O Robercie Jordanie

Robert Jordan

Robert Jordan

Robert Jordan jest pseudonimem literackim Jamesa Olivera Rigneya. Jordan urodził się 17 października 1948 roku w Charleston w Stanach Zjednoczonych. Ukończył fizykę na Wojskowym Collegu w Południowej Karolinie i walczył na dwóch misjach podczas wojny w Wietnamie. Służył jako Strzelec na helikopterach bojowych. Otrzymał trzy odznaczenia wojenne.Helikopter

Był miłośnikiem historii. Prywatnie uwielbiał polować, wędkować i żeglować. Lubił grywać w pokera, szachy i bilard. Uwielbiał duże motory i broń białą, której miał okazałą kolekcję. Ze swoją żoną Harriet mieszkał w domu zbudowanym w 1797 roku.

Jako pisarz dał się poznać głównie jako autor Koła Czasu, choć pisał również inne książki. Swoją przygodę z Wheel of Time rozpoczął w 1990 roku od pierwszego tomu serii – Oka Świata.

oko świata

Oko Świata – pierwsza edycja

W kolejnych latach, mniej lub bardziej regularnie, ukazywały się kolejne części serii. Ostatnim tomem samodzielnie napisanym przez Jordana było Knife of Dreams (pol. Gilotyna Marzeń) wydane w 2005 roku. Niestety w Marcu 2006 roku u Jordana odkryto ciężką i nieuleczalną chorobę – Amyloidozę. Po dwóch latach walki i chemioterapii, we Wrześniu 2007, Jordan zmarł w swoim domu w Charleston.

Robert Jordan fishing

Robert Jordan wędkarz

Spodziewając się śmierci, Jordan nie chciał pozostawić fanów bez zakończenia swojej historii. Większość chwil które nie poświęcał na walkę z chorobą, przeznaczał na spisywanie i archiwizowanie informacji niezbędnych do spisania ostatniego tomu. Miał się zwać A Memory of Light. Po śmierci Jordana, jego żona Harriet napisanie ostatniego tomu postanowiła oddać w ręce młodego i nie tak popularnego jeszcze Brandona Sandersona.
Materiału do spisania ostatniego tomu, a i wątków pootwieranych przez samego Jordana było tak dużo, że Sanderson był zmuszony rozbić ostatni tom na trzy części (The Gathering Storm, Towers of Midnight i A Memory of Light).

Jordan lubił kontakt z fanami. Na każdym spotkaniu z nimi, obowiązkowym punktem było uczenie jak wymawiać niektóre imiona i nazwy.

Użyteczne linki

Oficjalna strona Jordana to Dragonmount

Oficjalna strona Wydawcy to Wydawnictwo Tor

Oficjalny sklep z gadżetami z Koła Czasu Ta’veren Tees

Zapisz

Zapisz

Zapisz