Nauka w Białej Wieży

Aby stać się pełnoprawną Aes Sedai trzeba przejść przez dwustopniowe szkolenie. Nowo przybyłe dziewczyny stają się Nowicjuszkami, a po przejściu testu awansują na Przyjęte.

Nowicjuszka

Nowicjuszką może relatywnie zostać każda kobieta, o ile zgłosi się do Białej Wieży i Siostry uznają że może przenosić. Jednak dziewczyna nie może być starsza niż 19-20 lat. Starszych kobiet Aes Sedai już nie testują, uznając je za zbyt dorosłe aby poradziły sobie z dyscypliną Nowicjatu. Biorą jednak na uczennice wszystkie dziewczyny które urodziły się z naturalną iskrą. Taka dziewczyna nie ma wyjścia jak tylko udać się na naukę do Białej Wieży, bo w wypadku samodzielnej nauki przenoszenia Mocy najprawdopodobniej umrze.

Nowicjuszki ubierają się w niczym nie ozdobione, skromne, białe suknie i nie noszą żadnych innych symboli oznaczających ich przynależność. Często określa się je jako ‘odziane w biel’ ponieważ każdy element ich stroju, łącznie z ewentualnymi wstążkami we włosach musi być biały. Mieszkają w jednoosobowych, skromnym pokoikach w kwaterach Nowicjuszek. W ten sam sposób traktowane są wszystkie nowo przyjęte dziewczyny, bez znaczenia czy w zewnętrznym świecie były szlachetnie urodzonymi pannami czy prostymi wieśniaczkami. Wszystkie uczennice traktowane są w ten sam sposób.
Zaraz po przybyciu do Wieży palone są ich stare ubrania, jako symbol wyzwolenia się od minionego życia. Teraz to Biała Wieża będzie całym ich domem. Wszystkie nowicjuszki traktowane są przez Aes Sedai jak dzieci, jednak takie dzieci które mogą otrzymać kilka uderzeń w pośladki za szczególnie nieodpowiednie zachowania i przewinienia. Nowicjuszki o słabym potencjale, lub takie które nie będą w stanie osiągnąć szala są szkolone tylko do tego momentu gdy nie zrobią krzywdy sobie ani nikomu w otoczeniu i wypuszczane z Wieży.

Życie Nowicjuszki jest pełne wyrzeczeń i cechuje je wielka dyscyplina. Ma to na celu przygotowanie uczennicy do ciężkiego życia Aes Sedai. Dzień Nowicjuszki rozpoczyna się przed świtem, gdy musi wstać i wysprzątać swój pokój. Potem udaje się na posiłek, który przebiega w ciszy i jest bardzo szybki. Potem następują intensywne lekcje, zarówno z przenoszenia, jaki i geografii, polityki, filozofii, historii, nauka o przedmiotach mocy i Starej Mowy. Podczas lekcji trzeba być bardzo uważnym ponieważ Aes Sedai to surowe nauczycielki i łatwo zarobić dodatkową karę. Poza tym dzień Nowicjuszki upływa na różnych pracach, obowiązkach w kuchni, szorowaniu podłóg i sprzątaniu w ogrodach. Załatwianie sprawunków dla Aes Sedai, ale tylko w obrębie Białej Wieży, ponieważ Nowicjuszkom nie wolno opuszczać ich terenów.

