Łza

Królestwo Łzy (Tear) umiejscowione jest przy ujściu rzeki Erinin, w południowo-wschodniej części Westland. Od wschodu sąsiaduje z Grzbietem Świata i państwem-miastem Mayene, od zachodu ze swoimi największymi wrogami – Illian. Na północy rozciąga się dzika i niepoznana puszcza Haddon Mirk, a na zachodzie Morze Sztormów.

Sztandar Łzy

Sztandar Łzy

Sztandar Łzy to trzy białe półksiężyce umieszczone po skosie na polu w połowie czerwonym, w połowie złotym. Na mieszkańców Łzy mówi się Taireńczycy. Drugim co do wielkości miastem Łzy jest Godan. Wybudowane zostało we wschodniej części Łzy i jego głównym, choć nieoficjalnym, zadaniem jest kontrola nad Mayene.

Stolica

Miasto Łza

Miasto Łza

Stolicą tego królestwa jest miasto Łza, a jej najbardziej charakterystyczną cechą, dzięki której znana jest na całym Westland, jest forteca Kamień Łzy. Stolica dzieli się wyraźnie na trzy części. Pierwsza część – Muale, w której mieszkają najbiedniejsi mieszkańcy, nie posiada nawet brukowanych ulic. Mieszkańcy chodzą w chodakach, brodząc w głębokim błocie. Drugą częścią jest właściwe miasto, odgrodzone wysokim murem od pospólstwa, tam znajdują się lepsze karczmy i mieszkają bogatsi mieszkańcy. Ta część jest elegancka i utrzymywana w czystości. Nad całym miastem góruje wielka forteca zwana Kamieniem Łzy.

Łza

Łza na mapie Westland

Aby wypłynąć z Łzy na Morze Sztormów pokonać trzeba rozległą deltę rzeki Erinin, zwaną Palcami Smoka. Jest to zdradliwy labirynt kanałów i moczarów, po którym można bezpiecznie pływać tylko z Przewodnikiem. Należy, po uregulowaniu należnej opłaty, zabrać pilota na statek i pozwolić na bezpieczne przeprowadzenie przez kanały. Znanym jest również fakt że statki Ludu Morza doskonale radzą sobie same bez pomocy Przewodników, biorą ich jednak na pokład aby nie zabroniono im wstępu do portu.

Kamień Łzy

Kamień Łzy jest ogromną fortecą, uważaną za najstarszą zachowaną twierdzę ludzkości, starszą nawet od Białej Wieży. Wzniesiona została już w czasie lub tuż po Pęknięciu Świata. Kamień Łzy zbudowany został przez starożytnych Aes Sedai przy pomocy Jedynej Mocy. Łączyli ze sobą sploty Ziemi, Powietrza i Ognia, wyciągając z ziemi kamienie i łącząc je ze sobą bez zaprawy i spoin.

Forteca przypomina gigantyczny kamień rzucony przy wybudowanym poniżej mieście. W samym Kamieniu znajduje się wiele poziomów, i choć w środku aż kapie od bogactw, sama struktura fortecy nie pozwala zapomnieć że jest to cytadela zbudowana w celach obronnych. Ściany są wystarczająco silne, aby powstrzymać oblężenie i to właśnie udawało się od samego Pęknięcia Świata. Zgodnie z Proroctwem Smoka, Kamień Łzy nie upadnie dopóki nie nadejdzie Lud Smoka, a Smok się nie Odrodzi.

Kamień Łzy

Kamień Łzy

Kamień posiada własne zabezpieczone doki i jest w zasadzie samowystarczalną cytadelą. Korytarze wewnątrz fortecy zostały celowo skomplikowane, a wiele korytarzy łączą się tak aby zmylić ewentualnych najeźdźców. W korytarzach znajdują się wąskie szczeliny strzelnicze, pozwalające na ostrzał wrogów.

W Kamieniu znajduje się wiele kondygnacji. Im wyżej, tym wyższy status mieszkańca, na samym szczycie znajdują się nie zamieszkane od tysiąca lat komnaty królewskie. W podziemiach znajdują się lochy, w których stosowano tortury i przetrzymywano wrogów Tairen, a także Wielka Przechowalnia.

Wielka Przechowalnia

W Kamieniu znajduje się druga co do wielkości po Białej Wieży, kolekcja artefaktów Mocy. Tairanie ukryli tam wiele ter’angreali i angreali, a także całe mnóstwo przedmiotów które nie posiadają żadnych cech szczególnych, ale Wysocy Lordowie woleli je ukryć ponieważ nie znali ich prawdziwego przeznaczenia. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego Taireńczycy postanowili zgromadzić aż tak wielką kolekcję przedmiotów Mocy, być może chcieli je ukryć przed Aes Sedai, a być może tak wielka ilość takich przedmiotów miała umniejszyć znaczenie tego że w ich fortecy ukryty został Callandor.

Serce Kamienia i Callandor

Serce Kamienia

Serce Kamienia i Callandor – okładka III tomu serii – Smok Odrodzony

W głębi fortecy znajduje się Serce Kamienia – wielka okrągła sala z sufitem wspartym na czerwonych kamiennych kolumnach, w samym środku pomieszczenia znajdował się mityczny miecz zwany Callandorem. Do tego pomieszczenia nie miał wstępu nikt poza Wysokimi Lordami, jednak nawet oni robili to tylko cztery razy do roku – podczas Ceremonii Straży, a także podczas rytuału wyniesienia na stanowisko Wysokiego Lorda. Callandor – Miecz który nie jest mieczem – został zawieszony w samym środku Sali, przy pomocy splotów saidina i saidara. Zgonie z Proroctwami Smoka nie może go dotknąć nikt poza samym Smokiem. Co będzie zwiastować upadek Kamienia i Odrodzenie Smoka. Więcej o Callandorze można poczytać tutaj.

Handel

Łza jest jednym z najbogatszych królestw na Westland. Kontrolują trzeci co do wielkości port na Westland i jednocześnie cały handel który odbywa się po rzece Erinin. Bogactwa płyną również dzięki oliwie z oliwek, zbożu i przyprawom produkowanym na licznych farmach. Łza posiada dużą flotę, która oprócz celów militarnych zajmuje się również łowiectwem. Statki Tairen lubią prześladować flotę Maiene, które znają miejsca gdzie można łowić ryby dostarczające cennego oleju rybnego. We Łzie hoduje się również świetnej jakości konie, które cenione są na całym Westland.

Społeczeństwo i rządy

Narodowe ubiory we Łzie

Narodowe ubiory we Łzie

System klasowy występujący we Łzie jest feudalny i opiera się na hierarchicznym systemie z podziałem na trzy stany: szlachta, wojskowi i chłopstwo. Całe bogactwo szerokim strumieniem płynie do najwyższej klasy społecznej, budując ich ogromne bogactwo, zwykłych ludzi pozostawiając w skrajnej biedzie. We Łzie chłopi uznawani są za klasę podrzędną której główną rolą jest wytwarzanie większej ilości bogactw dla szlachetnie urodzonych. Mieszkają w opłakanych warunkach, w walących się chałupach. Niżej urodzeni mieszkańcy są zastraszeni i skrajnie biedni. Mimo iż mogli spotykać się z jawną niesprawiedliwością, żaden sąd nie przyjąłby skargi na szlachcica.

Elitarną grupą wojskową w Łzie są Obrońcy Kamienia. Jest to jednostka wykorzystywana specjalnie do obrony Kamienia. W ich szeregi przyjmowani są jedynie Taireanie, oficerami są wyłącznie szlachetnie urodzeni, najczęściej synowie Wysokich Lordów.

Obrońcy Kamienia

Obrońcy Kamienia – Art by RhysGriffiths

Szlachcice często noszą krótkie naoliwione brody, przystrzyżone w szpic. Ubiory szlachty, zarówno kobiet jak i mężczyzn uszyte są głównie z jedwabi i przyozdobione haftami. Zwykli ludzie ubierają się w luźne spodnie i noszą kapelusze z płaskim daszkiem. Szlachta i żołnierze noszą na hełmach długie pióropusze i lubią pojedynkować się o honor.

Tairenianie, bez względu na urodzenie, obawiają się Jedynej Mocy i wszystkiego co z nią związane. Jeśli we Łzie odkryta zostaje dziewczyna mająca zdolności do Przenoszenia zostaje jak najszybciej usunięta z kraju i musi udać się do Białej Wieży, ze świadomością że do ojczyzny już raczej nie zostanie ponownie wpuszczona. Strach przed Mocą zostaje wyssana jeszcze z mlekiem matki. Te obawy wypływają z faktu że to właśnie w ich ojczyźnie ukryty został Callandor, którego nie są w stanie sami się pozbyć. Wysocy Lordowie, zdają się myśleć że chroniąc Callandor, chronią świat przed odrodzeniem się Smoka.

Autor: Amyrlin

0 0 głos
Oceń artykuł
Ads
Archiwum wpisów
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Skomentuj, chcemy wiedzieć co myślisz...x