Pole Emonda to wieś znajdująca się w centralnej części Dwóch Rzek, jednego z zachodnich dystryktów Andoru. Umiejscowione jest pomiędzy dwoma innymi wsiami, na północy leży Wzgórze Czat, a na południe Deven Ride. Samą wieś wybudowano zaś na skrzyżowaniu trzech dróg:
- Droga Północna – prowadzi na północ, przechodzi przez Wzgórze Czat i miasteczko Taren Ferry. W Taren znajduje się przeprawa przez rzekę Tarendrelle i jedyny w okolicy prom, dzięki któremu można przedostać się do Dwóch Rzek. Jest to jedyna główna droga którą można opuścić Dwie Rzeki.
- Stara Droga – prowadzi na południe, w stronę wsi Daven Ride, gdzie się kończy. Dalej znajduje się już tylko Rzeka Biała.
- Droga Kamieniołomu – biegnie na zachód, do Lasu Westwood, przecina Piaskowe Wzgórza i kończy się gdzieś w Górach Mgły.
Z powodu specyficznego umiejscowienia na Westland, Dwie Rzeki są niemalże odcięte od reszty świata. Jest to obszar trudno dostępny i endemiczny. Jedyną drogą, którą można w miarę bezpieczny sposób podróżować jest Droga Północna. Na południu płynie Rzeka Biała, na której nie ma przepraw ani mostów, na zachodzie wyrastają dzikie i niedostępne Góry Mgły, a drogę na wschód skutecznie blokują zdradliwe Bagna Mire.
Plan wsi
Wieś zbudowana została na planie nieregularnego kwadratu. Pośrodku wsi znajduje się duży, niezabudowany obszar nazywany Łąką (ang. Green – przyp. tł). Porasta ją krótka trawa, to tam najczęściej odbywają się obchody najważniejszych Świąt i tam gromadzą się mieszkańcy. We wschodniej części Łąki, z kamiennej przybudówki wybija strumień Winna Jagoda. Strumień przepływa silnym nurtem przez całą wieś, mijając Karczmę Winna Jagoda. Jest to jedyna karczma w obrębie wsi w której mogą zatrzymywać się podróżni. Jedynym mostem, przez który można przejść nad strumieniem jest Most Wozów. Winna Jagoda toczy swoje wody na wschód, rozwidlając w Wodnym Lesie, by ostatecznie zniknąć w Bagnach Mire.
Wszystkie domy w Polu Emonda pokryte są strzechą, a przed każdym domem znajduje się niewielki ogródek. Drzwi wejściowe podzielone są na dwie części, górną można otworzyć aby porozmawiać z sąsiadem bez potrzeby otwierania całych drzwi. Sama karczma jest jedynym budynkiem krytym dachówką. Pobudowana jest na planie kwadratu, z wysoką, kamienną podbudówką. W najbliższym sąsiedztwie karczmy leżą stare fundamenty poprzedniego budynku, a pośrodku wyrasta ogromny, stary dąb.
Karczma Winna Jagoda
Historia (Upadek Manatheren)
W latach które nastąpiły po Pęknięciu Świata w miejscu w którym obecnie znajdują się Dwie Rzeki i Pole Emonda zamieszkiwał dumny i piękny naród – Manatheren. W miejscu w którym obecnie znajduje się wieś Pole Emonda znajdowało się rozdroże, w którym krzyżowały się dwie główne, brukowane drogi. Obok znajdowała się gospoda i zajazd dla przejezdnych. Fundamenty zniszczonego budynku znajdują się obok karczmy Winna Jagoda do dnia dzisiejszego. Około 1200 roku PP Manatheren zostało zaatakowane przez Armie Cienia. Obroną Manatheren dowodził król Aemon al Caar al Thorin, który po długiem, krwawym starciu musiał się wycofać z przegranej Bitwy nad rzeką Tarandrelle. Armia Manatheren została zepchnięta i otoczona przez Pomiot Cienia w miejscu skrzyżowania dróg, tam zostali zmuszeni do ostatniego desperackiego boju. Bitwa na Polu Aemona trwała jeden dzień, a na polu poległ zarówno król jak i cała jego armia. Legenda głosi, że w miejscu gdzie umarł król wraz ze swoją armią z ziemi wybiło źródło, aby uczcić ofiarę którą ponieśli dla swojego narodu. Ocaleni z zagłady mieszkańcy Manatheren po latach powrócili w to miejsce i wybudowali osadę scentralizowaną wokół źródła. Nazwano to miejsce Polem Aemona, które potem zmieniło nazwę na Pole Emonda.