Korytarze Białej Wieży Kwatery Nowicjuszek ©CC0

Nowicjuszkom nie udziela się pozwolenia na samodzielne przenoszenie, chyba że w obecności Aes Sedai lub ewentualnie Przyjętej. Nie wolno im wspomagać się Mocą podczas codziennych obowiązków. Mimo to wiele Nowicjuszek łamie ten zakaz i ćwiczy w tajemnicy. Każda uczennica przyłapana na tym wykroczeniu jest surowo karana, w tym wypadku dla jej dobra. Nieumiejętne posługiwanie się Mocą może doprowadzić do wypalenia lub uczynieniu krzywdy osobie postronnej. Celem tej wytężonej nauki jest oczywiście jak największe wymęczenie uczennic aby nie miały dużo wolnego czasu i nie myślały za dużo o Mocy i zagrożeniach które się z tym wiążą.
Wszystkie uczennice podlegają bezpośrednio Mistrzyni Nowicjuszek. To właśnie ona dba o dyscyplinę, wymierza kary, ale także jest powiernicą i pozwala wypłakiwać się w swoim gabinecie gdy obowiązki zaczynają przerastać Nowicjuszkę. Mistrzyni najlepiej zna wszystkie uczennice i to w jej gestii leży decyzja czy jest ona już gotowa na przejście testów na Przyjętą. Wśród Aes Sedai istnieje ścisła hierarchia i rządzą nią zasady do których uczennice są przygotowywane już od momentu przekroczenia progu Wieży.

Inną kwestią jest izolowanie uczennic od mężczyzn. Ma to na celu oderwanie Nowicjuszek od myśli o domu i zakładaniu rodzin, Aes Sedai rzadko decydują się na ten krok. Niewielu mężczyzn stać na życie u boku tak potężnej kobiety. Tym nie mniej wśród uczennic zdarzają się głębsze relacje i intymność, a związki takie nazywa się „przyjaciółkami od poduszki”.
Nawet mimo podjęcia takiego wysiłku w zatrzymaniu uczennic w Wieży, zdarza się że Nowicjuszki uciekają. Zostają jednak szybko złapane i wracają do Wieży, Aes Sedai mają swoje sposoby na wyłapywanie uciekinierek. Życie takiej dziewczyny po powrocie do Wieży jest o wiele cięższe, co ma przestrzec inne uczennice przed takim krokiem i ukaranie za skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie. Niewyszkolona uczennica w świecie zewnętrznym stanowi wielkie zagrożenie zarówno dla siebie jak i dla otoczenia. Prawdą jest również, że Wieża nie pozwala na swobodne wałęsanie się po świecie i chce mieć kontrolę nad każdą przenoszącą kobietą.

Za przeciętną szybkość uczenia się średnio zdolnej uczennicy przyjmuje się dziesięć lat. Dziesięć lat na nowicjat i dziesięć lat jako Przyjęta, w sumie dwadzieścia lat szkolenia. Oczywiście to tylko średnia, są kobiety na tyle zdolne że mogą ukończyć nowicjat o wiele szybciej, przyjmuje się pięć – sześć lat, do takich przypadków zalicza się Moiraine, Siuan i Elaidę. Zupełnie wyjątkowe przypadki to Elayne i Egwane podniesione po paru miesiącach i Nyneave która w ogóle nie przechodziła nowicjatu.
Przyjęte jest że czas spędzony na nauce przenoszenia odzwierciedla przyszłą siłę Aes Sedai. Jednak wliczają się w to też inne czynniki. Wyjątkiem od reguły jest na przykład Cadsuane, jedna z najpotężniejszych Aes Sedai, która spędziła w nowicjacie o wiele za długo, ze względu na swój upór. Daigian Sedai jedna z najsłabszych Aes Sedai w historii, Nowicjuszką była przez dwadzieścia siedem lat.

Po podjęciu przez Mistrzynię Nowicjuszek decyzji, że Nowicjuszka jest już gotowa na próby, uczennica przechodzi swój pierwszy decydujący krok na drodze do Szala. Zostaje zabrana w podziemia Wieży gdzie znajduje się ter’angreal używany do prób. Jest to potrójny srebrny łuk, przez który kandydatka musi przejść. W każdym z łuków kobieta mierzy się ze swoim największym strachem, tego co było, tego co jest i tego co będzie. Nikt nie wie do czego łuki były wykorzystywane w Wieku Legend i czy to co dzieje się wewnątrz ter’angreala jest prawdziwe. Bez wątpienia prawdziwe są rany które kobieta tam odnosi, są też przypadki że uczennica nigdy nie wychodzi z ter’angreala. Nowicjuszka może odmówić przejścia przez łuki trzy razy, potem zostaje wydalona z Wieży. Gdy z powodzeniem uda jej się przejść przez trzy łuki staje się Przyjętą i zaczyna kolejny rozdział w życiu w Białej Wieży.

