Brandon Sanderson w Krakowie – Relacja ze spotkania

21 Marca o godzinie 17:00 odbyło się autorskie spotkanie z Brandonem Sandersonem. Event został zorganizowany obok księgarni Empik w Galerii Bonarka w Krakowie. Organizatorami byli Wydawnictwo Mag i Empik. Spotkanie zostało połączone z trasą promocyjną najnowszej książki Sandersona – Legion, a także komiksu Biały Piasek.

Empik Bonarka

Empik Bonarka Zdjęcie: Amyrlin

Brandon Sanderson jest znanym i cenionym pisarzem fantastyki, który na potrzeby swojej twórczości wykreował cały wszechświat zwany Cosmere. W jego obrębie, choć nie tylko, umieszcza kolejne powieści i opowiadania. Jako wszechstronny pisarz odnajduje się zarówno w high fantasy jak i young adult skierowanym do młodszych miłośników fantastyki. Jego pojawienie się w Polsce wzbudziło ogromne zainteresowanie i wiele osób zmieniało swoje plany aby mieć możliwość osobistego spotkania z tym niezwykłym pisarzem.

Mimo niezwykle napiętego grafiku Sanderson, zdecydował się na kilkudniowy pobyt w Polsce. 18 Marca w Empik Junior w Warszawie odbyło się pierwsze z dwóch planowanych spotkań.

Początek spotkania w Krakowie zaplanowano na godzinę 18:00, jednak z powodu ogromnego zainteresowania przesunięto je na 17:00. Gdy tylko Sanderson pojawił się na swoim stanowisku, natychmiast ustawiła się wielka kolejka po autografy. W ciągu godziny podchodziły do niego kolejne osoby, aby zdobyć podpis, dedykację lub zadać nurtujące ich pytanie.

Brandon Sanderson i Anna Studniarek

Brandon Sanderson i Anna Studniarek Zdjęcie: Amyrlin

A Sanderson uśmiechał się, podpisywał, pozował do zdjęć i podawał rękę. I ciągle się uśmiechał, do każdego. Odpowiadał na pytania i dalej rozdawał autografy. Jeśli ktoś poprosił o dedykację, zawsze ją otrzymywał – dostosowaną do książki. W jaki sposób Sanderson za każdym razem bezbłędnie rozpoznawał książki z polskimi tytułami pozostaje tajemnicą. Być może jest to jedna z funkcji, którą wbudowano w jego cyber zwoje w mózgu.

Plakat reklamujący spotkanie Empik

O 18:00 nastąpił moment na który wyczekiwało większość zgromadzonych. Rozpoczęło się właściwe, zaplanowane na pół godziny, spotkanie. Otworzył je Prowadzący rozpoczynając od podziękowań dla organizatorów, nie zapominając również o polskim fandomie Sandersona, który niestrudzenie towarzyszył Sandersonowi podczas jego wizyty w Polsce. Potem Prowadzący zadawał pytania zebrane na serwisach internetowych Wydawnictwa Mag. Tłumaczka Anna Studniarek cały czas towarzyszyła Brandonowi pomagając przy spotkaniu. Brandon odpowiadał na pytania, często okraszając wypowiedzi swoim niezwykłym poczuciem humoru.

Następnie przyszła kolej na pytania od publiczności. Prowadzący podawał mikrofon i zdecydowana większość zainteresowanych, zdesperowanych i wystarczająco odważnych na publiczne wystąpienia zadała swoje pytanie. Zostały podniesione zagadnienia m.in. o tajniki Cosmere, ale również i te bardziej przyziemne, np. o twardo okładkowe wydanie Archiwum Burzowego Światła. Niestety z powodu ograniczeń czasowych ta część spotkania zakończyła się wcześniej niż mogłoby to przypaść do gustu. Poniżej znajduje się moja video relacja z tego spotkania. Mimo tego że starałam się zająć najlepsze, strategicznie miejsce, jest to nagranie amatorskie. Tym nie mniej wszystko dobrze widać i słychać.

Film: Amyrlin

O godzinie 18:30 powrócono do indywidualnych podpisów i kolejka powoli ruszyła do przodu. Brandon niestrudzenie podpisywał i podpisywał, a jedynym ciekawszym dla publiki momentem w tej części spotkania było wręczenie ciasta jabłkowego. Mimo że Brandon musiał być już zmęczony, nie dał niczego po sobie poznać. Uśmiechał się i podpisywał, aż do zamknięcia Galerii. Żadna osoba z kolejki nie odeszła z kwitkiem. Spotkanie z nim było dużym przeżyciem i będę je bardzo miło wspominać.

Sanderson jest niezwykle pozytywną i otwartą na fanów osobą. W ciągu tych dni które spędził w Polsce zwiedzał nasz kraj i próbował naszej kuchni. Dowiedzieliśmy się że prawdopodobnie jeszcze w tym roku ponownie nas odwiedzi. Jako profesjonalista znalazł czas także na udzielenie kilku wywiadów (między innymi dla strony Droga Królów), a także próbował połamać język na niepowtarzalnych polskich słówkach – Audioteka.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz