Aviendha

Aviendha Art by Ariel Burgess

Narodowość: Aiel

Kolor włosów: Rudoblond

Kolor oczu: Niebieskozielone

Budowa: Wysoka, szczupła

Zawód: Panna Włóczni, Mądra

Broń: Noże, Jedyna Moc

Artykuł zawiera spoilery

Aviendha ze szczepu Dziewięciu Dolin, klanu Taardad Aiel jest jedną z ważniejszych postaci w Kole Czasu, szczególnie mocno związana z Randem al’Thorem i Elayne Trakand.

Jest bardzo piękną kobietą, o jasnorudych włosach, niebieskozielonych oczach i bladej, gładkiej cerze. Przy tym bardzo wysoka i atletycznie zbudowana.

Zarówno z wyglądu, jak i charakteru, jest nieodrodną córą ludu Aiel, ściśle przestrzegającą zasad honoru, w jej kulturze określanych jako ji’e’toh. Niezależna i dumna, rzadko przejmuje się opinią innych, łatwo też wpada w gniew. Zarazem jednak, zawsze można na niej polegać, a dla tych, których kocha, potrafi zaryzykować wszystko.

Urodzona w roku 980 NE od dziecka chciała być Far Dareis Mai, co też zrealizowała. Później, wraz z wieloma innymi Aielami, przekroczyła Mur Smoka, w poszukiwaniu Car’a’carna, Tego, Który Przychodzi ze Świtem. Na „mokradłach”, jako pierwsze bliżej poznaje Elayne Trakand, Egwene al’Vere oraz Nynaeve al’Meara. Pomagają sobie nawzajem w kłopotach, a później ich przyjaźń jeszcze się zacieśnia.

Była jedną z Aielów, którzy zdobyli Kamień Łzy, gdy Rand obejmował Callandora. Tym samym jednocześnie spełniło się jedno z Proroctw Smoka, jak i część Proroctwa Rhuidean. Gdy Rand udawał się na Pustkowie Aiel, podążyła razem z nim, wezwana przez Mądre. Tam, na zboczach Chaendaer, nad Rhuidean, została zmuszona do porzucenia włóczni i rozpoczęcia szkolenia na Mądrą. Powodem okazały się być jej zdolności do przenoszenia.

Mocą niewiele ustępowała Elayne i Egwene, jednym z najsilniejszych przenoszących tego stulecia. Później odkryła w sobie rzadki talent do rozpoznawania funkcji ter’angreali. Potrafiła również rozplątywać sploty saidara, co było trudne i niebezpieczne, praktycznie niestosowane w Białej Wieży.

Przeszła przez pierścienie w Rhuidean, które pozwalały zobaczyć wiele z możliwych przyszłości. Jednak, w każdej zakochiwała się w Randzie. Była wściekła, ponieważ wcześniej obiecała Elayne, że będzie chronić Smoka dla niej, a najwyraźniej nie mogła przed sobą samą.

Mądre nakazały jej trzymać się blisko Randa i wprowadzać go w zwyczaje Aielów. Sumiennie wywiązywała się z tego zadania, często jednak wyładowując na nim swoją złość. Spała w kwaterach Car’a’carna, więc pewnego razu, gdy wszedł do siebie i zastał ją bez ubrania, spanikowana przypadkiem otworzyła Bramę, chcąc od niego uciec. Trafiła na drugi brzeg oceanu, prosto w śnieżycę, więc Rand pospieszył za nią, w porę ratując przed śmiercią z zimna. Gdy oprzytomniała, przyznała, że uciekała przed nim cały czas. Wyznała mu miłość, w formie niespodziewanego aktu miłosnego. Później, trzymali się blisko, chociaż Aviendha (z żalem), powstrzymała się ponownie od tego rodzaju fizycznej bliskości, dopóki nie ureguluje swojego toh wobec Elayne.

Po pokonaniu Rahvina, Rand, bojąc się o jej życie, odesłał ją razem z Matem do Salidaru, gdzie przebywało wiele kobiet z Białej Wieży, w tym Elayne. Dziedziczka Tronu Andoru, wiedząc, że i tak będzie musiała z kimś dzielić Randa, dość łatwo zaakceptowała Aviendhę. Później razem, wraz z Nynaeve i Matem, wyruszyły do Ebou Dar, by odnaleźć ter’angreal, zwany Czarą Wiatrów. Udało im się, przy jego pomocy zakończyły niezwykle długie, upalne, spowodowane przez Czarnego lato.

Następnie, już bez Mata, wróciły do Caemlyn, gdzie Elayne objęła tron. Po drodze i na miejscu, poznały się na tyle dobrze, że zgodnie ze rytuałami Aielów, zostały pierwszymi-siostrami. Gdy do Caemlyn przybył Rand, poznała Min, trzecią z jego kobiet. Wspólnie, we trzy, związały go ze sobą więzią Strażnika.

Później, ponownie przebywała z Randem w Arad Doman. Tam też, ostatecznie ukończyła szkolenie na Mądrą. Dlatego, udała się do Rhuidean, by przejść przez las szklanych kolumn, jak inne Mądre i wodzowie. Jednak, ter’angreal pokazał jej nie przeszłość, jak wcześniej, ale przyszłość. Ujrzała zagładę Aielów, w tym własnego rodu.

Po powrocie do armii Smoka, skonfrontowała swoje wizje z Mądrymi. Wspólnie postanowiły spróbować je zmienić.

Rand i Aviendha Art by Livska

Dlatego, przekonała Randa, by włączył Aielów do Pokoju Smoka, jako jego strażników. Cieszyli się też ostatnimi chwilami przed Tarmon Gai’don.

Gdy nadeszła Ostatnia Bitwa, była w grupie zwiadowczej na Spustoszonych Ziemiach. Ostatni raz przed tym, nim Smok Odrodzony zszedł do Szczelin Zagłady, spotkali się w obozie u jego podnóża, gdzie nazwała Shayol Ghul grobem Czarnego, a Rand ją „cieniem swojego serca”.

Walczyła z Przeklętymi, Władcami Strachu i Samma N’Sei, znacząco przyczyniając się do zwycięstwa. Ciężko poraniona, dotrwała jednak do ostatecznego pokonania Cienia.

0 0 głos
Oceń artykuł
Ads
Archiwum wpisów
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Skomentuj, chcemy wiedzieć co myślisz...x