Verin Mathwin

Narodowość: Far Madding
Kolor włosów: Brązowe, przetykane siwizną
Kolor oczu: Czarne
Budowa: Niska, krępa
Zawód: Aes Sedai z Brązowych Ajah
Broń: Jedyna Moc

Verin Mathwin Art by Ariel Burgess

Artykuł zawiera spoilery

Verin Mathwin, jest jedną z ważniejszych postaci pobocznych Koła Czasu. Znacząco pomogła Smokowi Odrodzonemu, jak i wielu innym postaciom.

Verin jest niska i dość krępa. Gdy ją poznajemy, jest Aes Sedai już od wielu lat. Jej nieco kwadratowa twarz, jest pozbawiona oznak starzenia, ale zarazem niemłoda. Jedyną oznaką zaawansowanego wieku są nieco posiwiałe, brązowe włosy.

Jest Brązową Ajah, oddaną poszukiwaniu wiedzy. Jak wiele Brązowych, nieraz znienacka pogrąża się w myślach. Prawie nic nie jest w stanie stępić jej ciekawości i dociekliwości. Dla dowiedzenia się czegoś nowego, jest w stanie zaryzykować życie. Zarazem jednak, jest bardzo dobrą obserwatorką. Bardzo wiele notuje w podręcznym notesie. Roztargniona, czasami nieco „macierzyńska” w obyciu, jest jednak twardą i bystrą kobietą. Czasami, pogrążona w dawnej wiedzy uczona, ujawnia swój ostry jak brzytwa umysł.

Dość silna w Jedynej Mocy. Jej Talent Uzdrawiania stoi na przeciętnym poziomie, podobnie jak umiejętność radzenia sobie z Ziemią. Jednak, doskonale pracuje z pogodą. Była jedną z pierwszych Aes Sedai, które ponownie odkryły Podróżowanie. Jej bardzo oryginalnym odkryciem, było opracowanie specyficznej formy Przymusu.

Verin urodziła się w 849 roku NE, w Far Madding. Urodzona z wrodzonym talentem do przenoszenia Mocy, musiała opuścić rodzinne miasto. Przedtem miała kochanka, Eadwina i nawet wiele lat później, wciąż go pamiętała.

Po przybyciu do Wieży, spędziła pięć lat jako nowicjuszka, sześć jako Przyjęta, zanim została Aes Sedai. Jak każda Brązowa Ajah, chciała zdobywać wiedzę. Nie była jednak zamkniętą w czterech ścianach uczoną. Wiele podróżowała, zbadała między innymi Kamienie Portalu (artefakty starsze, niż Wiek Legend). Badała też węszyciela Hurina. Odkryła również ter’angreal, używany przez Corianin Nedeal, ostatnią Śniącą z Białej Wieży. Dowiedziała się, że za jego pomocą można wchodzić do Świata Snów. Po jednej z jej wizyt, została jej blizna, niezwykle trudna do Uzdrowienia. Czasami również uczyła. Dobrze wspominały ją Siuan Sanche i Moiraine Damodred.

Verin była jedną z Sióstr, które towarzyszyły Siuan Sanche w jej podróży do Fal Dara. Tam, spotkały Moiraine i trzech młodzieńców z Pola Emonda. Właśnie powrócili z wyprawy do Oka Świata. Wszyscy trzej, byli ta’veren i Verin wnet domyśliła się, że jeden z nich przenosi. Wywnioskowała stąd, że na pewno jest Smokiem Odrodzonym. Skonfrontowała swoje odkrycie z Siuan i Moiraine. Obie kobiety, wahały się nawet, czy jej nie zabić. W końcu, zdecydowały się jednak zaufać starej nauczycielce.

Pomiot Cienia, zaatakował Fal Dara, a Róg Valere został porwany. Wówczas, zdecydowała, że będzie towarzyszyć Randowi, Matowi, Perrinowi oraz Lordowi Ingtarowi w pościgu za złodziejami.

