i rozbija ich szeregi atakując barkiem.

 

 

 

Copyright © 2009 Andrew N Dierks

Copyright © 2009 Andrew N Dierks

 

Aldieb – W Starej Mowie znaczy Zachodni Wiatr. Nieduża, biała klacz należąca do Moiraine. O roztańczonym, lekkim kroku. Idealny obraz konia arabskiego.

 

 

Copyright © Jodie Di Nucci

Copyright © Jodie Di Nucci – Źródło

 

Obłok (Cloud) – Wysoki szary koń, z czarną grzywą i ogonem. O ognistym charakterze, bardzo szybki i ciężki do opanowania. Jego pierwszy właściciel – Jon Thane, wystawiał go do wyścigów. Rand al’Thor na tym koniu opuścił Dwie Rzeki.

 

 

 

Wiatr

Wiatr – Źródło

 

Wiatr (Wind) – długonogi, szary wałach Olvera. Mat podarował mu tego konia, gdy zatrudnił go jako swojego kuriera. Koń taki musi być szybki, Olverowi udawało się na nim wygrywać wyścigi.

 

 

 

Jaskółka

Jaskółka – Źródło

 

 

Jaskółka (Swallow) – czarna, lśniąca klacz należąca do Faile. Pochodzi z Taireńskich stajni.

 

 

 

 

Stepper

Stepper – Photo by Shelley Źródło

 

Stepper – Bułany ogier Perrina. Imię zawdzięcza swojemu szybkiemu krokowi.

 

 

 

 

Rudy

Rudy – Źródło

 

 

Rudy (Red) – koń podarowany Randowi przez Basela Gilla. Jest wysokim ogierem o szerokiej piersi w ciemnorudym kolorze.

 

 

 

 

 

Oczko

Oczko – Źródło

 

Oczko (Pips) – nijaki wałach należący do Mata. Mat wybrał go ze względu na szeroką pierś i mocne kłęby. Nosi imię po dobrym układzie w grze w kości.

 

 

 

Akein

Akein – photo by Frans Lanting Źródło

 

Akein – Ze Starej Mowy – Jaskółka. Piękna klacz rasy Brzytwa podarowana Tuon przez Mata. Są to konie na których jeździ Domańska szlachta. Pięknie zbudowany koń o niezwykłym umaszczeniu, w ostro się odcinające czarno-białe pasy. Umaszczenim Akein najlepiej pasuje do zebry, tym nie mniej na pewno nie kształtem, który u zebr jest raczej krępy.

 

 

 

Seiera

Seiera – Źródło

 

Seiera – klacz o mysim kolorze należąca do Min. Imię jest równocześnie nazwą kwiatu rosnącego w okolicach Baerlon.

 

 

 

 

taidaishar

Tai’daishar – Źródło

 

Tai’daishar  – piękny czarny ogier o ognistym spojrzeniu. Pierwszym jego właścicielem była Kiruna Sedai, potem stał się własnością Randa al’Thora. Na tym koniu prowadził armie przeciwko inwazji Seanchan.

 

 

 

Mgła

Mgła – Źródło

 

 

Mgła (Mist) – szara klacz należąca do Egwane al’Vere. Niezwykłe umaszczenie zainspirowało ją do nadania imienia Mgła. Tutaj na zdjęciu koń rasy Akhal teke.

 

 

 

 

 

Jeadean

Jeade’an – Źródło

 

 

Jeade’en – Ze Starej Mowy – Prawdziwy Znalazca. Koń należący do Randa al’Thora. O umaszczeniu siwym jabłkowitym, z najlepszych hodowli Taireńskich. Rand nadał mu imię na podstawie jednego z opowiadań Jaina Farstridera – tak samo miał na imię koń głównego bohatera i zawsze umiał znaleźć drogę do domu.

 

 

 

 

Gaidin

Gaidin – Źródło

 

 

Gaidin  – czarny ogier należący do Nyneave. Dała mu na imię Gaidin na cześć Lana Mandragorana. Na zdjęciu koń rasy Fryzyjskiej.

 

 

 

 

 

Dhurrans

Dhurrans – Źródło

 

Dhurrans – rasa ogromnych koni występujących w Kole Czasu. Są wspomniane tylko parę razy, na samym początku Oka Świata. Potem ta rasa nie pojawia się w serii. Tu na zdjęciu koń rasy Shire.