O Brandonie Sandersonie

Brandon Sanderson

Brandon Sanderson

Brandon Sanderson urodził się 19 grudnia 1975 roku w Lincoln w stanie Nebraska. Studiował biochemię na Uniwersytecie Brighama Younga w stanie Utah, a w latach 1995–1997 przeprowadził się do Seulu gdzie prowadził działalność misyjną. Po powrocie do Ameryki postanowił kontynuować naukę i rozpoczął studia na anglistyce, gdzie udało mu się zdobyć tytuł magistra. Poślubił Emily Bushman, która aktualnie pozostaje jego menadżerką. W 2007 roku w małżeństwie pojawił się synek Joe. Obecnie zamieszkują razem w niewielkiej miejscowości w Utah.

Brandon już od nastoletnich lat interesował się fantastyką i próbował tworzyć swoje pierwsze dzieła. Duży wpływ na jego twórczość miał Robert Jordan, którego serię Koło Czasu zaczął czytać mając 14 lat. Interesował się również dziełami Davida Eddingsa, Anne McCaffrey czy Orsona Scott Carda. Wtedy też właśnie narodził się pomysł na jego sztandarową powieść – Archiwum Burzowego Światła. Tym nie mniej jego pierwszą, debiutancką powieścią było Elantris, wydane w 2005 roku przez Wydawnictwo Tor. Kolejną powieścią była trylogia Z mgły zrodzony.

Przekazanie Sztandaru Smoka

Przekazanie Sztandaru Smoka

Jednak bardzo duże znaczenie dla jego kariery miało powierzenie mu zadania zakończenia cyklu Koło Czasu. Harriet McDougal, wdowa po Robercie Jordanie, zgodnie z jego wolą, wybrała najlepszego w jej mniemaniu kandydata, aby dokończył dzieło życia jej męża. Wybór padł właśnie na Brandona Sandersona, pisarza o niewielkim jeszcze dorobku literackim, ale z ogromnymi perspektywami. Decyzję tą podjęła po przeczytaniu listu pożegnalnego który Brandon opublikował na swojej stronie. Swoim EUOLogy: Goodbye Mr. Jordan trafił do serca Harriet i sprawił że uwierzyła, że ktoś będzie w stanie zakończyć Koło Czasu. Sanderson nie zmarnował swojej szansy i zakończenie Koła Czasu, nie odstaje, ani logicznie ani stylistycznie od reszty serii. Udało mu się wnieść wiele świeżości do serii.

Od tego czasu kariera Sandersona bardzo przyśpieszyła. Pomiędzy drugim, a trzecim tomem Koła Czasu udało mu się opublikować pierwszy tom Archiwum Burzowego Światła. Droga Królów, okazała się absolutnym sukcesem i wyniosła Brandona Sandersona na szczyty list bestsellerów. Do roku 2016 spod pióra Sandersona wyszło 26 książek, a znakomita ich większość należy do Cosmere. Jest to autorski i  niepowtarzalny pomysł Sandersona na wszechświat, łączący wszystkie jego serie. Powiązania, zarówno historyczne jak i w systemach magii, pozwalają na elastyczne kreowanie ciekawych światów. Sanderson jest nowoczesnym i otwartym pisarzem, nie obawia się dyskusji z fanami, otwarcie wypowiada się w kwestiach swoich książek. Na pytanie fanów Sanderson często udziela ciekawych, czasem zaskakujących odpowiedzi, są to tak zwane WOBy (Word of Brandon).

Rok 2017 obfitować będzie w wydarzenia związane z Brandonem Sandersonem. W Marcu tego roku odwiedził  Polskę, na swojej trasie promującej Legion. Odbyły się dwa autorskie spotkania, jedno w Warszawie, drugie w Krakowie. Tutaj można znaleźć relację z krakowskiego spotkania. Brandon Sanderson ma odwiedzić nasz kraj jeszcze dwukrotnie w tym roku, jednak szczegóły tych wizyt utrzymywane są na razie w tajemnicy. W Listopadzie na rynek ma natomiast wejść trzeci tom Archiwum Burzowego Światła – Dawca Przysięgi.

White Sand

Komiks Biały Piasek

Książki Sandersona wydane w Polsce:

Cykl ‘Archiwum Burzowego Światła’ – Droga Królów, Słowa Światłości, Dawca Przysięgi

Cykl ‘Koło Czasu’ – Pomruki Burzy, Bastiony Mroku, Pamięć Światłości

Cykl ‘Z Mgły zrodzony’ – Z mgły zrodzony, Studnia Wstąpienia, Bohater Wieków, Tajemna historia, Stop Prawa, Cienie Tożsamości, Żałobne Opaski.

Cykl ‘Elantris’ – Elantris, Nadzieja Elantris, Nowa Dusza Cesarza

Cykl ‘Siewca Wojny’ – Rozjemca

Cykl ‘Mściciele’ – Stalowe Serce, Pożar, Calamity

Biały Piasek – komiks (Zapowiedź wydawnicza na 2017 Wydawnictwo Mag)

Użyteczne linki

Polska strona zrzeszająca fanów Brandona Sandersona – Droga Królów

Anglojęzyczna strona zrzeszająca fanów – 17th Shard

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz