Polityka spoilerów

Spoiler – najprostszy sposób na zepsucie radości czytania książki. Czytając pierwszy tom, nagle dowiadujesz się co się stanie z bohaterem w piątym. Zdradzenie innym osobom zakończenia książki albo innego ważnego szczegółu fabuły, może mieć duży wpływ na odbiór całej serii. Niestety całkowite wyeliminowanie spoilerów jest właściwie niemożliwe. Im sławniejsza książka tym gorzej ze spoilerami, mogą Cię z niespodziewanie zaatakować dosłownie wszędzie.

Seria Wheel of Time została zakończona już parę lat temu i na anglojęzycznych stronach nikt już właściwie spoilerów nie ukrywa. Dla kogoś zaczynającego Koło Czasu, zwiedzanie tych stron, to chodzenie po cienkim lodzie. Na mojej stronie będę się starać ostrzegać przed spoilerami, co jednak nie jest taką prostą sprawą. Seria jest ogromna i aby powiedzieć o jednej rzeczy, najpierw trzeba powiedzieć o trzech innych. I coś co dla jednego jest niewinną informacją, dla kogoś innego może być już spoilerem. Jest również tak, że niektórzy nie przejmują się takimi sprawami, a inni boją się spoilerów jak ognia. Wszystko może być spoilerem i właściwie większość artykułów powinna być nimi oznaczona.

Postanowiłam oznaczać spoilery na dwa sposoby, lekkie będą zaznaczone na początku artykułu z ramce:

Artykuł zawiera spoilery

Ciężkie spoilery będą zaciemnione:

Spoiler z tomu 14.
Tutaj będzie wiadomość

Mam nadzieję, że przynajmniej w ten sposób uda się zmniejszyć ryzyko, że ktoś dowie się czegoś, czego wiedzieć nie chciał.

Oceń artykuł