Kalendarze

W Kole Czasu posługujemy się kilkoma kalendarzami. Pierwszym kalendarzem, który obowiązywał po czasie Szaleństwa, był Kalendarz Tomański. Wynaleziony przez Tomę dur Ahmida, wprowadzony do użycia około 200 lat po śmierci ostatniego mężczyzny Aes Sedai. Liczył on dni od pęknięcia (OP) i był w powszechnym użyciu aż do końca Wojen z Trollokami.

KalendarzWojny z Trollokami wprowadziły taki chaos i zniszczenia, że daty zaczęły się nie zgadzać w poszczególnych krajach. Konieczne było wprowadzenie nowego kalendarza. W powszechne użycie wszedł Kalendarz Gazarański, wynaleziony przez Tiama z Gazaru. Jako początek nowego kalendarza wyliczono koniec Wojen z Trollokami i datowano je od Wolnego Roku (WR). Kalendarz ten obowiązywał prawie tysiąc do wprowadzenie nowego kalendarza przez Artura Hawkwinga.

Artur Hawkwing uczcił powstanie swojego Imperium i założył swój własny kalendarz, Od Założenia (OZ). Nie znalazł on jednak większego uznania i obecnie znany jest jedynie historykom.

Po chaosie i walce o władzę jaka wybuchła po śmierci Imperatora konieczne było utworzenie nowego kalendarza. Został on opracowany przez uczoną Ludu Morza, Uren din Jubai Szybującą Mewę. Zapisuje daty Nowej Ery (NE), licząc od pierwszego roku po zakończeniu Wojny Stu Lat. Nazwany został Kalendarzem Faredańskim i obowiązuje do dzisiaj. Tydzień podzielony jest na 10 dni, miesiąc na 28 dni, a rok na 13 miesięcy:

 1. Taisham
 2. Jumara
 3. Saban
 4. Aine
 5. Adar
 6. Saven
 7. Amadaine
 8. Tammaz
 9. Maigdhal
 10. Choren
 11. Shaldine
 12. Nesan
 13. Danu

Nazwy miesięcy są w użyciu tylko w oficjalnych dokumentach. W codziennym życiu czas określa się według pór roku i dni świątecznych, których jest bardzo dużo.

Święta

Najważniejsze z nich to:

Święto Świateł – Dwudniowe obchody na przełomie starego i nowego roku. Świętuje się ostatniego dnia Danu i pierwszego dnia Taisham. Pierwszy dzień nowego roku jest kojarzony z działalnością charytatywną.

Wysokie Chasaline – „Dzień Refleksji” przypada na 12 dzień Taisham. Na przekór swojej nazwie jest to dzień bardzo świąteczny, z całonocnymi tańcami. Trzeba zastanawiać się nad swoim losem i życiem, nie wolno narzekać.

Chansein – Obchodzone w Arad Doman i na Ziemiach Granicznych w trzeci dzień Jumary. Dzień obżarstwa, podczas którego trzeba zjeść tyle ile się zdoła. Po miastach i wsiach chodzą ludzie z przysmakami i nie wolno odmawiać zjedzenia wszystkiego aż do ostatniego kawałka.

Lamma Sor – Obchodzone na Ziemiach Granicznych. W przeciwieństwie do Święta Chansein można jeść tylko chleb z solą, a pić tylko wodę i oliwę. Jest to dzień modlitw za wszystkich tych którzy zginęli na Ugorze. Święto to obchodzi się w miesiącu Saban.

Święto Głupców – Dziwne święto w czasie którego role społeczne zostają odwrócone. Arystokracja musi usługiwać swoim poddanym, a biedota wydaje rozkazy i polecenia swoim zwierzchnikom. Święto obchodzi się w całym Westland. W zależności od miejsca zwie się inaczej, Dniem Głupca, Festiwalem Nierozsądku lub Świętem Głupca.

Zimowa Noc – Przypada na wigilię święta Bel Tine. Noc spędza się na odwiedzinach, podjadaniu smakołyków i wymianie podarków.

Tańce Bel Tine

Tańce z wstążkami podczas święta Bel Tine

Bel Tine – Święto pierwszego dnia wiosny. Świętuje się koniec zimy, urządza zawody, tańce i uczty. Święto obchodzone w całym Westland, ale daty ustalane są lokalnie. Święto to jest wzorowane na celtyckim święcie Beltane, choć to obchodzone było pierwszego dnia lata.

Asadine – Obchodzone na Ziemiach Granicznych i w Cairhien. Dzień w którym obowiązuje całkowity post pomiędzy porankiem i wieczorem.

Genshai – Obchodzone w południowych krajach Westland w trzeci dzień Tammaz. Kobiety i mężczyźni chodzą w jaskrawych wstążeczkach. Nie wiadomo skąd się wziął ten zwyczaj.

Dzień Mabriam – obchodzony w miesiącu Tammaz. Dzień w którym nie można pracować, nie można gotować ani wykonywać innej fizycznej pracy. Tradycją jest że młode dziewczęta płatają wtedy figle mężczyznom, którymi się interesują.

Tandar – obchodzony dziewiątego dnia Maigdhal, w którym trzeba zażegnać wszystkie kłótnie i waśnie.

Niskie Chasaline – Przypada na osiemnasty dzień Maighdal, jest dniem postu.

Święto Latarni – obchodzone na południu Westland. We wszystkich widocznych miejscach wywiesza się jaskrawe, papierowe latarnie.

Bel Arvina – Święto pierwszego dnia jesieni, tak jak w przypadku Bel Tine data święta ustalana jest lokalnie.

Amaetheon – Święto przypominające o zmarłych, ale w wesoły sposób. Obchodzi się go w miesiącu Shaldine.

Shaoman – odpowiednik dnia dziecka, obchodzony dwunastego dnia Shaldine. Dzieci dostają prezenty, chodzą po domach, śpiewają i otrzymują słodycze.

Niedziela – święto które nie należy do żadnego miesiąca. Obchodzone w najdłuższy dzień lata.

Zapisz