Gitara Moroso

Gitara Moroso Art by Mike S. Miller

Narodowość: Nieznana

Kolor włosów: Śnieżnobiałe

Kolor oczu: Nieznany

Budowa: Wysoka, szczupła

Zawód: Aes Sedai z Błękitnych Ajah

Broń: Jedyna Moc

Artykuł zawiera spoilery

Gitara Moroso, chociaż zmarła jeszcze zanim rozpoczyna się historia opisana u Jordana, wywarła na nią wielki wpływ. Na dobrą sprawę, właśnie ona w ogóle ją zapoczątkowała. Była piękna, wręcz zmysłowa, wysoka i szczupła. Białe jak śnieg włosy nie odejmowały jej urody. Bardzo lubiła biżuterię, podkreślającą jej wdzięk. Moiraine opisywała ją jako sprawiedliwą i uczciwą. Mimo to, nie zwyczajnie dobrą.

Gitara urodziła się w 672 roku NE. W wieku około siedemnastu lat, została wysłana do Białej Wieży. Sześć lat spędziła jako nowicjuszka, siedem jako Przyjęta, zanim otrzymała szal. Była bardzo silna w Jedynej Mocy. Chociaż słabsza, niż Moiraine, czy Siuan Sanche, stała wysoko w hierarchii Aes Sedai.

Jednak, jej największym i najważniejszym Talentem, było Przepowiadanie. Jej Przepowiednie były bardzo trafne. Gitara Sedai prawdopodobnie widziała, to co opisywała w transie, stąd ich dokładność. Proroctwa te, wygłaszane w różnych okresach czasu, wspólnie wywarły olbrzymi wpływ na świat.

Przepowiednia Gitary Moroso Art by Arthemisia Absinthium

Przepowiednia Gitary Moroso Art by Arthemisia Absinthium

Wiele lat później po zostaniu Aes Sedai, mniej więcej od roku 960 NE, Gitara przybywała w Andorze. Była doradczynią Królowej Andoru, Mordrellen Mantear. Jakieś jedenaście lat później, doradziła synowi Królowej, Lucowi, by udał się na misję w Ugór. Mężczyzna uczynił tak i zaginął. Jego siostra, Tigraine, Dziedziczka Tronu Andoru poślubiła Taringaila Damodreda z Cairhien. Nigdy nie było między nimi miłości, jednak urodziła mu jednego syna Galadedrida Damodreda. W roku 972 NE, Gitara Moroso miała kolejne widzenie. Tigraine musiała opuścić małe dziecko i niekochanego męża, by udać się za Mur Smoka i dołączyć do „panien”. W przeciwnym wypadku, cały świat miała spotkać katastrofa. Dziedziczka Tronu, posłuchała Aes Sedai.

Jej zniknięcie, zapoczątkowało Wojnę o Sukcesję w Andorze. Jakiś rok później, gdy Morgase Trakand została nową królową Andoru, Gitara Moroso wróciła do Tar Valon. Przyjęła propozycję Tamry Ospenyi, nowej Amyrlin i została jej Opiekunką Kronik. Tigraine żyła wśród Aielów i wraz z nimi poszła na Wojnę z Aielami, mimo iż była już brzemienna. Podczas ostatniej Bitwy pod Błyszczącymi Murami na zboczach Góry Smoka urodziła dziecko i zmarła od ran.

Dokładnie w momencie, gdy urodziła, w Białej Wieży, Gitara Moroso wygłosiła Przepowiednię:

On się znowu narodził! Czuję go! Smok łapie swój pierwszy oddech na zboczu Góry Smoka! On nadchodzi! On nadchodzi! Światłości, dopomóż nam! Światłości, dopomóż światu! On leży na śniegu i krzyczy donośnie jak grzmot! On płonie jak słońce!Gitara Moroso

Przerażona, tym co widzi, zmarła. Miała wtedy trzysta dwa lata.

Spoiler z 'Nowej Wiosny'
Usłyszały ją jedynie Tamra Ospenya oraz dwie przyjęte Moiraine Damodred i Siuan Sanche. Dzięki temu, wiedziały, że Ostatnia Bitwa jest stosunkowo blisko, a Smok się Odrodził.

Tamra powiadomiła inne Siostry, chcąc pomóc Smokowi Odrodzonemu. Niestety, były wśród nich również Czarne Ajah, które zabiły Amyrlin i wysłane przez nią Aes Sedai. Nie miały jednak pojęcia o dwóch Przyjętych. Zdołały odnaleźć i pomóc Smokowi, o czym opowiada historia opisana w Kole Czasu. Gdyby jednak nie Gitara, Smok nie wiadomo jak Smok by się narodził. Nie byłoby również wiadomo o tym wydarzeniu. Jej rada, udzielona Tigraine, sprawiła również spełnienie Proroctwa Rhuidean.

Autor: Logain

0 0 głos
Oceń artykuł
Ads
Archiwum wpisów
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Skomentuj, chcemy wiedzieć co myślisz...x