Podczas podróży, udzieliła Randowi wskazówek, jak aktywować Kamienie Portalu. Po dotarciu do Falme, wysłała do miasta piątkę: Randa, Mata, Perrina, Hurina i Ingtara. Mieli odzyskać Róg Valere. Wysyłając ich w takim składzie, przyczyniła się do wypełnienia proroctw z Cyklu Karatheońskiego. Tym samym, zmusiła Randa do akceptacji tego, że jest Smokiem Odrodzonym.

Następnie, wróciła do Białej Wieży, gdzie pomagała w odcięciu więzi Mata ze sztyletem z Shadar Logoth. Tam też dała Egwene ter’angreal należący poprzednio do Corianin Nedeal. Udzieliła jej również najbardziej podstawowych wskazówek odnośnie Świata Snów.

Verin w Polu Emonda Art by Benjamin Roque

Nie przebywała w Wieży zbyt długo, razem z Alanną Mosvani udały się do Dwóch Rzek, w poszukiwaniu potencjalnych kandydatek na nowicjuszki. Znalazły ich wiele, w tym siostrę Mata, Bodewhin Cauthon. Tam pomagały Perrinowi w walce z trollokami, a atakującymi Pole Emonda. Verin uważnie go obserwowała, wykazując znaczną wnikliwość. Zwróciła na przykład uwagę, że nosi młot jako broń. Skojarzyła ten fakt z odpowiednim fragmentem Proroctw Smoka.

Na wieść o rozłamie w Białej Wieży, Verin wybrała stronę „rebeliantek” z Salidaru. Wysłała tam „pozyskane” nowicjuszki. Sama udała się do Cairhien, gdzie przebywał Rand. Po drodze napotkała armię Perrina, spieszącą na pomoc uwięzionemu przez Aes Sedai wierne Elaidzie Smokowi. Wzięła udział w bitwie pod Studniami Dumai, gdzie go oswobodzono. Była też jedną z pierwszych sióstr, które przysięgły mu wierność.

Spoilery z Triumfu Chaosu i Dechu Zimy
Odtąd przebywała z Randem, pomagając mu na swój sposób. Za pomocą swojej łagodnej formy Przymusu „przekonała” schwytane Aes Sedai z Białej Wieży, by pomagały Randowi. Była także jedną z sióstr, które bardzo szybko odnalazły wspólny język z Mądrymi Aielów.

Była jedną z Aes Sedai i Asha’manów, którzy osłaniali Randa i Nynaeve w czasie oczyszczania saidina. Niedługo później opuściła jednak Smoka. Przed odejściem zostawiła mu list, w którym ostrzegała go, by nie ufał żadnej Aes Sedai, z wyjątkiem Cadsuane.

Spotkała się z Matem i jego Legionem Czerwonej Ręki. Pomogła im przedostać się do Caemlyn. Zanim go opuściła, przekazała mu list, który miał później otworzyć.

Jak się okazało później, zawierał ostrzeżenie o wielkim uderzeniu trolloków na Caemlyn. Został otwarty za późno, by mu zapobiec. Jednak, dzięki niemu, Lord Talmanes (zastępca Mata) zdołał uratować wielu cywili.

Spoiler z Pomruków Burzy
Następnie powróciła do Białej Wieży, by zobaczyć się z Egwene. Wyznała jej, że jest Czarną Ajah. Dawno temu, pod groźbą śmierci, dołączyła do nich. Poświęciła dziesiątki lat na studiowanie ich organizacji, jak i Sprzymierzeńców Ciemności. Wyjaśniła, że wykorzystała lukę w przysięgach złożonych Czarnemu. Sama się otruła i w godzinie śmierci, mogła go zdradzić. Przekazała Egwene wyniki swoich badań. Najważniejszą z nich była lista Czarnych sióstr, zawierająca około dwustu imion.
– Powiem, Verin – obiecała Egwene – Lecz

Verin w godzinie śmierci Art by Edsel J. Arnold

Twoja dusza nie jest brązowa. (…) Jest biała jak śnieg. Jak sama Światłość.Egwene al'Vere

Pożegnała się z młodą Amyrlin. Zmarła, szczęśliwa z powodu wypełnionego zadania. Egwene dzięki temu mogła zadać potężny cios Cieniowi i wzmocnić Wieżę. Tym samym, dzieło życia Verin wypełniło się.

 

Autor: Logain