Przyjęte

Drugi stopień wtajemniczenia i już krok bliżej do osiągnięcia Szala Aes Sedai. Przyjęte noszą białe suknie ozdobione siedmioma paskami wszystkich Ajah na mankietach i rąbku sukni. W dniu wyniesienia do nowego tytułu otrzymują od Amyrlin pierścień z Wielkim Wężem, który mają obowiązek nosić na palcu serdecznym lewej ręki. Poza bardzo ciężkimi pierwszymi tygodniami po przejściu testów, życie Przyjętych jest łatwiejsze niż Nowicjuszek. Nie muszą wykonywać prac porządkowych i pomagać w kuchni. Same mogą wybierać niektóre z zajęć i są traktowane przez Aes Sedai już jako młode kobiety nie pilnowane na każdym kroku. Mogą także udzielać pierwszych lekcji Nowicjuszkom.
Pierścień z Wielkim Wężem bywa także wykorzystywany niejako w celach politycznych. Uczennice pochodzące ze szlachetnych domów, które nie są zdolne osiągnąć szala czasami dostają pierścień dla prestiżu i aby pokreślić swoje związki z Białą Wieżą. Najlepszym dowodem na to jest, że niemal każda królowa Andoru która nosi pierścień z Wielkim Wężem dla scementowania więzi z Tar Valon mimo iż ledwo potrafi dotknąć Moc. W tym samym celu wysyła na naukę do Wieży swoją następczynię i Dziedziczkę Tronu. Zresztą historia współpracy tronu Lwa z Tar Valon jest tak stara jak istnienie królestwa Andoru.

Przyjęte otrzymują większe i lepiej umeblowane pokoje i mają też więcej swobody. Mogą odwiedzać miasto i prowadzić własne badania w zakresie swojej nauki w Wieży. Ze większymi przywilejami idzie również większa odpowiedzialność. Od Przyjętej oczekuje się, że będzie starała się rozwiązywać różne problemy na własną rękę i nie będzie biegać do Mistrzyni Nowicjuszek z każdym drobiazgiem. Musi powoli uczyć się jak zarządzać swoim czasem i kierować innymi osobami. Również kary za niesubordynację są surowsze. Czasami coś co Nowicjuszce uszło by płazem, Przyjęta otrzyma karę i pokutę. Wymaga się od nich dorosłego zachowania, odpowiedniego do stanowiska.
Przyjętym pozwala się na rozmowy podczas posiłków, tym nie mniej i tak niewiele z nich to robi. Pozwala się też na używanie Mocy podczas wykonywania codziennych obowiązków, jednak Przyjęte rzadko korzystają z tego przywileju uważając że je za coś nieodpowiedniego. Akceptowane są również zachowania, które tępi się u Nowicjuszek na przykład okazywanie wyższości i arogancji, oczywiście nie wobec pełnych Sióstr. Ma to przyzwyczajać uczennice do sposobu życia i zachowania pełnych Aes Sedai.

Inicjowana Wieży musi nauczyć się wiele i przyswoić ogrom wiadomości. Biała Wieża nie toleruje ignorancji i braków w wiedzy u pełnych Sióstr. I choć przyjęte jest, że okres nauki powinien wynosić dziesięć lat zdarzają się Przyjęte które bardzo szybko pokonują ten etap swojej edukacji.

