FAQ

FAQ (Frequently Asked Questions) to zbiór odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Sekcja została opracowana w celu ułatwienia szybkiego dostępu do wszystkich odpowiedzi i zebranie ich w jednym miejscu. Dział będzie stopniowo rozbudowywany.
Uwagi i pytania można zgłaszać za pomocą formularza kontaktowego

1. Gdzie mogę kupić poszczególne tomy Koła Czasu
Od kwietnia 2019 r. Wydawnictwo Zysk wznawia całą serię, w nowej szacie graficznej.
Koło Czasu wydawane było w Polsce na przestrzeni 25 lat w trzech edycjach, w tym, niektóre tomy doczekały się dodruków. Zebranie całej serii to zadanie ciężkie, chociaż możliwe, obecnie na rynku najciężej dostać 13 tom Bastiony Mroku i prolog Nowa Wiosna. Brakujące tomy można szukać u Wydawcy, czyli w firmowym Sklepie Zysk, można szukać na aukcjach internetowych i w tanich księgarniach internetowych, typu Dedalus, Tania Książka. O konkretne tomy można również dopytywać na grupie FB – Robert Jordan Koło Czasu.

2. Czy Koło Czasu można dostać w ebookach lub audiobookach
Jak dotychczas Wydawnictwo Zysk i Sp. w ebookach wydało Gilotynę Marzeń i ostatni tom serii – Pamięć Światłości. Na dzień dzisiejszy nie ma informacji czy i kiedy kolejne tomy będą wydawane w formie elektronicznej.
Wszystkie ebooki są dostępne w języku oryginalnym, zarówno poszczególne tomy, jak i cała seria w pakiecie. Audiobooki w języku polskim ostatnio zaczęły się pojawiać na platformie Storytel, na dzisiaj dostępne jest tylko Oko Świata, ale kolejne tomy planowane są w najbliższej przyszłości.

3. Czy są dostępne streszczenia poszczególnych tomów w języku polskim
Na stronie Koło Czasu założony został dział w którym zebrane są streszczenia poszczególnych tomów.

4. Koło Czasu lepiej czytać w oryginale czy przetłumaczone
Wszystko zależy oczywiście od poziomu zaawansowania języka angielskiego. Jordan pisze prostym, raczej nieskomplikowanym językiem, a jego książki są łatwe w odbiorze. Moim zdaniem warto chociaż spróbować przeczytać oryginał i wczuć się w klimat.
Polskie tłumaczenie było na wysokim poziomie, póki zajmowała się nim Katarzyna Karłowska. Tłumaczce udało się wprowadzić do języka polskiego charakterystyczne terminy i niepowtarzalny klimat. Niestety inni tłumacze, którzy również brali udział w pracach nad serią, wprowadzili chaos i niekonsekwencje w tłumaczeniu nazw. Jest to szczególnie rażące w ostatnim tomie.

5. Kiedy czytać Nową Wiosnę
Na pewno nie jako pierwszą książkę w serii. Jest to prequel, ale czytać go należy przynajmniej po siódmym tomie z serii – Koronie Mieczy. Tak zaznaczał sam Jordan. W Nowej Wiośnie jest sporo sformułowań i nawiązań, które można zrozumieć dopiero po zapoznaniu się z pierwszymi tomami serii.

6. Czy jest sens czytać dalej, jeśli nie można przebrnąć przez środek serii
Niemal każdy kto czytał Koło Czasu zauważa spadek jakości książek w drugiej części serii. Tom 10 Rozstaje Zmierzchu są w moim odczuciu najsłabsze, akcja prawie nie rusza z miejsca. W kolejnych tomach fabuła poprawia się, a ostatnie tomy napisane przez Brandona Sandersona nie odstają już jakościowo od pierwszych tomów.
Niektórzy proponują, aby w chwili gdy nie jesteśmy w stanie przejść niektórych tomów, przeczytać streszczenia i zakończyć serię w tradycyjny sposób. Wszystko zależy od determinacji. Jeśli po pierwszych dwóch, trzech tomach czujemy że to nie jest to, lepiej poszukać innych książek.

7. Czy można czytać ostatnie części pisane przez Sandersona, bez zapoznawania się wcześniejszymi tomami
Właściwie powinnam pozostawić to pytanie bez odpowiedzi. Oczywiście, że można, tylko po co? Nie dość że nie zrozumiemy nic z fabuły, to jeszcze nie będziemy mieć szansy docenić i naprawdę zachwycić się całokształtem świata wykreowanego przez Jordana.

8. Winter Dragon, o co chodzi
Winter Dragon to nieautoryzowany pilot do serialu, wyprodukowany przez firmę Red Eagle wyłącznie w celu zachowania Praw Autorskich. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

9. Kiedy rozpoczną się zdjęcia do serialu
Wszystkie informacje dotyczące serialu umieszczane będą na stronie Serial Koło Czasu.