Choedan Kal

Choedan Kal

Męski Choedan Kal w Cairhien

Choedan Kal

Żeński Choedan Kal na Tremalking

Choedan Kal stanowią dwa potężne sa’angreale, jeden wykonany został dla kobiety, a drugi dla mężczyzny. Razem są tak silne, że byłby w stanie zniszczyć świat. Można je używać razem lub osobno. Zostały stworzone w Wieku Legend i ukryte zanim ktokolwiek z nich skorzystał. Ta para sa’angreali została wykuta w postaci ogromnych posągów, kobiety i mężczyzny. Zarówno żeński jak i męski pomnik unosi w górę dłoń, w której znajduje się wielka kula z kryształu.

Te dwie statuły były tak duże, że ich przenoszenie z miejsca w miejsce stanowiło wielki problem, nawet w Wieku Legend. Dlatego wykonano dla nich klucze dostępu, niewielkie figurki o tym samym kształcie. Dzięki nim można było połączyć się z sa’angrealami z każdego miejsca na ziemi. Zamysł stworzenia tak potężnych przedmiotów mocy powstał przy opracowywaniu planów pokonania Sił Cienia podczas Wojny o Moc. Plan Latry Posae Decume, polegał na wzniesieniu bariery wokół więzienia Czarnego. Sa’angreale nie spełniły swojego zadania i niemalże wpadły w ręce jednego z Przeklętych. Po tej porażce Lews Therin przeprowadził Atak na Shayol Ghul.

Oba sa’angreale zostały odnalezione wiele wieków po Pęknięciu Świata. Kobiecy sa’angreal znajduje się na jednej z wysp Ludu Morza – Tremalkingu, męski zakopany został w Cairhien. Klucze dostępu zostały rozrzucone po całym świecie, niektóre uszkodzone.

Zapisz