Rand al’Thor

Rand al Thor

Rand al’Thor by Tawny Fritz

Narodowość: Andorańska

Kolor włosów: rude

Kolor oczu: niebieskie

Budowa: wysoki, barczysty

Zawód: Pasterz

Broń: Miecz, Jedyna Moc

Artykuł zawiera spoilery
“I stało się w owych dniach, jak zdarzało się przedtem i zdarzy się znowu, że Ciemność ciężko zaległa nad ziemią i przygniotła ludzkie serca, i zniknęła zieleń, a nadzieja umarła. I wzywali ludzie Stwórcę, mówiąc: O Światłości Niebios, O Światłości Świata, pozwól Obiecanemu urodzić się na górze, jak oznajmiają proroctwa, jak było w wiekach przeszłych i będzie w nadchodzących. Daj, Księciu Poranka, zaśpiewać ziemi, by zazieleniła się, a doliny wydały jagnięta. Niech ramię Pana Świtu chroni nas przed Ciemnością, a jego wielki miecz sprawiedliwości niechaj nas broni. Daj Smokowi wędrować znów na wichrach czasu” z: Charal Drianaan te Calamon, Cykl Smoka. Autor nieznany, Czwarty Wiek

Rand jest głównym protagonistą całego cyklu Koło Czasu. Spotykamy go już w pierwszym rozdziale i śledzimy jego losy przez całą serię. W momencie rozpoczęcia swojej przygody ma zaledwie 20 lat, jest wysoki, barczysty i przystojny. Ma ciemno rude włosy i niebieskie oczy. Dość szybko przekonujemy się że to właśnie on będzie głównym bohaterem Koła Czasu. Najważniejszym tytułem, pod którym zna go większość ludzkości, to Smok Odrodzony.

Rand al'Thor

Rand al’Thor podczas inwazji Seanchan Okładka: Ścieżka Sztyletów ©Public Domain

Jego zadaniem jest obrona świata przed Czarnym i walka z nim podczas Ostatniej Bitwy – Tarmon Gai’don. Wśród Aielów zwany jest Car’a’carnem i Tym Który Nadchodzi o Świcie, Atha’an Miere nazywają go Cora’moorem.

Rand jest jednym z najpotężniejszych przenoszących w historii. Jego siła plasuje się na poziomie ++1, co stawia go na równi z Rahvinem i Moridinem. Jest wyjątkowo utalentowany mocach Ognia i Ducha, bez trudu radzi sobie z najpotężniejszymi Aes Sedai. Potrafi też utkać tyle splotów w jednym czasie, że słabsi przenoszący nie potrafią ich nawet zauważyć.

Rand urodził się w roku 978 NE na stokach Góry Smoka podczas ostatniej bitwy Wojen z Aielami, tak zwanej bitwy Krwawych Śniegów. Jego narodziny zostają przepowiedziane przez Gitarę Moroso, jedną z najsławniejszych Aes Sedai swoich czasów.

Tam al Thor z Randem

Tam al’Thor z malutkim Randem Art: Jeremy Saliba

Zaraz po urodzeniu zostaje znaleziony przy swej zmarłej matce, przez Tama al’Thora, który postanawia zaopiekować się nim i zabiera go do Dwóch Rzek.

Akcja książki zaczyna się w Zimową Noc roku 998 NE, kiedy Trolloki atakują Pole Emonda. Rand, wraz ze swoimi przyjaciółmi, Matem i Perrinem, a także Egwane, pod wodzą Moiraine Sedai zmuszeni są do ucieczki ze swojej wsi. Tak rozpoczyna się trwająca przez czternaście tomów, podróż Randa.

Jednym z wielu odważnych kroków które zrobił Rand, było ogłoszenie amnestii wobec wszystkich mężczyzn którzy potrafią przenosić Moc. Został założycielem miejsca, potem nazwanego Czarną Wieżą, w którym gromadzili się mężczyźni którzy mogli lub chcieli przenosić Moc i dołączyć do Randa podczas Ostatniej Bitwy. Rand wybrał dla nich miano Asha’manów, co w Starej Mowie oznacza obrońcę.

Rand jest postacią która bardzo ewoluuje wraz z upływem czasu. Z naiwnego i łatwowiernego chłopaka, zmienia się w twardego i bezlitosnego przywódcę. Ten wymiar psychicznej przemiany jest jednym z najciekawszych aspektów całej serii. Szaleństwo Randa spowodowane przez Saidina ujawnia się poprzez jego dziwne zachowania i słyszenie głosu Lewsa Therina w głowie. Ten głos wydaje się jak najbardziej realny, a nawet daje Randowi przytomne rady i pokazuje unikalne sploty mocy, znane tylko w Wieku Legend. Rand często przemawia do Przeklętych językiem który sugeruje, że ich osobiście zna, co oczywiście fizycznie nie jest możliwe. Miewa też problemy z własną tożsamością i cierpi na autentyczne rozdwojenie jaźni.

Dodatkowo w życiu Randa pojawiają się trzy kobiety, Min, Elayne i Aviendha, a jego miłość do nich prowadzi go do kolejnych rozterek i niestabilności emocjonalnej.

“A wraz z jego nadejściem przerażające ognie płoną znowu. Wzgórza gorzeją, a ziemie pokrywa popiół. Ludzkie fale przewalają się w ucieczce, godzin ubywa. Mur jest skruszony, kurtyna rozstania uniesiona. Burze łomoczą za horyzontem, a ognie niebios smagają ziemię. Nie ma zbawienia bez zniszczenia, żadnej nadziei po tej stronie śmierci.”- fragment z Proroctw Smoka, tłumaczenie przypisywane N'Delii Basolaine Pierwsza Panna i Miecz Raidhen z Hol Cuchone około 400 OP
Szaleństwo Randa

Szaleństwo Randa Art: Endave ©PZ

Zapisz

Zapisz