„Stara Krew jest silna w Polu Emonda, Stara Krew śpiewa”.
— Moiraine Damodred
Społeczeństwo
Mieszkańcy Pola Emonda i całych Dwóch Rzek są nieufni w stosunku do obcych i przyjezdnych, nie przejawia się to jednak agresją i grubiaństwem. To bardzo spokojna i zrównoważona społeczność, cechująca się jednak ogromną dozą uporu i samowystarczalności. Mieszkańcy tego obszaru prowadzą styl życia skoncentrowany na rolnictwie i hodowli owiec. Mężczyźni są zwykle farmerami lub rzemieślnikami, kobiety opiekują się domem i obejściem. Są to bardzo odporni, silni psychicznie ludzie, nie przyjmujący do świadomości porażki – ludźmi, którzy nie poddają się nawet w najtrudniejszych czasach. Mimo niekończących się utarczek pomiędzy mieszkańcami, Radą Wioski i Kołem Kobiet, społeczność ta jest wobec siebie zaciekle lojalna. Do upadłego chronią wspólną własność i swój styl życia.
Ustrój
Władza w Polu Emonda leży w rękach zarówno kobiet jak i mężczyzn. Burmistrz przewodzi Radzie Wioski, składającej się wyłącznie z mężczyzn, Wiedząca przewodzi Kołu Kobiet. Spotkania Rady Wioski odbywają się najczęściej w głównej izbie Karczmy Winna Jagoda. Koło Kobiet spotyka się w dowolnym miejscu ustalonym przez członkinie. Władza nad Polem Emonda dzieli się pomiędzy Radę Wioski a Krąg Kobiet. Obowiązki są jednak jasno podzielone i akceptowane przez ogół społeczności.
Rada Wioski | Koło Kobiet |
Brandelwyn al’Vere – burmistrz Pola Emonda i karczmarz w Winnej Jagodzie Tam al’Thor – farmer i emerytowany żołnierz Cenn Buie – strzecharz, najstarszy mężczyzna mieszkający we wsi Abell Cauthon – farmer, hodowca koni Jon Thane – młynarz Haral Luhhan – kowal Rowan Hurn – farmer Samel Crawe – farmer |
Nynaeve al’Meara – Wiedząca Daise Congar – Wiedząca Marin al’Vere – karczmarka i żona burmistrza Alsbet Luhhan Neysa Ayellin Doral Barran (zmarła) Wiedząca, nauczycielka Nynaeve al’Meara |
Rada Wioski ustala politykę dotyczącą ekonomii i bezpieczeństwa, podczas gdy Krąg Kobiet ma władzę nad kwestiami społecznymi. Rada składa się z siedmiu radnych i burmistrza. Wszyscy członkowie zostają wybrani na swoje stanowiska w drodze powszechnego głosowania. Spotkaniom Rady przewodniczy Burmistrz, a członków wybiera się tak, aby przynajmniej jeden z nich był rolnikiem spoza wsi, tak aby okoliczne gospodarstwa również miały swojego przedstawiciela przemawiającego w ich imieniu. Działalność Rady zwykle obraca się głównie wokół kwestii ekonomicznych, ustalania cen wełny i tytoniu – tych zagadnień nie omawia się poza posiedzeniami rady. Rada rozsądza również spory pomiędzy lokalnymi mieszkańcami np. o granice działek. Zajmują się również negocjacjami z sąsiednimi osadami, dotyczącymi dobra wspólnego całej społeczności. Rada Wioski decyduje również o bezpieczeństwie i ewentualnej mobilizacji straży i patrolów w razie zagrożenia.
Krąg kobiet – do Kręgu wybierane są starsze, doświadczone kobiety. Ilość członkiń, w przeciwieństwie do Rady Wioski, nie jest nigdy narzucona z góry, czasem członkiń jest więcej, czasem mniej. Do Kręgu należą zawsze przynajmniej 2-3 kobiety z odleglejszych farm. Na czele Koła Kobiet stoi Wiedząca, chociaż nigdy nie jest traktowana jako przywódczyni. Najważniejszym celem Kręgu Kobiet jest strzec kwestii społecznych i kulturalnych. Zajmują się organizacją większości Świąt, doradzają w kwestiach małżeństw i narodzin. Często podejmują się roli sędzin gdy trzeba ukarać kogoś na złe lub niestosowne zachowanie. Członkinie Kręgu na ogół znają się na pogodzie, ziołach i leczeniu. Doradzają kiedy sadzić i zbierać plony. Są mediatorkami w trudnych i bolesnych sprawach. Spotkania Koła Kobiet prowadzone są zwykle w tajemnicy, a członkinie zawsze dążą do osiągnięcia pełnego konsensusu. Stają na straży spraw, które bywają nie załatwiane w innych miejscach na świecie, takich jak alkoholizm, opieka nad dziećmi czy inne problemy z którymi mogą się borykać członkowie społeczności. Jest to mała społeczność, dlatego dość łatwo zapanować nad wszystkimi jej członkami.
Tańce na Bel Tine
Najważniejsze Święta (Święta na Westland)
W Dwóch Rzekach, podobnie jak na całym Westland, święta obchodzi się cały rok. Jednak tylko cztery mają największe i szczególne znaczenie dla tej społeczności.
Bel Tine – obchodzi się je podczas równonocy wiosennej, jako pożegnanie zimy. Mieszkańcy zbierają się na Łące w Polu Emonda, gdzie organizują konkursy, tańce i całodzienną zabawę. Bel Tine to czas na świętowanie nadchodzącej wiosny i rodzących się jagniąt.
Coroczne strzyżenie owiec – obchodzone późną wiosną. Cała społeczność Pola Emonda, wraz z mieszkańcami okolicznych farm zbiera się na łące na wschód od wsi. Jest to festiwal, podczas którego myje się, zbiera i magazynuje wełnę z ostrzyżonych owiec. Zbieranie wełny to niezwykle pracochłonne zajęcie, dlatego pomaga cała społeczność. Nawet młodsze dzieci są wzywane do pomocy na przykład przy noszeniu wody, starsze pomagają przy owcach. Uczynienie z tego corocznego obowiązku festiwalu, miało na celu uatrakcyjnienie tego ciężkiego dnia.
Niedziela – odbywa się w środku lata podczas przesilenia. Jest to czas gdy handlarze i kupcy przyjeżdżają po wełnę. Podczas święta należy ucztować, tańczyć, ubierać się w swoje najlepsze ubrania. Dekoruje się domy i zagrody. Młodzi mężczyźni biorą udział w zawodach siłowych i zręcznościowych, takich jak bieganie, podnoszenie ciężarów, strzelanie z łuku lub używanie pałki.
Dzień Głupca – obchodzi się go jesienią. W Dwóch Rzekach jest to czas na opowiadanie dowcipów, opowieści i angażowania się w nieszkodliwe figle. Jest to również sposób na uczczenie corocznych zbiorów i ostatnie spotkanie mieszkańców przed nadejściem zimy.
Gospodarka
Gospodarka Pola Emonda opiera się głównie na hodowli owiec i uprawie tytoniu. Karawany kupieckie przyjeżdżają dwa razy do roku w celu handlu wełną, tytoniem i miejscową brandy. Kupcy rozkładają kramy na Łące do której dostęp ma każdy mieszkaniec. Aby zapewnić uczciwy i sprawiedliwy handel, pieczę nad transakcjami przejmuje burmistrz, obserwując wszystkie transakcje i ważąc monety. Rada Wioski jeszcze przed przybyciem handlarzy ustala z góry ceny towarów, tak aby każdy miał szansę sprzedać swój produkt, nikt nie został oszukany lub wprowadzony w błąd. Podczas takich okazji gromadzą się w jednym miejscy wszyscy mieszkańcy Pola Emonda, a także większość mieszkańców z pobliskich farm.