Wyniesienie do Szala

Ceremonia wyniesienia do Szala Komiks: Nowa Wiosna

Po podjęciu decyzji, że Przyjęta jest gotowa zostać Aes Sedai protegowana zostaje zabrana z podziemia Wieży aby przejść test z kolejnym ter’angrealem. Do tego testu Przyjęte przygotowują się przez wiele miesięcy, wyuczając się na pamięć stu splotów, niektóre są zupełnie bezsensowne, inne nadzwyczaj skomplikowane. Wszystkie je trzeba nauczyć się z niezwykłą precyzją i w odpowiedniej kolejności. Po wejściu w owalny ter’angreal kandydatki na Aes Sedai widzą na ziemi symbol do którego muszą dojść. Nie spiesząc się i nie zwlekając. Po drodze mają tkać splot, a po dojściu do symbolu zostają przeniesione w inne miejsce, gdzie tkają kolejny splot.

Choć brzmi to prosto, wcale takie nie jest. Po drodze kobiety spotykają potworności i rzeczy których się panicznie boją. Wszystkiemu temu muszą stawić czoła z nieugiętym spokojem Aes Sedai. Kobiety wychodzą poranione i skrajnie zmęczone. Czasami kobieta nie wychodzi z tar’angreala w ogóle, wtedy jest wymazywana z księgi Przyjętych i nikt o niej więcej nie mówi. Test jest niezmiernie ciężki, ale takie jest też życie Aes Sedai i Siostry nie mogą sobie pozwolić na obniżanie standardów.
Jeśli kobieta z sukcesem ukończy test ostatnią noc przed oficjalnym mianowaniem na Aes Sedai ma spędzić na kontemplacji i medytacji. Następnego dnia odbywa się uroczystość z udziałem Amyrlin i przedstawicielek wszystkich siedmiu Ajah. Inicjowana składa Trzy Przysięgi na Różdżkę Przysiąg i prosi Siostry z Ajah które wybrała o przyjęcie w ich szeregi.

Rota Trzech Przysiąg:

  • Nigdy nie wypowiem żadnego słowa które nie jest prawdą
  • Nigdy nie wytworzę broni przy pomocy której jeden człowiek może zabić drugiego
  • Nigdy nie użyję Jedynej Mocy jako broni, chyba że przeciwko Sprzymierzeńcom Ciemności i Pomiotowi Cienia, w obronie życia swojego, życia swojego Strażnika lub innej Aes Sedai

Trzy Przysięgi były składane dobrowolnie przez Siostry niemal od początku istnienia Białej Wieży, ale obowiązkowym elementem wyniesienia stały się dopiero pomiędzy Wojną z Trollokami a Wojną Stu Lat. Wtedy Amylin i Komnata Wieży postanowiły, że światu należy oficjalnie okazać że Aes Sedai i Jedyna Moc nie stanowią dla nich zagrożenia. Uważa się że Trzech Przysiąg nie można złamać, jednak wiadomo że Czarne Ajah łamią te przysięgi i zastępują je tymi składanymi Wielkiemu Władcy.

Innym ostatnim odkryciem jest że Różdżka Przysiąg dramatycznie skraca życie Aes Sedai. Nie jest wiadome czy pierwsze Aes Sedai które decydowały się na składanie przysiąg poprzez ten ter’angreal miały tego świadomość, jeśli tak to świadczy to o wielkiej desperacji którą musiały czuć aby decydować się na ten krok. Wiadomo że w Wieku Legend Aes Sedai z łatwością dożywali 700-800 lat, Różdżka Przysiąg skróciła czas życia do 350 lat. Inną rzeczą na którą Różdżka miała wpływ to pojawianie się u Aes Sedai twarzy po których nie można poznać ich wieku. W Wieku Legend taki fenomen nie był znany, tak jak w czasie Wojny o Moc i podczas panowania Dziesięciu Narodów.

Autor: Amyrlin

0 0 głos
Oceń artykuł
Ads
Archiwum wpisów
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Skomentuj, chcemy wiedzieć co myślisz...x